liv sağlık köşesi

Laptop bilgisayarların Kullanımı ile oluşan rahatsızlıklar

Laptop bilgisayarlar günümüzde taşınabilir olmaları ve her yerde kullanma olanağı olması nedeniyle çoğu kişiler için faydalı ve vazgeçilmez aletlerdir. ancak kullanımı omurga, eklem, kas, bağ, sinir ve bölgesel kan dolaşımını bozabilir.Aktif bilgisayar kullanan kişilerde  el ve parmaklar  tarafından her saatte  ortalama 700  değişik hareket uygulanmaktadır ki bu gün boyu devam edilirse bir yıl içinde kullananların yarısından fazlasında  bu tip zedelenmeler görülür. Bu zedelenmeler zaman içinde geliştiği  için çoğu zaman nedeninin uygunsuz  bilgisayar kullanımı olduğu fark edilmeyebilir ve kişiler farkında olmadan bilgisayar kullanımı sürdürerek  ilerlemesine ve tedavisi zorlaşmasına neden olur.  Son zamanlarda  çocuklarda ister eğitim isterse eğlenme ve oyun oynama amacıyla özellikle laptop bilgisayar kullanımı erişkinlerden çok omurga ve el-kol sağlığını etkilemektedir. Özellikle laptop kullanımı en çok boyun daha sonra sırasıyla sağ el, sırt  bel ve baş ağrısına neden olur.
Laptop bilgisayar kullanımı masa bilgisayarlara (desktop) oranla daha çok kas-iskelet sistemi hastalıklarına neden olmaktadır. Bunun başlıca nedeni Laptop bilgisayarlarda klavye ve ekran birbirine çok yakın oluşu düzgün postur ayarlanması zorlaştırıyor örneğin eğer siz el ve dirseklerinizi korumak için bilgisayarınızı aşağı dirsek hizasına  getirecek olursanız bu kez ekranda aşağı inerek boyun ve sırt kaslarınız zorlanır tersi durumda (göz hizasında) ise el, bilek ve kollarda rahatsızlıklar gözlenir, ayrıca  klavye geniş olmadığı için kullanım esnasında eller dışa doğru çok açılmak zorunda kalır buda el bileğine zorlanmalara (Tendinit, gunyon kanal ve karpal tünel sendromu gibi zedelenme ve sinir sıkışmalarına) neden olur.
Desktoplarda ise tersine klavye ve ekranın ayrı oluşu avantaj sağlayarak istediğiniz yere koyarak ergonomik olarak daha sağlıklıdır. Bu nedenle uzun süre kullanımda Desktop daha yararlı olur, Laptop kullanmak zorundaysanız  ilave Mouse ve klavye kullanımı yararlı olur.

Laptop kullanımıyla ilgili ortaya çıkan rahatsızlıklar

Laptop bilgisayar kullananlarda desktop kullananlara oranla  aşağıdaki rahatsızlıklara  daha sık rastlanılır;

* Laptop kullanımında  klavyenin dar oluşu sonucu  ön koldan parmaklara uzanan bağlar aşırı gerilir ve sürekli kullanımda el bileğinde iltihabi duruma (De-Quervain) neden olur. 
* El bileğinin diş tarafı uzun süre bükülü kaldığı için yüzük ve küçük parmaklara giden sinirlerde sıkışma sonucu uyuşmalar oluşur (Gunyon kanal sendromuna).
* Klavye ve ekranın birlikte oluşu; sırt, boyun kaslarında zorlanma ve ağrı özellikle çocuklarda kamburluk gibi duruş bozukluklarına neden olur.
* Klavye kullanımında el bileğinin aşağı yada yukarıya kıvrılması Median sinir sıkışması sonucu El bileği kanalı sendromuna neden olur buda kendini 1. 2. ve 3. parmaklarda uyuşma ve ağrı ile belli eder.
* Ekranla klavyenin birlikte oluşu gözlerin ekrana yaklaşması sonucu gözde bozukluklar meydana gelir.
* Ekranı göz hizasına getirip kullananlarda bilekleri düz tutup korumak isterken dirsekler aşırı bükülü durumda uzun süre kalışı dirsekte sinir sıkışmasına neden olarak 4. ve 5. parmaklarda uyuşmalar oluşabilir.
* Laptop taşıma esnasında laptop ağır veya laptop çantasının askısı ince olacak olursa omuz ve buyun  ve boyun kaslarının kasılması sonucu baş ağrılarına neden olur.  

Laptop Bilgisayar Kullanan ve taşımasınada  dikkat edilmesi gereken hususlar;

* Uzun  süre ayakta kaldığınız zaman  Laptop bilgisayarınızı uygun bir yere bırakın omzunuzda asılı tutmayınız.
* Uzun mesafe yürümek zorunda olduğunuz yerlerde (yolculuklarda) bilgisayarınızı tekerlikli çanta ile taşıyınız.
* Laptop  çantasının omuz askısının omuz kısmı geniş ve  omuz pedi olmalıdır.
* Omuz askısını başınızın üzerinden geçirip diğer omzunuza asmanız daha yararlı olacaktır (postacı çantası gibi).
* Laptopun Mouse yerine dış mouse kullanınız.
* Laptopun klavyesi yerine uygun ilave  dış klavye kullanınız.
* Uzun süre iş veya evde  Laptop kullanımında laptopu sadece  ekran olarak  kullanın  ve ekran sevyesini göz hizasına getiriniz. 
* Laptop  ekranını 20-30 derecelik açı sizin öne doğru eğilmenizi ve kambur duruşunuzun azalmasına yardımcı olur.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde