liv sağlık köşesi

Riskli Hamileliklerde Mutlu son İmkansız Değil

Hamilelik bir kadının hayatındaki en özel dönemlerden biri. Ancak maalesef her kadın bu süreci kolay yaşamıyor. Çeşitli hastalıklar ve komplikasyonlar hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atabiliyor. Liv Hospital İstanbul Kadın Hastalalıkları ve Perinotoloji Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Sucak yüksek riskli gebelikleri anlattı. 
Yüksek riskli bir gebelikten korunmak için gebelik öncesinde bir perinatoloji uzmanına danışmak şart! Tablodaki risk faktörlerini taşıyan kadınlar için bu daha da önem kazanıyor. Bunun yanında sağlıklı beslenme, düzenli kilo alımı, alkol, sigara kullanımı gibi risk yaratacak durumlardan sakınma ve düzenli bir takip programı da büyük fayda sağlıyor. Zira yüksek riskli gebelik demek anne ve bebeğin gebelik süresince yüzde 100 sıkıntı yaşayacağı anlamına gelmiyor. 
Yüksek riskli bir gebelik durumunda rutin gebelik takipleri, laboratuvar tetkikleri ve normal ultrasonografik değerlendirmenin yanında, mevcut duruma yönelik başka işlemler de yapmak gerekebiliyor. Mesela detaylı organ taraması, fetal ekokardiyografi, fetalnörosonografi, amniyosentez, koryonvillus biyopsisi, kordosentez, servikal uzunluk ölçülmesi gibi özel işlemler yapılabiliyor. 

Yüksek riskli gebeliklerde bazı belirtilerde hemen doktora danışmak gerekiyor. Vajinal kanama, düzenli baş ağrısı, karnın alt kısmında ağrı ve/veya kramp olması, su gelmesi ve/veya su gelme hissi; düzenli ve sık kasılma olması; karında gerilme hissi; bebek hareketlerinde azalma; idrar yaparken ağrı veya yanma hissi, görme fonksiyonlarında değişme olması veya bulanık görme bunlardan bazıları.

Ama unutmayın:

Yüksek riskli bir gebeliğe sahip olsanız bile, iyi ve yakın bir takip süreci sayesinde hem anne hem bebek için mutlu bir son imkansız değil.
Hayat tarzı ve mevcut hastalıklar risk faktörü olabilir

Anne ve fetüs için gebelik ve doğum sürecini yüksek riskli hale getiren bazı faktörler şöyle: 

  • Annede mevcut olan hastalıklar (diyabet, kanser, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, epilepsi, kalp ve kalp kapak hastalıkları, orak hücreli anemi, astım, Lupus hastalığı)
  • Alkol, sigara ve/veya uyuşturucu madde kullanımı
  • 17 yaşından küçük olmak ve/veya 35 yaşından büyük olmak
  • Çoğul gebelikler
  • üç veya daha fazla düşük öyküsü
  • Anne ve/veya babada mevcut olan genetik hastalıklar
  • Önceki gebelikte yaşanan sorunlar 
  • Gebelikte ortaya çıkan yüksek tansiyon 
  • HIV, Hepatit C, Hepatit B, CMV, Toksoplazma, su çiçeği gibi enfeksiyonlar
  • Lityum, Fenitoin, Valproik asit, Karbamazepin gibi teratojen etkisi kanıtlanmış ilaç kullanımı  

 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde