liv sağlık köşesi

Saçlarımızla İlgili Doğru Bilinen 5 Yanlış

Güzel, parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmayı kim istemez ki! Güzelliğin olmazsa olmazı saçlarımız için pek çok şehir efsanesi dolaşıyor. Ama ne kadar doğru? Her konuda olduğu gibi saçlar konusunda da pek çok doğru bilinen yanlışlar mevcut. Bu yanlışları öğrendiğinizde belki şaşıracak, belki de rahat bir nefes alacaksınız. Liv Hospital Ulus Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Özlem Dicle saçlar hakkında doğru bilinen yanlışları aktardı.


 

Saçları kestirmek ya da saçı kazıtmak dökülmeyi önler 


Saçları kazıtmanın ya da kısa kestirmenin saç dökülmesine iyi geldiği yolunda çok yaygın bir inanç vardır. Oysa hiçbir bilimsel çalışma veya klinik gözlem bu görüşü desteklemiyor. Üstelik bir çalışmada tıraşlamanın kıl büyümesi üzerine etki etmediği de gösterilmiştir. (Lynfield YL and Macwilliams P. Shaving and hair growth. J Invest Dermatol 1970)
 

Her gün ya da sık saç yıkamak saç dökülmesine neden olur


Saçları sık yıkamak ve kurutucu kuvvetli şampuan ve özellikle sabun kullanmak; kafa derisinde kuruma ve kepeklenme yapabilir. Özellikle boyalı ve işlem görmüş saçlarda, uçlarda kırılmalar ve kopmalara neden olabilir. Ancak bu durum saç dökülmesini arttıran bir neden değildir. Benzer şekilde saçların daha az yıkanması ve yine yaygın bir inanışa göre soğuk su ile yıkanması saç dökülmesini durdurucu etkiye sahip değildir.
 

Baş aşağı durmak kan akımını artırır ve saç dökülmesini azaltır.


Baş aşağı duruş terapisi (inversiyon terapisi) ile veya yogadaki sirsasana duruşu ile vücut farkındalığı ve oryantasyon gelişebilir, duruş düzelmesi kas iskelet sistemi üzerine değişimler olabilir ama bu duruş inanıldığı gibi kafada kan akımını arttırmaz, saç dökülmesi üzerine de etkisi gösterilmemiştir. (Minvaleev RS et al. Headstand (Sirshasana) Does Not Increase the Blood Flow to the Brain. J Altern Complement Med 2019)
 

Saçları fırçalamak saç dökülmesini azaltır


Saçları fırçalamanın saç dökülmesini durdurduğu ya da azalttığı gösterilmemiştir. Sadece düzenli yapılan kafa derisi masajı ile saç kalınlığı artışı gösterilmiştir. (Standardized Scalp Massage Results in Increased Hair Thickness by Inducing Stretching Forces to Dermal Papilla Cells in the Subcutaneous Tissue. Eplasty 2016)
 

Şapka, kask, örtü saçı havasız bıraktığı için döker


Başa takılan şapka ve benzeri malzemeler çok uzun süre kaldıklarında terleme ve nem nedeniyle kafa derisinde kaşıntıya, yağlı ekzema veya saçlı deri sedefi gibi hastalıklarda alevlenmeye neden olabilir ancak saç dökülmesi yapmaz. Postiş, kaynak ve çıt çıt saçlar ise saç köklerine verdikleri ağırlığın germe kuvvetiyle köklerde zayıflama ve dökülmeye neden olurlar.  

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde