El ve Koltukaltı Terlemeleri

Hiperhidrozis Nedir?

Liv Hospital Ulus Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde bölgesel hiperhidrozis (aşırı terleme) nedeniyle sosyal yaşantı kalitesi düşen hastalarda cerrahi tedavi ile diğer tedavi yöntemlerine göre çok üstün sonuçlar elde edilebilebilir.


 

Aşırı Terleme Tedavisi Nedir?

  • Endoskopik Torakal Sempatektomi (ETS) ameliyatı ile el ve koltukaltı terleme aktivasyonunu kontrol eden sempatik sinirler cerrahi olarak ayrılır veya klipsleme yöntemiyle faaliyetleri bloklanır.
  • Kapalı yöntemle (videotorakoskopik) el ve koltukaltı terlemesi yüzde 1-2 komplikasyon oranları ile başarıyla tedavi edilen hastalarda bilinmesi gereken en önemli komplikasyon kompansatuar (reflex) terlemedir. Tek seviye (T3 veya T4) operasyon uygulanan hastalarda yüzde 10-30 oranında görülür ve kişinin gün boyunca kıyafetlerini değiştirmesini gerekebilir.
  • Klipsleme yöntemi ile opere edilen hastalarda yüzde 40-50 oranında geri dönüş olasılığı bulunduğundan klipslerin çıkartılması söz konusu olabilir. Aynı yöntem ile yüzde kızarıklık (flushing) ve yüz terlemesi de tedavi edilebilmektedir.