Meme Ağrısı / Mastalji 

Meme ağrısı / mastalji nedir?

Memenin kendisinde, koltuk altında ve/veya meme çevresindeki bölgelerde hassasiyet, şişme ve huzursuzluk ya da ağırlık hissedilmesi meme ağrısı / mastalji / mastodini olarak tanımlanır. Kadınların yaklaşık %70’i yaşamlarının herhangi bir döneminde meme ağrısı deneyimi yaşadıklarını ifade eder. 
 

Memede neden ağrı olur?

Ergenliğe ilk girişte memeler ağrılı ve hassastır. Gebeliğin ilk döneminde de çok memeler çok acır. Gebelik ve ergenlikteki ağrı ve hassasiyetin sebebi östrojen hormonudur. Aynı şey menopoz döneminde de, özellikle östrojen artarsa oluşabilir. 
Memeler östrojen ve progesteron tarafından uyarıldığı zaman şişer, yumru yumru ve aşırı duyarlı olmaya başlar. Hormonlar yıllar içinde azalarak menopoza yol açtığı zaman meme hassasiyetinden yakınılabilir. Çok fazla veya çok az östrojen ya da çok az progesteron var olabilir. Bu dönemsel ağrıdır ve her iki memede birden olur, ancak bir meme diğerinden daha fazla ağrıyabilir. Adet dönemi başladığında ağrı geçer.


Ağrı ile birlikte yumrular da hissediliyorsa?

Kadınların çoğunun memelerinde yaşamları boyunca birtakım değişiklikler oluşur. Bu değişiklikleri çoğu hormonlara bağlıdır. Adet dönemlerinde memelerin şiş ve daha hassas olması bu hormonal değişikliklere bir örnektir. 
Adet dönemleri sırasında veya öncesinde memelerde şişme, hassasiyet ve ağrı hissedilebilir. Bu dönemde meme dokusu içindeki su miktarı arttığından dolayı yumrular hissedilebilir. Adet döneminin sonunda genellikle bu bulgular kaybolur. 
Adet dönemleri bittiği zaman (menopoz), hormon seviyeleri azalır ve memeler daha az yoğun ve yağlı olmaya başlar. Daha önce var olan yumrular, ağrılar ve meme başı akıntıları kaybolabilir. 
Menopoza yaklaştıkça adet dönemleri daha az sıklıkla olmaya başlayabilir. Hormon düzeyleri de değişir. Bu durum memelerde, aybaşı döneminde olunmasa bile, hassasiyete neden olabilir. Memelerde daha önce olduğundan daha fazla yumrular hissedilebilir.


Meme ağrısının türleri var mıdır?

Genelde iki tip meme ağrısı tanımlanır. Dönemsel (adet ile ilgili) ve dönemsel olmayan. 
Dönemsel meme ağrısı adet dönemi ile birliktedir ve adet dönemi başlamadan bir hafta veya daha önce olma eğilimindedir. Bu ağrı menopoz öncesi veya aybaşı dönemleri bitmeden etkili olan ağrı tipidir. 
Dönemsel olmayan ağrının ise adet dönemi ile hiçbir ilgisi yoktur ve herhangi bir zaman başlayabilir. Menopoz öncesi, sırasında veya sonrasında oluşabilir. 


İlaçlar meme ağrısına neden olur mu?

Depresyon ilacı gibi bazı ilaçlar meme ağrısına neden olabilir ve dozunun azaltılması gerekebilir. Hormonlarla birlikte kullanılan kolesterol düşürücü ilaçlar, kalp ilaçları ve psikiyatri ilaçlarının meme ağrısını arttırması mümkündür. 


Meme ağrısı önemli olabilir mi?

Meme ağrılarının büyük çoğunluğu hormonal kökenli olsa da memedeki kitle ve iltihabi durumların da ağrı yaptığını unutmamak gerekir. Bazı meme kanserlerinde ilk belirti ağrı olabilir. 


Tanı nasıl konulur?

Meme ağrısı yakınmaları ile müracaat eden bir hastada öncelikle ağrının kaynağının hormonal olmayan bir sebebe bağlı olup olmadığının ayrımı önemlidir. Memedeki kitleler, iltihabi durumlar, memede büyüme ve hatta meme kanserinin de ağrı yapabileceği göz önüne alınarak bazı tetkikler yapılması zorunludur. Fizik muayeneyi takiben hasta yaşına göre mamografi ve/veya meme ultrasonografisine yönlendirilmekte, bu tetkik sonuçlarına göre gerekirse daha ileri tetkikler yapılabilmektedir. 


Tedavisi nasıl yapılıyor?

Meme ağrısı sebebi hormonal değil, organik bir nedene (büyüme, kitle, iltihap, kanser) bağlı ise bu nedenlere dönük tedavi planlanır. Organik bir neden yoksa yani hormonal bir ağrı ise kişinin yaşam kalitesini bozup bozmadığının sorgulanması önem taşır. Yaşam kalitesini çok etkilemiyorsa hafif egzersiz, stresten mümkün olduğunca uzak kalınması, istirahat ve gerekirse basit ağrı kesiciler önerilir. Yaşam kalitesini bozan hormonal ağrılarda ise öncelikle bitkisel ilaçlar, bunlar etkili olmazsa hormonal ilaçlar önerilir.


Meme ağrısı olduğunda ne zaman doktora müracaat etmeliyim?

Her ne kadar meme ağrılarının çoğunluğu hormonal sebeplere bağlı olsa da altta yatan diğer meme hastalıkları da ve bazen meme kanseri de ağrı ile karşımıza çıkabildiğinden dolayı zaman geçirmeden bir Meme Hastalıkları Uzmanı veya Genel Cerrahi Uzmanına müracaat ederek muayene olmak ve gerekli radyolojik tetkikleri yaptırmak uygun olacaktır.


Liv Hospital'da nasıl bir tedavi uygulanıyor?

Meme ağrısı yakınması ile hastanemize müracaat eden hastalara meme hastalıkları konusunda uzmanlaşmış Genel Cerrahi Uzmanları tarafından öncelikle bir fizik muayene yapılır. Daha sonra hastalar gerekli radyolojik tetkikleri için meme hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir Radyoloji Uzmanına yönlendirilir. Hastanın yakınmalarına göre gerekirse kan tetkikleri de yapılabilir. Radyolojik sonuçları takiben hasta gerekirse ileri tetkiklere yönlendirilerek, eğer ileri tetkik gerekmiyorsa gerekli tedavisi düzenlenir. 


Hangi hekim ve kliniklerle iş birliği içinde çalışılıyor?

Meme hastalıkları konusunda uzmanlaşmış Genel Cerrahi Uzmanları ile Radyoloji, Mikrobiyoloji, Endokrinoloji ve Patoloji Uzmanları iş birliği içinde çalışılıyor.

 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde