Denge Kliniği

Denge Kliniği Nedir?

Denge kliniği, hastaların denge ve koordinasyon sorunları ile ilgili teşhis ve tedavi hizmetleri sunan bir sağlık birimidir. Bu klinikler genellikle otonörologlar, nörolojistler, fizyoterapistler ve odyologlar gibi uzmanları içerir. Hastaların baş dönmesi, sersemlik, denge kaybı gibi belirtilerle başvurdukları yerlerden biridir. Denge klinikleri, vestibüler sistemin (denge organlarının bulunduğu iç kulak), görsel sistemin ve propriyoseptif (vücut pozisyonunu algılama) sistemlerin birbirleriyle uyum içinde çalışmasını değerlendirir ve hastalara uygun tedavi planlarını sağlar.

Liv Hospital Denge Kliniği

Liv Hospital Denge Kliniği'nde; baş dönmesi ve dengeyle ilgili tedaviler yapılarak kişinin yaşam kalitesi yükseltiliyor. Özellikle, “Dengemi kaybediyorum, düşeceğim” hissi yaşıyorsanız hemen bir hekime görünmelisiniz. Baş dönmesiyle dengesizlik birbirinden farklı şeyler. Dengesizlik ilaç ya da ameliyat ile tedavi edilmiyor. Bu hastaların tedavisinde da denge egzersizleri büyük önem taşıyor. Liv Hospital’da Türkiye’de az sayıda olan Dinamik Posturografi sistemiyle hem teşhis hem de tedavi gerçekleştirebiliyor. Dengeyi sağlayan sistemlerden hangisinin arızalandığını tespit edildikten sonra problemli olan sistemlerin güçlendirilmesi için yapılması gereken egzersizler de cihazın üzerinde yapılabiliyor.  

 

Denge Sorunu Nedir?

Baş dönmesi ve denge problemi genellikle karıştırılır. Baş dönmesinde bir hareket hissi olması gerekir. Vücutta dengeyi sağlayan farklı sistemler vardır. Bunlardan biri ya da birkaçı etkilenebilir. Hangisinin etkilendiği belirlenip ona göre tedavi planlaması yapılır. Baş dönmesinde etraf durmadan döner. Denge sorunu olduğu zaman ise hafif bir sendeleme hissi ve yürürken yalpalama olur. “Dengemi kaybediyorum, düşeceğim” hissi yaşanır.
 

Denge Sorunu Hastalığı Nelere Yol Açar?

Baş dönmesi, insanların hekime en çok başvurduğu rahatsızlıkların başında gelir. Kişinin sürekli başı döner. Denge problemi yaşayanlar düşüp bir tarafını zedeleyebilir ya da bir yerlere çarpabilir. Özellikle yaşlılarda, düşmeyle daha büyük sorunlar olabilir. Baş dönmesi şikayeti yaşayan hastanın en kısa süre içinde doktora başvurması gerekir.
 

Denge Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Baş dönmesi ya da dengesizlik şikayetiyle başvuran hastada, öncelikle komple bir kulak burun boğaz muayenesi yapılır. Ayırıcı tanıda işitme testi, videonistagmografi, VEMP ve dinamik posturografi gibi testler kullanılır. Böylece, baş dönmesi ve dengesizliğin sebebi tespit edilir ve tedavi şekli belirlenir.
 

Dinamik Posturografi Nedir?

Liv Hospital Denge Kliniği'nde dengesizlik ve baş dönmesini değerlendirmede kullanılan tüm testler yapılır. Bunlardan bilgisayarlı dinamik posturografi hem teşhis hem de tedavi içinde kullanılır. Dengeyi sağlayan sistemlerden hangisinin arızalandığı tespit edilir ve teşhis konulur. Böylece, denge problemi yaratan sebep belirlenir. Teşhisten sonra problemli olan sistemlerin güçlendirilmesi için yapılması gereken egzersizler cihazın üzerinde yapılır.

 

Baş Dönmesi Neden Olur?

Baş dönmesinin pek çok nedeni olabilir. Ama en sık karşılaşılan nedenler, iç kulak hastalıklarıdır.
 

Selim Pozisyonel Vertigo Nedir?

Selim Pozisyonel Vertigo, iç kulakta dengeyi sağlayan kristal parçacıkların yerinden kopup yarım daire kanalına kaçması nedeniyle oluşur. Bu hastalık kendini, yatarken sağdan sola, soldan sağa dönerken baş dönmesiyle gösterir. Şiddetli fakat kısa süren baş dönmelerine neden olur. Bu hastalığın teşhis ve tedavisinde, başa değişik pozisyonlar verilerek yapılan manevralar kullanılır. Bu sayede 2-3 dakikalık bir süre içinde hastalığı teşhis ve tedavi etmek mümkün olur.
 

Meniere Hastalığı Nedenleri Nedir?

Meniere Hastalığı, iç kulak sıvısının miktarının artmasıyla oluşur. Hastalığın nedeni bilinmemekle birlikte aşırı tuz tüketimi, stres ve hormonal bozuklukların baş dönmesi ataklarını tetiklediği bilinir.
 

Meniere Hastalığı Belirtileri Nedir?

  • Baş dönmesi
  • Çınlama
  • Kulakta basınç hissi
  • Yüksek seslerden rahatsızlık
  • İşitme kaybı
 

Meniere Hastalığı Tedavisi Nedir?

Tedavide öncelikle damar genişletici ve idrar söktürücü ilaçlardan faydalanılır. İlaç tedavisiyle atakları kesilmeyen kişilere cerrahi müdahale yapılır.
 

Denge Problemi Neden Olur?

Denge problemi altında yatan nedenler aşağıdaki gibidir;
  • Geçirilmiş iç kulak hastalıkları
  • Nörolojik problemler
  • Şeker hastalığı
  • Vitamin eksiklikleri
  • Görme bozuklukları

 

Dengesizlik Tedavisi Nedir?

Liv Hospital Denge Kliniği'nde dengesizlik problemi ilaç ya da cerrahiyle tedavi edilebilir. Denge egzersizleri, dengesizliğin neden kaynaklandığını tespit etmek öncelik taşır. Dinamik posturografi yardımıyla dengesizliğin derin duyu, görme ve iç kulak sistemlerinin hangisinden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Bunun sonucunda da uygun denge egzersizleriyle tedavi uygulanır.