liv sağlık köşesi

Bebeklerin Öğrenme Duygusu Nasıl Gelişir?

Oluşturma Tarihi: 27.07.2022 14:15

Genel Bakış

Doğumdan sonraki günlerde bebekler sadece emmek, uyumak, ağlamak ve altını kirletmek dışında bir şey yapmıyormuş gibi gözükürler. Fakat doğumdan sonraki 2 hafta sonrasında uyku süreleri azalır, gün içinde daha çok uyanık kalmaya başlarlar. Bu sürede duyar, görür, hisseder ve ihtiyaçlarını size iletirler. Farklı şekil, boyut ve renkteki yüzleri ve nesneleri görme yeteneğine sahiptirler. Ebeveynlerinin sesleri ile diğerlerinin sesleri arasındaki farkı anlayabilirler.


 

Güven Duygusunun Bebeğin Gelişimine Etkileri 

Bebeklerin ilk deneyimleri gelecekleri üzerine etkilidir. Bu nedenle ebeveynler onun büyümesi ve gelişmesi için çok önemli bir role sahiptir. Bebeğinizin beyin gelişimi sizin verdiğiniz bakım ve edindiği tecrübelerden etkilenir. Bebeğin kendini güvende hissetmesi beyin hücreleri arasında yeni bağların kurulmasına yardım eder. 
Her bebeğin farklı bir tarzı ve kişiliği vardır. Aslında ebeveynler için bebeklerinin beğenilerini, ihtiyaçlarını ve yeteneklerini öğrenmek eğlencelidir. Bebeklerin diğer insanlarla ve durumlarla nasıl ilişki kurduğunu gözlemlemek işe yarar. Bazı bebekler daha fazla aktivite sever, bazıları daha az sever. Bazı bebekler daha yüksek sesle güler veya ağlarlar, bazıları ise doğası gereği daha sessizdir. Uykusu gelen bir bebek göz teması kurmaktan kaçınır, uykulu veya huysuz olur, çok ağlayabilir, tek tük öksürür, gözlerini ovuşturur.

 

Çocuğa En İyi Başlangıcı Vermek İçin Ebeveynlerin Sağlıklı ve Mutlu Olmaları Gerekir

Çocuklar ilk yıllarında hayatlarının diğer dönemlerine göre daha hızlı büyürler. Bu çok fazla zamanınızı ve enerjinizi alacaktır. Çocuğunuza mümkün olan en iyi başlangıcı vermek için sağlıklı ve mutlu olmanız gerekir. Kendinizi iyi hissettiğinizde, bebeğinizin de mutlu ve güvende hissetmesine yardımcı olacaksınız. Bu yüzden kendinize dikkat etmek için zaman bulmalısınız. 
Desteğe veya yardıma ihtiyacınız olduğunda eşinize ve yakın çevrenize ve diğer aile üyelerine bildirmekten çekinmeyin. Dinlendikten sonra daha fazla enerjiniz olacak ve bebeğinizle daha çok eğlenebileceksiniz. Ayrıca aile üyeleri ile yakın bir bağ geliştirmek önemlidir. Bebeklerin başkalarıyla olumlu ilişkiler kurmasına yardımcı olur.
Siz etraftayken diğer insanların bebeğinizle konuşmasına izin verin, bebeğiniz böylelikle diğer insanlarla nasıl ilişki kuracağını öğrenir. Bebeğinizin yanında olamadığınızda, en iyisi aynı güvenilir kişiler olmasıdır. Bebeğinizi bir akraba, arkadaş veya profesyonel çocuk bakıcısına bırakmaya karar verirseniz, bakıcının ve çevrenin yeterince sağlıklı, güvenli ve rahatlatıcı bir ortam sağladığından emin olun. 
Bebekler ilk yıllarını sevilme konusunda güvende hissetmeyi öğrenerek geçirirler. Sevgi çocuğunuza hastalıklarla savaşmak için fiziksel güç, kendini güvende  hissetmek için duygusal güç ve yeni şeyler öğrenme yeteneği verecektir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde