liv sağlık köşesi

Karne Tatilinde Aile İçi İlişkileri Kuvvetlendirin

Sömestr tatili çocukların motivasyonunu arttırmak için bulunmaz bir fırsattır. Çocukların stresli ve yorucu eğitim tempolarında kısada olsa bir ara verip tatil yapmak istemeleri gayet normal bir ihtiyaçtır. Çocukların karnesinde düşük notlar olsa bile tatilde dinlenmesine ve eğlenmesine izin verilmesi gereklidir. Başarısız olduğu dersleri sürekli çocuğunuza hatırlatıp tatilden mahrum ederek onun keyif alacağı zamanını zehir etmemelisiniz. Bunun yerine çocuğunuzla birlikte akademik başarısını arttırmak için çalışma programı hazırlayabilirsiniz. Çocuğun gelişimsel ve akademik durumuna göre tatilde olduğunu göz önünde tutarak oyun oynamaya uzun süre zaman ayırmanız gerekir. Çocuklar oyun oynayarak da öğrenebilirler. Bu nedenle çocuğunuza oynayarak öğreneceği etkinlikler seçebilirsiniz.

Tatil Bulunmaz Bir Fırsat Olabilir

Tatil, aile içi ilişkileri güçlendirmek ve çocuklarıyla birlikte kaliteli zaman geçirmek için çalışan anne-babalara bulunmaz bir fırsattır. Tüm ailenin oynayabileceği oyunlar oynayabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte eğlenceli aktiviteleri deneyebilirsiniz. Mesela kardan adam yapma, kartopu oynama, top oynama, yağmurda yürüyüş yapma, akran gruplarının olduğu akraba ziyaretlerine gitme, piknik, müze ve ören yerlerine geziye gitme, tiyatro, sinema ve konsere gitme gibi etkinlikler düzenleyebilirsiniz.  

Birlikte Kitapçıya Gidin

Çocuklarımız önce anne babalarını model alırlar. Eğer eve geldiğinizde televizyon seyredip internet ve bilgisayar oyunları oynayıp kitap okumazsanız, çocuğunuzdan da tam tersi davranışları yapmasını beklemeyin. Çocuğunuzun kitap okumasını istiyorsanız birlikte kitapçıya gidin. Herkes kendine uygun olan kitabı alarak birlikte okuma saati yapabilirsiniz. Okuduğunuz sayfaları birbirinize anlatabilirsiniz.

Yaşına Uygun Sorumluluklar Verin

Evde boş kalan çocuk yapacak bir şey bulamayınca televizyon seyretmek, bilgisayar veya interneti kullanmak isteyecektir. Bilgisayar ve televizyon başında günlük en fazla 2 saat kalınması konusunda sözleşme yapabilirsiniz. Evde olduğu saatlerde sıkılmaması için çocuğunuzun yaşına ve gelişimine uygun olarak ev sorumlulukları verebilirsiniz. Birlikte yemek, pasta veya börek pişirebilirsiniz. Bu onların hem büyüdüklerini hem de evde bir birey olarak yer aldıklarını pekiştirir. 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde