Çocuklarda Büyüme Ağrısı

4 - 12 yaş arasındaki çocukların yaklaşık yarısında görülen ağrıları büyüme ağrılarına işaret etse de kimi zaman altta yatan ciddi hastalıkların da belirtisi olabiliyor. Bu yüzden ağrıların ayırt edilmesi büyük önem taşıyor. 


Büyüme ağrısı nedir?

Büyüme ağrısı çocukluk çağında tekrarlayan kas-iskelet ağrılarının sıklıkla karşılaşılan bir sebebidir. 4 ila 12 yaş arasındaki çocukların yaklaşık yarısında görülür. 4-6 yaş civarında başlayan şikayetler zaman ilerledikçe azalır. Erkek ve kızlarda eşit oranda görülür.


Büyüme ağrısının sebebi nedir?

Büyüme ağrılarının kesin nedeni bilinmiyor ama çeşitli teoriler var. Anatomik teoriye göre, yaygın eklem-bağ gevşekliği, yumuşak düztabanlık ve dizlerde dışa parantezlik gibi nedenler yürüme mekaniğini bozarak ağrıya yol açar. Yorulma teorisi ise ağrıların çocukların fiziksel olarak aktif olduğu günlerde daha yoğun görüldüğü gözlemine dayanır. Yorulma teorisini destekleyen diğer bulgular ise kas ağrılarının genellikle kramp tarzında olması ve büyüme ağrısından muzdarip olan çocukların kemik mineral yoğunluğunun ve D vitamini düzeylerinin daha düşük olmasıdır. Diğer teori ise büyüyen çocukların maruz kaldığı psikolojik stresin ağrılara yol açtığı şeklindedir. 


Büyüme ağrısı en çok nerelerde hissedilir?

Büyüme ağrısı tipik olarak baldırlarda, uyluk ön kısmında, kaval kemiğinde ve diz arkasında hissedilir. Ağrı genellikle geceleri olur ve uykudan uyandırır.  Her iki bacak da etkilenir. Bazı günler ağrı görülürken, bazı günler hiç ağrı olmayabilir. Ağrı atakları bazen dakikalar, bazen de saatler sürebilir. 


Büyüme ağrısı başka hangi hastalıklarla karışabilir?

Ağrının tek taraflı, lokalize ve sürekli olması, gece yerine gündüzleri daha baskın olması, eklemlerde şişlik ve sertlikle ilişkili olması altta yatan enfeksiyon, eklem problemleri, romatizmal hastalıklar gibi başka bir ağrı sebebi olabileceğini gösterir. Ayrıca ateş, gece terlemesi, aşırı halsizlik ve solgunluk gibi sistemik bulguların eşlik etmesi altta yatan ciddi bir onkolojik hastalık olabileceğine işaret eder. Çocuklarda yaygın kas-iskelet sistemi ağrılarının D vitamini, folik asit, demir, kalsiyum ve magnezyum gibi vitamin ve minerallerin eksikliği ile de görülebileceği unutulmamalıdır.


Büyüme ağrısına nasıl teşhis konur?

Büyüme ağrısının tanısı, diğer ağrı nedenleri dışlanarak konur. Büyüme ağrısında genellikle öykü tipiktir. Laboratuvar testleri ile röntgen, MR, tomografi ve kemik taraması gibi görüntüleme testleri, öyküsü atipik olan ve anormal bir fizik muayene bulgusunun varlığında yapısal, onkolojik, romatolojik, enfeksiyon ve travmatik sebepleri tespit etmek için kullanılır. 


Büyüme ağrısı nasıl tedavi edilir?

Büyüme ağrısının sebep olduğu ağrı atakları anne-babaları endişelendirir. Fakat büyüme ağrısı genellikle ergenlik çağında herhangi bir tedavi gerektirmeden azalarak biter. Kuadriseps, hamstring ve baldır kaslarının germe egzersizleri faydalıdır. Ayrıca ağrıyan bölgelere sıcak uygulama ve masaj uygulanabilir. Ağrının şiddetli olduğu durumlarda ağrı kesici ve antiinflamatuar tedavi verilebilir.     

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde