liv sağlık köşesi

Güneş Işınları

Genel Bakış

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte içimizi bir mutluluk kaplar. Kış aylarının soğuğu ve iç bunaltan karartısı artık geride kalmıştır. Rengarenk yazlık giysiler ile açık havada yapılan yürüyüşler, plajda içilen soğuk bir meşrubat kendimizi iyi hissetirir. Ancak güneşin gelişine sevinmeyen birisi vardır: Derimiz!Güneş ışığı ile maruz kaldığımız ultraviyole deri hücrelerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir ve deri yaşlanmasının en önemli sebeplerinden biridir. Deri yaşlanması kendini yaşla birlikte çiller, yaşlılık lekeleri, gevşek deri, damar çatlakları ve deri kırışıklıkları ile göstermektedir. Güneşin bir diğer tehlikeli yüzü ise deri kanseri riskini artırmasıdır.
Genç bir görünüme sahip olmanın en etkili yöntemi ultraviyoleden kaçınmaktır. O halde en kıymetli giysimiz olan derimizi güneşin zararlı etkilerinden nasıl koruyabiliriz bir bakalım:
  • Güneş ışıklarının yoğun olduğu saatlerden kaçının: Güneşin ultraviyole ışıkları saat 10:00 ve 16:00 arasında çok yoğundur. Bu saatlerde mümkün olduğunca gölgelik alanlarda bulunulmalıdır.
  • Güneş koruyucu kullanın: Giysilerle örtülmeyen tüm deriye güneş koruyucu kullanın. Güneş koruyucunun geniş spektrumlu, 30 ve üzeri koruma faktörlü ve su temasına dirençli olmasına dikkat edilmeli. Güneş koruyucuları en yüksek koruma için güneşe maruz kalmadan 15-30 dakika önce uygulayın. Her iki saatte bir veya yüzdükten sonra tekrar uygulamayı unutmayın. Sıklık kadar uygulanan miktar da önemli. Kabaca iki parmağınızın uzunluğu kadar veya çay kaşığının alacağı miktarda uygulama yüz için yeterli olacaktır.
  • Güneşten koruyucu giysiler giyin: Geniş bir şapka, ultraviyole korumalı güneş gözlükleri, kol ve bacağı örten uzun giysiler güneşten daha iyi korunmanızı sağlayacaktır.
  • Ultraviyole endeksini takip edin: Açık havaya çıkamadan önce o gün için hesaplanan ultraviyole endeksine göz atabilirsiniz. Bu sayede aktivtelerinizi güneş ıkışıklarına aşırı maruz kalmayacak şekilde planlayabilir ve güneşten korunma önlemlerini planlayabilirisiniz.
Güneşe bağlı gelişen deri hasarı tamamen geri döndürülebilir olmasada deri yaşlanmasına bağlı bulgular tedaviler ile azaltılabilmektedir. Bu amaçla genellikle birçok tedavi yöntemi birlikte kullanılmaktadır. Başlıca güneşe bağlı deri hasarı ve tedavilerine bakacak olursak:
  • Deri kırışıklıkları ve gevşek deri: Botox deri çizgilerinin tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerin başında gelir. Retinoik asit içerikli kremler, kimyasal peeling, fraksiyonel lazer ve altın iğneli radyofrekans lazeri ile derinin yenilenmesi ve sıkılaşması hedeflenmektedir. Derin çizgilerin tedavisinde ise dolgulardan yararlanılmaktadır.
  • Lekeler: İlk seçenek tedaviyi C vitamini, hidrokinon, kojik asit, glikolik asit, retinoik asit ve birçok farklı birleşiğin daha sayılabileceği içerikleri ihtiva eden kremler oluşturur. Mezoterapilerin yanısıra Q switch Nd yag lazer, altın iğneli radyofrekans lazer ve fraksiyonel lazer de tedavide kullanılmaktadır.
  • Damar çatlakları: Damarsal yapılar elektrokoter veya lazer cihazları ile tahrip edilerek yok edilmeye çalışılır.
Özetle, güneşin görünmeyen tehlikeli yüzüne karşı tetikte olmalı ve genç bir deri için güneşten korunmayı ihmal etmeyi unutmamalıyız.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde