liv sağlık köşesi

Boy Uzatma Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Oluşturma Tarihi: 22.06.2023 04:30 | Son Güncelleme: 02.08.2023 13:42Boy uzatma ameliyatı 
ergenlik döneminden itibaren uygulanabilen bir tür estetik ve rekonstrüktif cerrahi operasyonudur. Bacak boyu uzatma, bacağın orantılı görünmesini sağlama, hastanın yürüyüşünü dengeleme ve estetik kaygıları giderme gibi amaçlarla yapılabilir. Boy uzatma işlemi sabır gerektirir ve uzun zaman alabilir. Ameliyatla boy uzatma ile ilgili detaylı bilgilere yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Boy Uzatma Ameliyatı Nedir?

Boy uzatma yöntemleri arasında öne çıkan bu ameliyat bir tür uzuv uzatma ameliyatıdır. Peki, uzuv nedir? Uzuv kollar ve bacaklar için kullanılan genel isimdir. Boy uzatma ameliyatı spesifik olarak bacak kemiğinin daha uzun hale getirilmesini amaçlayan bir prosedürdür. Cerrahlar bacak uzatma ameliyatı için Femur (uyluk kemiği) ya da Tibia (kaval kemiği) denilen bacak kemikleri üzerinde çalışabilirler. Çok kısa boylu kişiler, estetik kaygı taşıyanlar bu ameliyatı yaptırabilirler.

Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

“Boy uzatma ameliyatında boy nasıl uzatılır?” sorusunun yanıtı sıklıkla merak edilir. Ameliyatta rekonstrüktif cerrah ilk olarak uzatılması planlanan bacakta küçük kesiler yoluyla femur ve/veya tibia üzerinde cerrahi bir osteotomi (kemiğin kesilmesi) gerçekleştirir. Daha sonra kesi yapılan bölge özel bir çerçeveye sabitlenir. Peki bu çerçeve sayesinde boy nasıl uzar? Çerçeve desteğiyle bacak esneyerek kemiğin iki kesik ucu arasında yeni kemiğin oluşması sağlanır. Zaman içinde bu yeni oluşan kemik vücut ağırlığını destekleyebilecek duruma gelene kadar güçlenir. “Nasıl boy uzatılır?” sorusunun cevabı yapılan bu ameliyatta bulunabilir. Bu yöntem sayesinde kimi zaman boy uzama belirtileri görülebilir, ancak bu uzun süren zorlu bir tedavidir ve komplikasyon riskleri vardır.

Boy Uzatma Ameliyatı Neden Yapılır?

Boy uzatma ameliyatı olanlar yalnızca estetik kaygılar için bu ameliyatı yaptırmak durumunda değildirler. Ameliyat kol veya bacak uzunluğundaki eşitsizlikleri (farklılıkları) tedavi etmek için de yapılabilir bir operasyondur. Ayrıca kemik büyüme düzensizlikleri ya da daha kısa kemik uzunluğuna neden olan bazı durumlar sonucunda ortaya çıkan orantısızlıkların tedavisinde de tercih edilebilir. Boy uzatma ameliyatı riskleri olan bir tür uzuv uzatma ameliyatıdır. Estetik görünümü düzeltmenin yanı sıra şu durumlarda da ameliyat tercih edilebilir:

 • Bir büyüme plakası üzerinde iyi huylu kemik tümörü olduğu durumlarda,
 • Serebral palsi hastalığı varsa,
 • Konjenital femur (uyluk kemiği) eksikliğinde yani doğuştan bir femurun diğerinden daha kısa olmasına neden olan durumda,
 • Vücudun bir tarafının diğerinden daha fazla büyümesine neden olan nadir bir durum olan hemihipertrofi hastalığında,
 • İskelet displazisi, cücelik gibi kemik büyümesini sıkıntıya sokan kalıtsal durumlar olduğunda,
 • Büyüme plakası kırıklarında,
 • Osteomiyelit (kemik iltihabı) hastalığında.

Boy Uzatma Ameliyatı Türleri Nelerdir?

Boy uzatma ameliyatı olanlar yorumları incelendiğinde birbirinden farklı pek çok boy uzatma yöntemi olduğu görülebilir. Bu yöntemlerin birbirine kıyasla avantajlı ve dezavantajlı olduğu noktalar vardır. Kimisi boy uzatma ameliyatı fiyatı hakkında kaygılananlar için uygun olabilecek şekilde daha ekonomik, kimisi daha hızlı, kimisi ise daha güvenli ve net sonuç veriyor olabilir. Günümüzde kullanılan boy uzatma ameliyatı türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Holyfix,
 • TSF çerçevesi,
 • LON,
 • Precice 2,
 • Precice Stryde,
 • İlizarov yöntemi.

Kozmetik olarak boy uzatma isteyen hastalar için etkin olarak uygulanan birinci seçenek boy uzatma ameliyatı yöntemi İlizarov yöntemidir.

İlizarov Yöntemi Nedir?

İlizarov yöntemi kemikleri (genellikle uzun kemikleri) yeniden yapılandırmak, yeniden şekillendirmek veya uzatmak için uzuvlara uygulanan ortopedik bir cihazı (eksternal fiksatörü) içeren bir cerrahidir. Eksternal fiksasyon yani dışarıdan sabitleme, çubukların etkilenen kemiğe bir kesi yoluyla vidalandığı ve vücudun dışındaki sabitleyici bir yapıya tutturulmak üzere vücuttan çıktığı cerrahi bir boy uzatma ameliyatı yöntemidir. İlizarov ameliyatı “İlizarov aparatı” veya “İlizarov fiksatörü” adı verilen özel bir cihazın kullanımını gerektirir.

Boy Uzatma Ameliyatı Süreci

Boy uzatma ameliyatı fiyat açısından olduğu kadar zaman açısından da maliyetli olabilen bir tür ameliyattır. Bu nedenle ameliyat süreci yorucu geçebilir. İyileşme sırasında yapılması gerekenler arttığında, boy uzama ağrısı belirtileri ortaya çıkmaya başladığında alınan sonuçların istendiği gibi olması adına uzman hekimin reçetesinin düzgün uygulanması çok önemlidir.

Boy Uzatma Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzman hekiminiz ameliyat öncesinde kemik röntgeni çekilmesini ve çeşitli ölçümler yapılmasını isteyebilir. Bu sayede kemiğin ne kadar uzayabileceği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Boy uzatma ameliyatı sonrasında öncesi ile aradaki boy farkının 10 cm göstermesini isteyebilirsiniz. Ancak “Boy uzatma ameliyatı kaç cm uzatır?” konusuna bakarsak, bunu etkileyen pek çok faktör olduğunu görebiliriz. Bu yüzden tedavi süreci tamamlanmadan net bir şey söylemek mümkün değildir. Ameliyattan önce yapılması gereken diğer tıbbi işlemleri ameliyat olduğunuz yerde sizi hazırlayan uzmanlar size bildirecektir. Eğer kullanmakta olduğunuz ilaçlar ya da kronik olarak süren bir hastalığınız varsa bunu da ameliyat öncesinde hekiminize bildirmeniz koplikasyon riskini en aza indirmenin yanı sıra ameliyat sonrası iyileşme süreci için de faydalı olabilir.

Boy Uzatma Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası taburculuk işlemi hemen gerçekleşmez. Birkaç gün hastanede yatış yapılması gerekebilir. Hastanede bir süre iyileştikten sonra, çıkışınız yapılmadan önce hekiminiz size uzuv uzatma cihazının nasıl kullanılacağına dair talimatlar verecektir. Eğer cihaz vücut dışında (harici) kullanılan bir cihaz ise enfeksiyonları önlemek için pinlerin temizliğinin düzenli bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Eğer kullandığınız cihaz dahili bir cihaz ise cerrahi kesiklerin temiz tutulmasına özen göstermelisiniz. Bacak kemiği uzatma işlemlerinden sonra bir süre bacağınızı kullanmamanız gerekebilir, hekiminiz buna yardımcı olacak bir cihaz önerebilir.

Boy Uzatma Ameliyatının Riskleri ve Komplikasyonları

Her ameliyat ya da invaziv işlemde olduğu gibi boy uzatma ameliyatının da riskleri vardır. Kimi insanlar uzuv uzatma prosedürü sırasında veya sonrasında yoğun ağrı yaşayabilirler. Diğer olası komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • Zayıf kemik oluşumu,
 • Kırık gelişmesi ya da kırılmaya eğilim,
 • Enfeksiyon,
 • Uygun olmayan bir oranda kemik uzaması,
 • Kan pıhtıları oluşumu,

Boy uzatma ameliyatının güvenliği ve etkinliği hakkında bazı belirsizlikler olduğunu da akıldan çıkarmamak faydalı olabilir.

Boy Uzatma Ameliyatının Fiyatları

Boy uzatma ameliyatı ücretleri ameliyatın yapıldığı merkeze, hekimin deneyimine, kullanılacak mataryele göre değişiklik gösterebilir. Konu ile ilgili bilgi almak için ameliyat olmayı düşündüğünüz merkez ile iletişime geçebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Boy Uzatma Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Boy uzatma ameliyatı hakkında kişilerin kafasına takılan, sorulabilecek pek çok soru vardır. “Boy uzatmak için ne yapılmalı?” Boy uzatmak için ne yapmalıyız?”, “170 boy uzatma ameliyatı mümkün müdür?”, “Boy uzatma ameliyatında kullanılan platin nedir?” ve buna benzer sorular sorulabilir. Sizin için derlediğimiz en sık sorulan sorular aşağıdaki gibidir.

Kimler Boy Uzatma Ameliyatı Olabilir?

Boyunu uzatmak isteyen ve ameliyat olması için önünde sağlık kısıtlaması bulunmayan yetişkin bireyler, doktor önerdiği ya da yapılmasında tıbbi bir engel bulgulamadığı sürece boy uzatma ameliyatı yaptırabilir.

Ameliyat Öncesi Gereken Tetkikler Nelerdir?

Genellikle bacak röntgeni çekilir ve kemiğin ölçümleri yapılır. Bu ölçümler ameliyat sırasında kemiğin ne kadar uzatılması gerektiğine karar vermek içindir.

Ameliyat Sonrası Ne Kadar Süre İyileşme Süreci Gereklidir?

Hastaneden taburcu olmak yaklaşık 3 gün sürer, ancak tam bir iyileşme için aylar geçmesi gerekebilir.

Ameliyat Sonrası Ne Kadar Boy Uzatması Beklenir?

Ameliyatın yapılma nedenine ve kişinin fizyolojisine bağlı olarak boy uzaması miktarı değişiklik gösterebilir. 

Ameliyatın Yaş Sınırı Var Mıdır?

Tedavi amaçlı yapıldığında doktorun tavsiye ettiği yaş sınırı itibarinden sonra yapılabilir. Estetik kaygılarla yapıldığında ise ameliyat için ideal yaş kemiklerde bulunan büyüme plakları işlevinin durduğu 18-20 yaş sonrası olabilir. 

Ameliyat Sonrası Oluşabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Ameliyattan sonra damar ve sinir hasarı, yeni kemiğin yeterli sertlikte olmaması, kemik uzamasının yeterli miktarda olmaması, kemikte ya da kesim alanında enfeksiyon oluşması gibi komplikasyonlar olabilir. Bununla birlikte ameliyat sonrasında bir sıkıntı yaşadığınızı düşünüyorsanız uzman hekiminize danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

Ameliyatın Başarı Oranı Nedir?

Ameliyatın başarısı kişilerin fizyolojisi ve beklentileri ile bağlantılı olduğu için değişiklik gösterebilir. Önemli faktörlerden biri işinde uzman bir ekip tarafından ve en güncel teknolojiler ile operasyonun gerçekleşmesidir. 

Boy Uzatma Ameliyatı Sonrası Spor Yapmak Ne Zaman Mümkün Olur?

Tamamen iyileşme olmadan spora başlamak vücuda zarar verebileceği için hekiminizin önerdiği süre boyunca spordan uzak durmak daha iyi olabilir. Boy uzatma ameliyatı ile ilgili bilgi almak için hekiminize başvurabilirsiniz. Liv Hospital uzman kadrosu ile boy uzatma ameliyatı hizmeti vermektedir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde