Katarakt Cerrahisi

Katarakt Nedir?

Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan, göz merceğinin saydamlığını kaybedip matlaşmasıdır.Katarakt Ameliyatsız Geçer mi?

Katarakt, kişinin günlük ve sosyal yaşantısını çok ciddi şekilde etkiliyor. Göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşması sonucu oluşan katarakt rahatsızlığının tek tedavisi ameliyattır. Liv Hospital Ulus Göz Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nde yapılan katarakt ameliyatı sayesinde hasta çok daha kısa sürede iyileşiyor ve günlük yaşamına dönebilir. Katarakt ameliyatı sırasında başka bir göz hastalığı tespit edilirse (Uzak-Yakın-Astigmat) aynı ameliyatla bu rahatsızlıkların tedavisi de gerçekleştirilir. Katarakt ameliyatının problemli olması gözde ciddi sorunlara yol açabilir. Alanında uzman ve tecrübeli ellerde yapılması önemlidir.
 

Katarakt Olan Göz Nasıl Görür?

Katarakt sorunu yaşayan kişilerde görüntü sanki buğulanmış bir cam ya da bir tülün arkasından bakıyormuş gibi bozulur. Hastanın yakın ve uzak görmesinde azalma ile belirti verir.
 

Katarakt Sebepleri Nedir?

Kataraktın birçok tipi vardır. Özellikle aşağıdakiler bu sebeplerden bazılarıdır;
  • Diyabet gibi metabolik hastalıklar
  • Kortizonlu ilaçların uzun süreli kullanımı
  • Ani darbeler
  • Doğuştan gelişen birtakım nedenler
  • Yaşa bağlı nedenler
 

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Kataraktın bazı belirtileri aşağıdaki gibidir;
  • Görmede azalmaya bağlı olarak ışığa hassasiyet
  • Renklerde soluklaşma ve sararma
  • Gece görüşünde bozulma
  • Çift görme ve buna bağlı olarak gelişen okuma zorluğu  
 

Katarakt Tedavisi Nedir?

Operasyonla koyulaşan merceğin küçük bir kesiden (2.5 mm) alınarak yerine göz içi lensi yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. Teknolojide gelişmelere paralel olarak ölçüm ve hesaplama tekniklerinin, göz içi lensleri üretim teknolojisinin  gelişmesi sonucunda  yerleştirilen göz içi lensi miyop, hipermetrop astigmat gibi kırma kusurlarını düzeltebilmektedir. 
 

Multifokal Lens Ne Demek?

Katarakt ameliyatı sonrası uzak görme düzeltilmektedir. Yakın orta ve uzak mesafede iyi görme için ise multifokal lensler yerleştirilmelidir. Multifokal lensler son yıllarda gelişmiş ve uygulandığında tüm mesafelerde yeterli görüş sağlamaktadır. 
 

Pediatrik Katarakt Nedir?

Pediatrik katarakt cerrahisi gerek cerrahi gerekse sonrasında rehabilitasyon açısından özelliklidir. Katarakt gelişimine neden olabilecek metabolik bir hastalık olup olmadığı tespit edilmeli lensteki koyuluk görmeyi yeterince etkileyecek miktardaysa zaman geçirilmeden opere edilmeli ve hemen sonrasında görme rehabilitasyonuna başlanmalıdır.
 

Katarakt Ameliyatı Nedir?

Günümüzde katarakt ameliyatı ile hem göz numarasını istediğimiz numaralara göre ayarlamak hem de astigmatı düzeltmek mümkün. Katarakt operasyonu esnasında göze “göz içi lensi” yerleştirilebilir ve bu lensin numarası ayarlanarak operasyon sonrası göz numarası istediğimiz numaraya getirilebilir. Gözde mevcutsa astigmat düzeltilerek gözlüksüz net görüş sağlanabilir. Ayrıca göz merceği değiştirilerek yapılan bu işlem hastada katarakt gelişmeden de yapılabiliyor. Özellikle 40 yaş üzeri yüksek hipermetroplar için uygun bir yöntemdir ama yüksek miyoplara da uygulanabiliyor.   
Katarakt operasyonuyla beraber yakın görmeyi de düzeltmek mümkündür. Uzak düzeltme yanında çok odaklı lensler kullanarak uzakla beraber yakın düzeltme yapmak da mümkün. Böylece kişiler gözlükten tam bağımsız olarak yaşayabilirler. Bu tip girişimler genel olarak katarakt cerrahisiyle aynı cerrahi temellere sahip olsa da hasta değerlendirmesi, ölçüm, cerrahi aşamalarında çok daha fazla hassasiyet gerektirir. Yüz güldürücü sonuçlar için buna uygun ekipman ve cerrahi deneyime sahip merkezler tercih edilmelidir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde