liv sağlık köşesi

Kanserle Mücadele Saç Kaybını Engelleyin

Genel Bakış

Liv Hospital’da kullanılan özel başlıklar sayesinde kemoterapiye bağlı saç kaybını azaltma olanağı sunuluyor. Bu mekanizmalar sitotoksik ilaçların saç folikülleri üzerinde uyguladığı etkiyi ve sonuç olarak saç kaybını azaltır. DigniCap™ sistemini kullanarak yapılacak tedavi, kanseri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar vücuda enjekte edilirken uygulanır. Saç derisindeki sıcaklık ölçülür ve soğutma buna göre ayarlanır. Hasta, kafasına soğutulan silikon bir başlık giyer. Soğutucu sıvı, DigniCap™‘in hava koşullandırma ünite sistemi aracılığıyla silikon başlık boyunca dolaşır.
Saç kaybı halinde;
Aşırı miktarda saç kaybı veya saçsız bölgeler oluşsa dahi, saç derisi soğutma tedavisine devam edilmesi ilerleyen kemoterapi döngüleri sırasında tekrar büyümeyi korumak için kullanışlı olabilmektedir. Başlangıçta saç kaybı yaşayan birçok hasta saç derisi soğutma tedavisi gördüklerinde normal saç büyümesi yaşamışlardır.

Kemoterapiye Bağlı Saç Kaybını Azaltmada Kullanılan Yöntemler

1. Soğutma yöntemi ile saç derisindeki kan damarlarının büzüşmesine sebep olur böylece saç köklerine ulaşan ilaç miktarını azaltır.

2. Saç derisi sıcaklığı düştüğünde, saç hücreleri  ilaçların daha azını absorbe eder, bu da sonuç olarak ilaç konsantrasyonunun azaltılabileceği anlamına gelir.

3. Saç derisini soğutmak ilacın etkinliğini azaltabilir ve böylece onun saç kökleri üzerindeki etkileşimi de azalır.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde