liv sağlık köşesi

Kanserde Erken Teşhis Yüz Güldürüyor

Oluşturma Tarihi: 05.08.2019 11:52 | Son Güncelleme: 20.12.2021 09:01

Dünyada ve Türkiye’de kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan ölüm sebebi kanser… Kansere yakalanan kişilerin umutsuzluğa düşmesine gerek yok. ‘’Erken teşhisle başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. Yapılacak en önemli şeylerden biri ise tarama programlarına katılarak kanseri erken saptamak ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek. Erken yakalanmamış olan kanserlerde de gerek spesifik çalışma gerekse de teknolojik ve ilaç sanayisinde ki büyük gelişmeler, yüz güldürücü sonuçlara yol açmaktadır’’ dedi.Laparoskopik Teknikle Daha İyi Cerrahi Ek Tedavilere Erkenden Dönüş Olanağı

Laporoskopik ve robotik cerrahinin sağladığı 16 kat büyüme ile doku ve organlar normal gözden daha iyi görünmesi daha başarılı ve iyi bir cerrahinin yapılmasına olanak sağlıyor. Karın kesisinin olmaması hastanın çok daha kısa sürede iyileşmesine ve eğer ek tedavi alması gerekirse hızla tedavisine dönmesine olanak sağlıyor.

 

Kansere Karşı Önlem Alınacak Püf Noktalar

Kanser hepimiz için ürkütücü bir kelime… Çağdaş yaşamın, hayatı kolaylaştırma adına yarattığı kötü bir armağan… Çağımızın hastalığı kansere karşı dikkat edilmesi gereken, farkındalık yaratılması gereken en önemli konu beslenmek. Kendininiz için bir adım atın ve erkenden önleminizi alın…

Yeterli ve Dengeli Beslenin!

Öğünlerde 4 besin grubundan yiyeceklerin yer aldığı dengeli menüler hazırlanmalı.

Günde En Az Beş Porsiyon Meyve Sebze Tüketin! 

Bu beş porsiyonun en az 2 porsiyonu yeşil yapraklı sebzeler veya portakal, limon gibi turunçgiller olmalı.

Taneli Tahılları Tercih Edin! 

Rafine tahıllar ve saf şeker yerine tam taneli tahıllar tercih edilmeli.

Yağı Azaltın! 

Yağ alımının azaltılması için yemekler az yağla pişirilmeli, et yemekleri yağ eklenmeden kendi yağları ile pişirilmeli, kızartma kavurma gibi pişirme yöntemleri yerine haşlama, ızgara, fırında pişirme yöntemleri tercih edilmeli.

Anneanne Yemeklerine Geri Dönün! 

Batı tipi beslenme yerine, geleneksel yemeklere yani annenizin veya anneannenizin hazırladığı o güzel yemeklere geri dönün.

Günde Bir Elma Yiyin! 

Günde bir elma her derde deva ve kalın bağırsak kanserinden koruyucu bir meyvadır. Çünkü vücudun ihtiyacı olduğu günlük lif miktarını bir elmadan alabilirsiniz.

Sigara ve Tütünden Uzak Durun! 

Sigara ve tütün alışkanlıklarınızdan bir an önce kurtulmanız daha uzun yaşamanızı sağlayacaktır.

Besin Yapıtaşlarının Vücudunuzda Ne İşe Yaradığını Öğrenin! 

Karbonhidratlar ve Kanser: Karbonhidratlar başlıca enerji kaynağımızdır. Gereksinimin üzerinde alınması obeziteye neden olur. Bunun yanı sıra, kepekli tahıl ürünleri, kurubaklagiller, taze sebze ve meyvelerin fazla tüketilmesi, posa alımını artırıp bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak kalın bağırsak-rektum kanserinin önlenmesinde etkindir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde