Kireçlenme

Kireçlenme (Osteoartrit) Nedir?

Yük taşıyan eklemlerden biri olan diz ekleminin ağrısı sık karşılaşılan bir yakınmadır. Bu ağrılar travma sebebiyle olabildiği gibi herhangi bir travmaya bağlı olmaksızın oluşabilir. Dizlerde oluşan ağrının en sık nedeni kireçlenmedir
Liv Hospital Vadistanbul Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde osteoartrit yani kireçlenmenin tanı ve tedavisi en güncel yöntemlerle yapılır.
 

Kireçlenme Nedenleri Nedir?

Dizde travmaya bağlı olmayan ağrılarda en sık karşılaştığımız neden dizin kireçlenmesi yani osteoartrittir. Aslında kireçlenme çok doğru bir tabir değildir. Çünkü dizde lavabodaki kireç gibi bir kireç birikimi yoktur. Ana problem eklemlerimizde bulunan sıvının azalması ile sinirsiz ve damarsız olan kıkırdak yapının hasarlanmasıdır. Zaman içinde de dizimizin şekli (dizilimi) bozulur ve çevredeki yumuşak dokuların da etkilenmesiyle şiddetli ağrı olur.
 

Kireçlenme Kaç Yaşında Başlar?

Bu kireçlenmeyi ileri yaşlarda görebildiğimiz gibi dizden kırık geçirmiş, romatolojik çeşitli hastalıkları olan ya da dizinden enfeksiyon geçirmiş kişilerde genç yaşta da görülebilir.
 

Kireçlenme Belirtileri Nedir?

Ağrı yavaş yavaş başlayabildiği gibi belirli periyodlarla ve şişlikle kendini gösterebilir. Hastaların önceleri uzun yürüyüşler sonrası ağrı şikayetleri olur, kireçlenme (osteoartit) ilerledikçe de gece uykudan uyandıran ağrılar başlar. Bu şikayetler sıklıkla kış mevsiminde havalar soğuduğunda artar, yaz aylarında havaların ısınmasıyla da azalabilir. Kilolu hastalarda dize binen yükün artmasıyla şikayetler de daha erken ve belirgin olabilir.
 

Kireçlenme Tanısı Nasıl Konur?

Kireçlenme (osteoatrit), yapılan muayene neticesinde basit iki yönlü çekilmiş röntgen ile rahatlıkla tanı konulabilir.
 

Kireçlenme Tedavisi Nedir?

Tedavide öncelikle hastanın uyumu çok önemlidir. Eğer hastanın aşırı kilosu var ise vermeli ve diz çevresi kas gruplarını kuvvetlendirme egzersizleri yapmalıdır. Çok ağrılı durumlarda ağrıyı azaltmak için ilaç tedavisi uygulanabilir. Çeşitli durumlarda dize uygulanan enjeksiyonlar alternatif bir tedavi oluşturur. Ama bu enjeksiyonlar için hastanın kireçlenmesinin çok ileri düzeyde olmaması gerekmektedir yoksa bir faydası olmaz. Kortizon, hyaluronik asit (horozibiği), PRP (Trombositten zenginleştirilmiş plazma) ve kök hücre dize sıklıkla uygulanan enjeksiyonlar arasındadır.
 

Kireçlenmede Protez Ameliyatı Uygulanır?

Bütün bu yöntemlerden hasta fayda görmez ise o zaman dize protez ameliyatı uygulanır. Teknolojinin gelişmesi ile hayatımızın her alanına giren robotlar Liv Hospital Vadistanbul Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde diz protezi ameliyatlarında da kullanılır. 
Robotik cerrahi ile yapılan ameliyatlar, protez yuvasının doğru hazırlanması ve protezi doğalına en yakın yerleştirme imkanı sağlaması konusunda avantaj sağlamaktadır. 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde