liv sağlık köşesi

Karantina Zamanı Güzelliğin Anahtarı Evinizde

Oluşturma Tarihi: 08.06.2020 13:06 | Son Güncelleme: 01.09.2022 09:59

Koronavirüs salgını sebebiyle mutlaka evde kalmamız gerekiyor. Bu durum kadınlar için güzellik ve bakım anlamında zorluk gibi görünse de pek çok kadın için de fırsat olabilir. Her gün iş ve sosyal yaşamda düzenli olarak makyaj yapan kadınlar cildini evde yapacağı bakımlarla dinlendirebilir. Liv Hospital Ulus Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Günay kadınlara evde uygulayabilecekleri cilt bakımı ve güzellik tüyoları paylaştı:Saçınızı evde kendiniz boyayın

Korona virüsü tedbirleri kapsamında berber, kuaför, güzellik merkezleri kapatıldı. Sakın evinize kuaför çağırmak gibi bir hata yapmayın. Evde saçlarınızı kendinizi boyayabilir ve bakım yapabilirsiniz. Hazır boyalarla evde kendiniz saçınızı istediğiniz renkte ve rahatlıkla boyayabilir, dilerseniz saç bakım yağlarıyla bakım yapabilirsiniz.


Cildinizi dinlendirin

Her gün yapılan makyaj nedeniyle gözenekler tıkanıyor, siyah nokta oluşabiliyor. İş ve sosyal hayatta her gün makyaj yapanlar bu süreyi cildini dinlendirmek için kullanabilir. Bu dönemde makyajdan uzak durarak cildinizi dinlendirebilir ve arındırabilirsiniz.


Sağlıklı beslenin

Çok yağlı yemekten ve asitli şekerli içeceklerden uzak durun. Kimileri bu dönemde kendini yemeğe verdi. Fiziksel aktivitelerimiz de sınırlı olduğu için daha sağlıklı yemekler tercih etmeliyiz. Cildin matlaşmasına ve sivilcelere neden olabilecek aşırı yağlı yiyecekler, asitli ve şekerli içeceklerden uzak durulmalı. Sebze, meyve  gibi vitaminden zengin yiyecekler tüketilmelidir. Yeterli bulamıyorsak, dışarıdan vitamin takviyesi olabilir. Bu amaçla Biotin, C ve E vitaminleri ve çinkonun önemi büyüktür. Sigaradan da kesinlikle uzak durulmalıdır.


Bol su için

Bol su içmenin, cildi içeriden nemlendirdiği bir gerçek. Sağlık açısından bir engel yoksa günde 2 litre su içilmesinde fayda var. Ancak çay ve kahve yerine su içilmeli. Çünkü çay, kahve gibi içecekler idrar yaptırıcı etkiye sahiptir, olan suyun da kaybına neden olurlar. Ayrıca su bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.


Cildinizi nemlendirin

Nemlendirici yaşlanan cildi kuruma, çatlama gibi etkilerden korur. Özellikle gözaltlarına ve tüm cilde uygulanabilen türleri var. Doğal nemlendirici içerenler (özellikle zeytinyağı) kullanılmalıdır. Evde yapılacak uygulamalarla hem temizlik hem bakım yapmak mümkün. Evinizde de rahatça bakım yapabilirsiniz. Kuruyan cilde zeytinyağı doğal ve iyi gelen şeylerden bir tanesi ancak cildi akneli ve yağlı olanların bunu yapmaması gerekir. Cildi doğru nemlendirmek çok önemli. Nemlendirme işlemi peçeteyle ıslaklığı alınan nemli kalan cilde yapılmalıdır. Bu en doğru yöntemdir. Günlük temizlik cilt bakımı için çok önemlidir. 


Cildinizi sık sık temizleyin

Yağlanma, akne oluşumuna ve mikrop üremesine zemin hazırlar. Bu nedenle yağlı cilt sık yıkanmalıdır. 


Düzenli olarak spor ve egzersiz yapın

Cilt sağlığı için spor ya da egzersiz yapmak büyük önem taşıyor. Fiziksel aktivitemizin da azaldığı bu günlere evde düzenli olarak egzersiz yapabilirsiniz. 


Doğru El Hijyeni Çok Önemli 

El yıkama, kendimizi ve sevdiklerimizi korona virüs (COVİD-19) gibi enfeksiyonlardan korumakta ve mikropların yayılmasını engellemekteki en önemli adımlardan. Ancak sık el yıkamak  deride çeşitli sorunlara yol açabilir. Hijyen sağlarken deri sağlığını da korumak, uygun temizleyiciler ve nemlendiriciler kullanmak gerekir. Sık yıkama nedeniyle oluşan tahriş yüzünden, bütünlüğü bozulan deri her türlü virüs ve bakteriler için giriş yolu oluşturabilir. Her el yıkama sonrası mutlaka derinin kuruluğunu önlemek amacıyla nemlendirici kullanın. 


Eller nasıl yıkanmalı?

Etkili el yıkama, en az 20 saniye boyunca, sabunla kapsamlı bir yıkama anlamına gelir. Parmakların uçları, araları ve üstleri, avuç içleri, ellerin yanları, baş parmaklar, tırnakların altı, el bilekleri de dahil olmak üzere tüm yüzeyler sabunla köpürtülmelidir. Sabunun iyice durulandığından da emin olmak gerekir.
 

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde