Uyku Kliniği

Uyku Kliniğimizde; uyku bozuklukları, uykuda solunum durmaları / uyku apnesi, yeterli uyuyamama, uykuya dalamama, sık uyanma, kalitesiz uyku, sabah yorgun kalkma, sabah aşırı terleme ya da baş ağrısı ile uyanma, uykuya eşlik eden uykuyu bozan hastalıklar, huzursuz bacaklar, uykuda diş gıcırdatma, uykuda tekrarlayan bacak hareketleri, gündüz aşırı uyuklama gibi yakınmalar değerlendiriliyor. Gerkirse polisomnografi tetkiki isteniyor. Yine gerekirse Kulak Burun Boğaz, Göğüs Hastalıkları, Psikiyatri Klinikleri ile birlikte değerlendirmeler yapılıyor.


 

Uykunun Fonksiyonları

Uykunun, tüm vücudumuzun kendini yeni güne hazırlaması, vücudun rejenere olması, emosyonel durumumuzun düzenlenmesi, yeni öğrendiğimiz şeylerin pekişmesi, hormonal fonksiyonların düzenlenmesi, metabolizmamızın yeni bir güne hazırlanması gibi birçok fonksiyonu vardır.
 

Sağlıklı Uyuyamamanın Yol Açtığı Sorunlar

Bu nedenle sağlıklı bir uyku uyuyamamanın, erken ve geç, çok ciddi sonuçları olur. Erken sonuçları yorgunluk, gün içi dikkatsizlik, uyuklamalar, performans azalması, kaza riskinin artması şeklindedir. Geç komplikasyonları arasında, unutkanlık ve konsantrasyon/dikkat azalması, yeni şeylerin öğrenilmesinde zorluklar gibi bilişsel eksiklikler; kilo alma, metabolik sendroma zemin hazırlama, hipertansiyon, koroner kalp hastalıklarına zemin hazırlama ya da bunların kontrolünü güçleştirme, reflüyü arttırma, kontrolünü güçleştirme, kalp ritm bozuklarının kontrolünü güçleştirme, inme riskini arttırma gibi sonuçlar bulunur.
 
Uykuya Dalma ya da Sürdürme Sorununuz Varsa
Uyku günlüğü tutun
Saat kaçta yediniz, neler içtiniz, ne kadar TV-bilgisayar kullandınız, kaçta yatağa gittiniz, ne zaman uydunuz, uyandınız, kaç kez uyandınız, tuvalete kalktınız, sabah dinlenmiş kalktınız mı, gün içi uykunuz geldi mi, uyuklamanız oldu mu gibi soruları not alın.
 
Erken yemek yiyin, uykudan 2 saat önceden itibaren içecek almayın
Özellikle uyku kaçırıcı içeceklerden, çay, kahve, çikolatadan, alkollü içeceklerden kaçının. Kafeinli içecekleri ve nikotini uyumadan 4-6 saat önce tüketmeyin.
 

Düzenli egzersiz yapın

Sabahları ya da akşama doğru her gün düzenli egzersiz ve uyumadan 2 saat kadar önce ılık bir banyo uyku düzenine katkıda bulunur.
 

Gündüz uyumayın

Mutlaka uyumanız gerekiyorsa, öğle üzeri ya da öğleden önce yapın; saat 15.00’ten sonra ve 1 satten fazla uyumayın.
 
Yatak odası sadece uyumak ve eşinizle birlikte olmak içindir
Odanızda TV, bilgisayar, akıllı cep telefonu, ışıklı saat bulundurmayın; bunlarla yatak odasında vakit geçirmeyin.
 
Uyku saatinden 2 saat önce TV, bilgisayar kullanımından kaçının, ortamın aşırı ışıklı olmasını engelleyin
Uyku saatine yakın, hareketli, gürültülü, heyecanı yükseltici, uykuyu kaçırıcı aktiviteler yerine sakin, loş ışıkta yapılabilecek müzik dinleme, loş ışıkla kitap okuma, aşırı efor gerektirmeyen aktiviteleri tercih edin.
 

Uyumadan, günün muhasebesini tamamlayın

Sorunları, sıkıntıları çözümleyin; yarına çözülmesi gereken, düşünülüp planlanması gereken şeyleri yatağa gitmeden tamamlayın. Yastığa kafanızı koyduğunuzda düşünecek bir şey bırakmayın. Sabah olduğunda, size çok sıkıntılı gibi gelecek sorunların, size sabah çok daha önemsiz geleceğini, REM uykusunun bunu önemli oranda halledeceğini hatırlayın.
 

Yatağa uykunuz geldiğinde gidin

Yatağa uykunuz geldiğinde gitmeye çalışın ve sabahları hep aynı saatte kalkın. Koltukta, kanepede şekerleme yapmadan yatağa gidin. Uykunuz kaçar, 20 dakika içinde uyuyamazsanız; kalkıp salona gidin, loş ışıkta hafif işlerle uğraşın.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde