liv sağlık köşesi

Korona Gibi Virüslerden Korunmanın Yolları

Oluşturma Tarihi: 14.03.2020 21:50 | Son Güncelleme: 31.03.2021 17:35

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı alarma geçiren koronavirüs yüksek ateş, solunum sıkıntısı, halsizlik, iştahsızlık, vücut ağrıları ve zatüre gibi belirtiler gösteriyor. Öksürük, hapşırık ve solunum yoluyla bulaşan, özel bir aşısı ya da ilacı olmayan koronavirüsten korunmak için genel önlemlere dikkat etmek gerekir. Hastalık 65 yaş üzeri kişilerde, akciğer hastalığı, şeker, kanser gibi altta yatan hastalığı olanlarda, daha ağır seyrediyor.


Hastaneye biri gelirse nasıl bir tedavi yapılıyor?

Hasta bulunduğu ortamdan dışarı çıkarılmayacak. Minimum kişinin temasıyla hastaya ve personele hemen cerrahi maske takılacak. Hem hasta hem de temas eden sağlık personeli odaya cerrahi maskeyle girip çıkacak. Maskeni yanında koruyucu önlük, Bone, eldivenle hastaya temas izalasyonu ve damlacık izalasyonu uygulanacak. Çünkü virüsün bugünkü bilgiler ışığında damlacık infeksiyonu yoluyla (yaklaşık 1 metre) bulaştığı düşünülüyor. Bu hasta için enfeksiyon kontrol doktoru ve hemşiresine haber verilecek. Hasta için il sağlık müdürlüğü ile irtibata geçilecek. Gerekli burun boğaz salgıları alınıp referans merkezine gönderilecek.
 

Tanı nasıl konulur?

Şiddetli akut solunum yolu hastalığı veya akut solunum yolu infeksiyonu (Ateş, öksürük, hastaneye yatış gerekliliği) olan bir hasta geldiyse ve son 14 gün içinde doğrulanmış, yeni koronavirüs vakasıyla yakın temas ettiyse veya korona virüsünün hakim olduğu ülkelerden birinde bulunduysa olası vaka olarak değerlendirilir. Uygun numune alınarak kesin tanı için İl Sağlık Müdürlüğü’ne haber verilir ve hasta referans hastaneye sevk edilir.
 

İlacı var mı?

Aşı çalışmaları devam ediyor. Spesifik tedavisi yok, destek tedavi uygulanıyor.
 

Hastalık nasıl bulaşır?

Hastalığın solunum salgıları ile bulaştığı düşünülüyor. Hasta kişilerden öksürük, hapşırık, gülme, konuşma sırasında çevreye saçılan virüs içeren solunum salgısı damlacıkları, sağlam kişilerin mukozalarına temas ederek bu kişilerin hastalanmasına neden olur. Hastalığın bu şekilde insandan insana bulaşması için yakın temas (1 metreden yakın) gereklidir.


Bu tür virüslerden korunmak için:

• Bağışıklık sisteminizi güçlendirin: Düzenli ve sağlıklı beslenme, yeterli uyku, düzenli yapılan egzersiz bağışıklığı kuvvetlendirir.
• Yeterli sıvı alın: Burun, geniz gibi üst solunum yolları mukozası nemli olmalı.  Kırılganlığı artmış kuru mukozadan virüsün geçmesi daha kolaydır.
• Özellikle el hijyenine dikkat edin: Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.
• Hasta kişilerle temastan kaçının.  
• Kalabalık ortamlar ve hasta kişilerden uzak durmaya çalışın.
• Maskeler sizin etrafa mikrop saçmanızı engellemede fayda sağlar.  Buna karşılık maske takıyorum diye hastalıktan tamamen korunulacağını düşünmek yanlıştır. Çünkü standart vasıfsız maskelerin virüs geçirmeme özelliği yoktur. Maske takılmasına rağmen diğer önlemlere de mutlaka özen gösterilmelidir.
• Riskin yüksek olduğu bölgelerden ülkelerden en azından salgın geçinceye kadar uzak durmak önemli bir korunma yöntemidir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde