Endoüroloji ve Taş Hastalıkları

Böbrekte Taş Hastalıkları

Erkeklerde kadınlardan 3 kat fazla görülen taş hastalıkları dağlık, çöl ve tropikal bölgelerde daha sık görülür. Dolayısıyla, coğrafya hem taşın oluşma sıklığına hem de cinsine etki eden bir faktördür. En sık belirti ağrıdır. Ağrı böbrekte olabileceği gibi, taşın idrar kanallarındaki yerleşimine bağlı olarak kasıkta veya daha aşağıda olabilir. Bazen de bel ve sırt bölgelerinde hafif adale ağrısı benzeri yakınmalar olabilir. İdrar yollarından taş düşürmeye çalışan herkes bu dönemin çok ağrılı olabildiğini bilir. Ağrının nedeni genellikle taşın idrar yolunu tıkamasıdır. Tıkanmanın ani ve tama yakın olması şiddetli taş sancısına neden olur.


Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşları ağrı dışında;
  • Bulantı
  • Kusma
  • İdrarda kanama
  • İdrar yapma alışkanlığında ani bozulma gibi belirtilere de yol açabilir.
Bunlar arasında;
  • Sık idrara çıkma
  • İdrarı yapıp rahatlayamama
  • İdrar yaparken yanma
  • İdrar akışkanlığında azalma sayılabilir.
Böbrek taşlarının hiçbir belirti vermediği durumlar da söz konusudur. Bu yüzden düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak, herhangi bir belirti vermeyen taşların saptanması açısından önemlidir.


 

Böbrek Taşı Tedavisi Nasıldır?

Liv Hospital Üroloji Kliniği’nde taşın büyüklüğü ne olursa olsun 3-4 haftalık bir süre içinde hasta taşını düşüremediyse ya da tanı konduğunda 7-8 mm ve üzerindeki büyüklükte taşın olduğu saptanmışsa, girişimsel tedaviler planlanır. İdrar yolunu tıkamayan, hastaya herhangi bir rahatsızlık vermeyen, böbrek içindeki kaliks denilen küçük odacıklar içinde yerleşmiş taşlar bir süre takip edilebilir; ancak genel kanı bu tür taşları hasta için en az riskli yöntemlerden birini seçerek tedavi etmenin daha doğru olduğu yönündedir.


Böbrek Taşı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Böbrekte taş varlığı, çok şiddetli ağrıya ya da başka belirtilere yol açarak kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde bozabilir. Bunun dışında, tedavi edilmeyen taşların yaratabileceği en önemli risklerden birisi böbrek enfeksiyonudur. Enfeksiyon varlığında; yüksek ateş, üşüme, titreme gibi belirtiler olabilir. Bu durum daha çok enfeksiyonun böbreği etkilediği durumlarda ortaya çıkar. Böbrek enfeksiyonu ortaya çıktığında böbrek dokusuna zarar verebilir. Enfeksiyonun ortaya çıkması aynı zamanda taş tedavisini de zorlaştırabilir. Bu yüzden, taş varlığında böbrek enfeksiyonu gelişmeden tedavi planı yapılmalıdır. Eğer taş böbrekte veya idrar kanalında tedavi edilmeden uzun süre kalırsa, oluşturabileceği bir diğer riskli durum böbrek fonksiyon bozukluğudur. Zamanında tedavi edilmediği için böbreğin tamamının kaybına yol açan böbrek veya idrar kanalı taşlarıyla karşılaşılabilir.

Öne Çıkan Hizmetler

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde