liv sağlık köşesi

Seyahat ve Omurga

Oluşturma Tarihi: 04.11.2021 14:45 | Son Güncelleme: 20.12.2021 17:09

Uzun Yolda Sağlığınızı İhmal Etmeyin

Yaz günleri ile beraber şehirler ve bölgeler arası uzun yolculuklar arttı.  Bu uzun yollar sırasında çoğumuz eklem, bel, sırt ve boyun ağrıları yaşarız. Daha önce bel ve boyun fıtıklarından çokça çekmiş isek yolculuk bizi daha fazla üzecektir. Seyahat boyunca araç biniş ve inişleri, oturuş şekli ve koltuğun uygun olmasına özen gösterilmelidir. Seyahatin başlangıcından itibaren rahat olduğunuzdan, oturma şeklinizin doğru olduğundan emin olmalısınız. Başlangıcında ki yanlış daha sonra şiddetli bir ağrı ve rahatsızlığa dönüşebilir.

Seyahat Ederken Omurga Sağlığınız İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

-İlk olarak, bagajınıza hacimli veya ağır eşyalar taşırken, yerleştirirken dikkatli olun. Valizleri eğilerek değil hafif dizleri bükerek alın. Özellikle ağır olan eşyalar, belinizi zorlamamanız için arabanın arkasına yakın bir yere yerleştirin. Molalar sırasında rahat erişecek böylece onlara ulaşmak için diğer ağır şeyleri kaldırmanız gerekmeyecektir.

-Arka ceplerinizde cüzdanınızın, telefonunuzun veya başka herhangi bir şeyin olmamasına dikkat edin. Varlıkları omurganızın normal şeklini değiştirecektir.

-Aracınıza binerken eğilerek binmeyin. Önce bacaklar sonra gövdeniz en son başınız araç içinde olsun.

- Birkaç dakikanızı ayırın koltuğunuzu, aynalarınızı ve direksiyonunuzu en uygun sürüş pozisyonu için ayarlayın. Koltuk arkasının 100 derece kadar dik pozisyonda olmasına dikkat edin. Beliniz koltuğunuzun arkasına tam olarak yerleşmeli, aracınızın koltuğunda bel desteği yoksa, küçük bir havlu veya tişörtü sarın ve belinizin kıvrımının hemen arkasına yerleştirin. Elleriniz direksiyonda olacak şekilde dirsekleriniz hafifçe bükülmeli, bacaklarınızın normal bir sandalyede olduğu gibi mümkün olduğunca benzer şekilde rahat olacak şekilde koltuk mesafenizi ayarlayın.

-Direksiyon simidine uygun mesafede oturun, hava yastığı güvenliği için, göğüs kemiğinizle direksiyondan en az 25-26 cm uzakta oturmanızı ve ellerinizi direksiyonda saat 9 ve 3 pozisyonunda tutmanızı ısrarla önerilir. Ancak uzağa da oturmayın, bu da direksiyon için çok uzağa uzanmanıza ve bel-sırt omurları, boyun, omuz ve bileklere daha fazla baskı uygulamanıza neden olabilir.

-Her şeyden önce, susuz kalmayın. Yeterli miktarda su alımı eklemlerinizin yağlanmasında ve omurlar arasında yastık görevi gören disklerin işlevini korumadaki rolü nedeniyle omurga sağlığınız için kritik öneme sahiptir. Bol su içmek daha fazla mola anlamına geliyorsa, öyle olması sürüş güvenliği ve beden sağlığınız için istenilen bir durumdur. Arada bir yola ara vermek, kaslarınızı esnetip gevşetme şansı verir.

- Arabada aynı pozisyonda oturmak sırt kaslarınızı sertleştirir ve ağrıya ve muhtemelen kas spazmına neden olabilir. İdeal olarak her 2 saatlik sürüş için en az 15 dakikalık bir mola verilmelidir. Sırt ağrısına yatkınsanız, her 30 ila 60 dakikada bir gibi daha sık ara vermek isteyebilirsiniz. Mola vereceğiniz yerleri önceden planlayın. Arabadan inin, böylece hareket edebilir ve esneyebilirsiniz. Hareket, kan dolaşımını uyarır, kaslarınızın oksijenlenmesini oluşan ve ağrı sebebi olan atıkların uzaklaştırlmasını sağlar. Bel ve sırt kaslarınızı rahatlatır.

-Yolcuysanız, telefonunuzda oyun oynayarak ve sosyal medyada insanları takip ederek çok zaman harcıyorsanız, bu davranışınız boyun sorunlarınızın suçlusu olabilir. Telefonunuza veya kitabınıza çok uzun süre bakmak, uzun bir yolculuktan sonra boyun ağrısına neden olur. Ayrıca baş ağrıları veya omuz ağrıları yaşayabilirsiniz. Yolda telefonsuz ve kitapsız kalın. Rahat, ağrısız seyahat etmek, tutulmuş bir boyun sahip olmamak, sağlıklı kalmak için bir boyun yastığı ya da yumuşak bir boyunluk kullanın. Boyun desteğiniz olmadan seyahat sırasında uyumayın. Bel ve boyun fıtığı hastası iseniz özensizliğiniz sizi fazlaca üzebilir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde