Büyüme Hormonu Eksikliği

Büyüme üzerine en çok etki eden iki hormondan biri büyüme, diğeri tiroit hormonudur. Büyüme hormonu beyin bölgesinde bulunan hipofiz bezinden salgılanır. Büyüme hormonu seviyeleri gün içinde artma ve azalmalar gösterir; en çok gece uykuda salgılanır. Uyku, egzersiz, fiziksel stres, ergenlik, açlık ve kan şekerinde düşme büyüme hormonu salgısını uyarır.

Liv Hospital'de Büyüme Hormonu Tedavisi

Büyüme hormonunun başlıca biyolojik etkisi, boy büyümesini arttırmasıdır. Kemik kalınlığını, yumuşak doku (kas) büyümesini, protein üretimini, yağ dokusundan yağ asitlerini serbestlenmesini, insülin direncini ve kan şekeri seviyesini arttırır. Büyüme hormonunun büyütücü etkileri insülin benzeri büyüme faktörü-1 (İGF-1) aracılığıyla gerçekleşir. İGF-1 başlıca karaciğerde ve uzun kemiklerin uç kısımlarındaki büyüme plaklarında üretilir. Büyüme hormonu ve beslenme durumu dolaşımdaki İGF-1 düzeyini belirler; büyüme hormonu eksikliği ve beslenme yetersizliği durumlarında İGF-1 seviyesi düşer ve büyüme yavaşlar.

Büyüme hormonu eksikliğinin en önemli ve çoğu zaman tek belirtisi çocuklarda büyüme geriliği ve boy kısalığıdır. Ağır olgularda cücelik meydana gelir; vücut yapısı orantılı küçüktür. Doğuştan büyüme hormonu eksikliklerinde büyüme bebeklikten itibaren bozulabilir. Yaş büyüse de vücut küçük, yüz bebeksi kalır; alın belirgin, yüz kemikleri, burun ve çene küçüktür. Dişler geç çıkabilir. Eller - ayaklar küçüktür. Kemik gelişmesi geri kalır ve ergenlik gecikir. Zeka genellikle normaldir.

Liv Hospital'de büyüme hormonu tedavisi yetkin profesyoneller eşliğinde kapsamlı şekilde yürütülmektedir.

Büyüme Hormonu Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Büyüme hormonu içeren preparatlar mevcuttur. Bu ilaçlar enjeksiyon formunda hazır bulunur. Her gece yatmadan önce cilt altına uygun dozlarda uygulanır. Bunun için ailelere özel eğitim verilir. Aileler enjeksiyonları kendileri evde yaparlar. Büyüme hormonu enjeksiyonları kolayca evde uygulanabilir. Büyüme hormonu eksikliği olan çocuklarda tedavi büyüme plakları kapanana dek sürdürülür.

Büyüme hormonu eksik olan bir çocuğa büyüme hormonu vermek, bir yerine koyma tedavisidir. Yani eksiklik vardır ve bu dışarıdan verilen hormonla normale getirilir. Bu açıdan ciddi bir risk söz konusu değildir. Çocuğun tedavi altındaki büyümesi ve İGF-1 hormon düzeyi yakından takip edilerek uygun doz ayarlamaları yapılır ve yetersiz veya aşırı tedavinin olumsuz etkilerinden kaçınılır.

Öte yandan ilaç kullanımının bazı yan etkileri olabilir. Enjeksiyon bölgesinde ağrı, şişlik, ödem, kafa içi basıncının artmasına bağlı baş ağrısı, uyku bozuklukları bu yan etkiler arasındadır. Bunlar nadir görülür ve ilaca kısa süre ara verilmesini gerektirebilir. Yeniden başlandığında genellikle sorun olmaz. İlacın yüksek dozda kullanımı insülin direnci ve kan şekeri yüksekliğine yol açabilir. Bunlar geçici sorunlardır ve uygun doz ayarlaması ile düzelir.