liv sağlık köşesi

Okul Öncesi Check-Up'ın Başarıya Etkisi Büyük

Oluşturma Tarihi: 05.08.2019 16:12 | Son Güncelleme: 09.08.2019 13:26

Başarılı olmanın temel kriterlerinden biri sağlıklı olmaktır. Çünkü sağlıklı olmayan bir çocuğun eğitim hayatı boyunca iyi bir performans gösterebilmesini beklemek yanlış olur.  Anne ve babaların temel amacı elbette ki çocuklarının sağlıklı olması ve iyi bir eğitim almasıdır. Liv Hospital Sağlıklı Yaşam ve Check-up Uzmanı Dr.Öğr.Üyesi Eren Eroğlu “Okul öncesi check-up  çocuğun gerçekten sağlıklı olup olmadığını temin etmek açısından ve muhtemel hastalıkları, riskleri hesaplayıp onlara yönelik önlem almak açısından çok önemli” diyor.


 

Okul öncesi check-up nedir?


Okul öncesi check-up için temelde çocuğun rutin fiziksel muayenesi yapılır. Aslında bu, her sene yapılması gereken muayenenin bir benzeridir. Ama burada farklı olarak sosyal gelişmişlik düzeyi de mutlaka test edilmeli ve bunun yanında beden fonksiyonlarının yani görme ve duymanın yerinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bulaşıcı hastalıklara karşı da bağışıklığını temin etmek üzere aşılarının tamam olduğunu görmek gerekir.
 

Okul öncesi check-up ne zaman yapılmalıdır?


Yeni uygulamalar çerçevesinde çocuklar artık 6 yaşında okula gitmeye başlıyor. Onun öncesinde de kreş dönemi var. Kreş döneminde gerçek bir okul yaşamına geçiyorlar demek çok doğru olmaz. Çünkü orada sosyal ilişkilerin geliştirilmesi, kişisel yetenekleri ilerletmeye yönelik aktivitelerin olması ön planda. Fakat ilkokulla birlikte öğretim ağırlık kazanıyor. Dolayısıyla asıl önemlisi ilkokuldan önce yapılacak kontrol ile çocuğun muhtemel sağlık problemlerinin sorun başlamadan önce tespitinin yapılmasında fayda var.

Check- up programı neler içeriyor?


Genel vücut muayenesi yapılmalıdır. Boy ölçülmeli, kiloya bakılmalı, beslenme problemine işaret edecek vücut kitle endeksinde anormallik mevcut mu, değerlendirilmeli ve büyüme eğrilerinin de yardımıyla çocuğun gelişme düzeyinin nasıl olduğuna karar verilmelidir. Çocuğun mutlaka kan tetkikleri yapılmalı ama ondan önce sessiz tansiyon riskine karşı tansiyonuna bakılmalıdır. Ayrıca göz sağlığı açısından yapılacak muayene de çok büyük önem taşır. Çünkü göz, eğitim ve öğretimde başarılı olmasındaki en önemli noktalardan biridir. Yine aynı derece önem taşıyan diğer konu kulaktır. Duymasının iyi olduğu test edilmeli,  böylece çocuğun eğitim ve öğretime katılmak üzere bedensel bir fonksiyon bozukluğunun olmadığının anlaşılması gerekir. Tüm bunların yanında artık annesinin babasının kontrolünden nispeten de olsa uzaklaşacak ve bazı öğünleri okulda yiyecek olmasından dolayı yeme alışkanlıkları tespit edilmelidir. Yeme alışkanlıklarındaki yanlışlıklar için aile uyarılmalı, çocuğa örneklerle bu konuda yardımcı olunmalıdır.
 

Bu dönemde çocukların doğru beslenmeleri için neler söyleyeceksiniz?


Bir çocuk normalde üç ana öğün, iki veya üç ara öğünle sağlıklı bir şekilde büyür. Ana öğünlerin genellikle okuldaysa okul yönetimi, evdeyse aile, belirleyerek belli bir düzen içerisinde götürmeye çaba sarf eder ama ara öğünlerin ne olacağı çok önemlidir. Bu nedenle ara öğünlerde mutlaka süt ve süt ürünlerini içeren, protein taşıyan, tam buğday içeren ve sindirimi rahatlatan, bunun yanında enerji verecek gıdalar ve meyveler tercih edilmelidir.

En önemli noktalardan biri de aşılama programları


Hem Sağlık Bakanlığı'nın hem de Dünya Sağlık Örgütü'nün verdiği aşılama programları dahilinde rutin aşılar yapılır. Zaman zaman ortaya çıkan salgınlar nedeniyle araya giren bazı aşılar olabilir. Örneğin grip aşısı, okul çocuklarında önemlidir.  Hem çocukların bağışıklıkları yeterince gelişmediği için hem de toplu yaşama geçtikleri için diğer insanlara göre hastalığa daha açık bireylerdir. Bunun yanında zatüre ve menenjit aşıları da önem taşır. Bu aşılar da planın içine sokulmalıdır.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde