liv sağlık köşesi

Güneş Işınlarının Fazla Olduğu Coğrafyalarda Katarakt Daha Fazla

Güneş ışınları etkisini bu aylarda oldukça gösteriyor. Yaz aylarında UV radyasyonu kışa göre üç kat artıyor. Gözde ciddi hasarlar meydana getiren UV ışınları, gözün yapısını bozuyor. Güneşin fazla olduğu coğrafyalarda katarakt riskinin fazla olduğuna dikkat çeken Liv Hospital Göz Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Vedat Kaya, ‘’ Ülkemiz de göreceli olarak güneş ışınlarının fazla olduğu ülkeler arasındadır. Son yıllarda sera gazlarının olumsuz etkileri nedeniyle atmosferin koruyucu özelliklerinin azalması bu hastalıkların sıklığının daha da artmasına yol açmaktadır.’’ dedi.

Güneş Işınları Kataraktı Tetikliyor

Güneş çeşitli dalga boyundaki ışınlar nedeniyle göz için zararlıdır. Her ne kadar güneş enerjisinin %5 kadarını oluştursa da  ultraviolet ışınları en zararlı bölümünü oluşturur . UV-A,UV-B ve UV-C  çoğunlukla kornea ve lens tarafından tutulur. Kişinin yaşına, bulunduğu ortama  ve maruz kalınan ışının miktarına göre saydam tabaka lens ve gözün sinir tabakasında ve makulada UV hasarı oluşur. Özellikle çocuklar da bu hasar olasılığı yüksektir. Güneş ışınlarına fazla maruz kalınan coğrafyalarda ya da iş nedeniyle maruz kalmalarda katarakt, pterjium gibi hastalıklar daha fazladır. Ülkemiz de göreceli olarak güneş ışınlarının fazla olduğu ülkeler arasındadır. Son yıllarda sera gazlarının olumsuz etkileri nedeniyle atmosferin koruyucu özelliklerinin azalması bu hastalıkların sıklığının daha da artmasına yol açıyor.

Gözlük Seçimi Önemli

UV-B güneş ışınlarının dik geldiği saat 10 ve 2 arasıdır. Bu saatlerde uzun süre güneşte kalmaktan kaçınılmalı, UV korumalı gözlük ve siperlikli şapka kullanılmalıdır. Yansımalar nedeniyle deniz kenarı ve kar UV ışınlarını yoğunlaştırır. Havanın parçalı bulutlu olması UV ışınlarını önemli ölçüde bloke etmez. Bu sebeple gözlük seçiminde de U bloke ediş oranı yüksek, kaliteli gözlük camları seçilmeli asla güneşe direkt bakılmamalıdır. Tüm bunların yanı sıra güneş tutulma dönemlerinde de özel cihazlar kullanmadan asla direkt gözlem yapılmamalıdır.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde