Ergen Jinekolojisi Bölümü

Ergenlik, çocukluktan erişkinliğe adım atılan dönemdir. Çocuğun fizyolojik, psikolojik ve sosyal açıdan bir dizi değişimlerin yaşadığı zamansal bir süreçtir. Ergenlik yaşı normalde kız çocuklarında 8-13, erkek çocuklarında ise 9-14 yaş arasıdır. Eğer ergenliğe ait belirtiler kızlarda 8 yaşından, erkeklerde ise 9 yaşından önce görülüyorsa ‘’erken ergenlik’’ problemine işaret edebilir.


Altında hastalık olabilir

Çoğu zaman nedeni ortaya konulamayan ve kızlarda daha sık görülen erken ergenlik probleminin sebebi, altta yatan çok önemli bir tıbbi problem olabilir. Özellikle de erkek çocuklar da görülüyorsa daha da şüpheli yaklaşmak gerekir. Altta yatan bu problemler; beyin tümörleri, beyin apseleri ve infeksiyonları, böbrek üstü bezlerinin tümörleri, yumurtalık-testis tümörleri ve hastalıkları gibi önemli durumlar olabilir.

Tedavi en yüksek başarı hedefleniyor

Liv Hospital Ergen Jinekolojisi Kliniği’nde; kız çocuklarının ergenlik gelişimlerinin takibi, adet görme, özellikle rahim ağzı kanserlerinden korunma amaçlı planlanan aşılarının düzenlenmesi gibi kontrolleri yapılıyor. Ayrıca kanama bozuklukları, tüylenme gibi problemlerin tanı ve tedavilerinde de yüksek başarı hedefleniyor.  Çocuklar 360 derece olarak incelenip sorunun nedeni araştırılıyor. Çözüm; endokrinolog, jinekolog, psikolog ve psikiyatristin de içinde bulunduğu multidisipliner bir yaklaşım ile yapılıyor.

Ayrıntılı inceleme yapılıyor

İyi bir değerlendirme ve tanı sonrasında aktive olmuş sistemin baskılanarak erken ergenliğin durdurulması amaçlanıyor. Gerçek ergenlik yaşı beklenip zamanı gelince bu ilaçlar kesilerek ergenliğin gelişmesine izin veriliyor. Aynı zamanda çocuğun psikolojik problemleri için muhakkak yardım alınması gerekiyor. Beslenme alışkanlıkları, kullanılan malzemeler açısından dikkat etmek ve hepsinden önemlisi de erken ergenliğe ait bir belirti varsa gözden kaçırmadan tıbbi danışma ve yardım alınması öneriliyor.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde