liv sağlık köşesi

Tummy Time (Karın Üstü Egzersiz Zamanı)

Oluşturma Tarihi: 30.06.2022 13:44

Tummy Time Nedir?

Karın üstü bebek egzersizleri Tummy Time olarak adlandırılıyor. Uzmanların bebeklerin bedensel gelişimi için önerdiği Tummy Time aynı zamada bebekleri emeklemeye ve yürümeye hazırlıyor. Bebeğinizin ilk egzersizlerinden biri ancak en önemlisidir. Uyanıklık döneminde karın üzerinde geçirilen zamanı ifade etmektedir. Motor aktivite, görsel ve duyusal gelişim için kritik öneme sahiptir.
Liv Hospital Neonatoloji Uzmanı Doç. Dr. Adil Umut Zübarioğlu karın üstü egzersizlerin faydalarını, ne kadar süre yapılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.


 

Tummy Time Faydaları Nedir?

Tummy time bebeğin merkez kasları olan boyun, sırt ve omuz kaslarını güçlendirir. Böylece boynunu sabit tutma, destekli oturma, desteksiz oturma ve emekleme gibi gelişimsel basamaklara ulaşmayı kolaylaştırır. Ayrıca erken dönem motor aktivite gecikmelerini önlemekte ve buna bağlı gelişebilecek düz kafa sendromu veya pozisyonel boyun eğriliğini azaltmaktadır. 
 

Tummy Time'a Ne Zaman Başlanır?

Yenidoğan döneminden itibaren hastaneden eve gelir gelmez başlanmasını tavsiye ediyoruz.
 

Tummy Time Süreleri Ne Olmalı?

Öncelikle günde 1-2 dakikalık periyodlarla başlanarak ve günlük küçük artışlar yaparak 3 aylık olduğunda en az 1 saate ulaşacak şekilde plan oluşturulmalıdır. Bu süre gün içinde küçük parçalara bölünerek uygulanabilir.
 

Tummy Time Ne Zamana Kadar Yapılmalı?

Bebeğiniz emeklemeye başlayınca yani ortalama 7-9 aylık olana kadar yapılması önemlidir. Sonrasında bırakılabilir. Ancak devam edilmesi durumunda ince motor aktivite ve nörogelişimsel olarak faydaları devam etmektedir. Bu nedenle oyun sırasında yine karın üstü pozisyonun devamını öneriyoruz. 
 

Tummy Time Egzersizlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

En önemli nokta bebeğinizin ilk 6 aylık dönemde uyurken sırt üstü, aktivite zamanında karın üstü pozisyonda olmasıdır. Tummy time sırasında uykuya dalması durumunda bebeğinizi sırt üstü pozisyona getirip uyumaya devam etmesini sağlamalısınız. 
Uygulamanın ilk günlerinde bebeğin hoşnutsuz olması veya ağlaması mümkündür. Bebeği aşırı zorlamadan ve üzmeden uygulama gün içinde başka zamana ertelenebilir. 
 

Tummy Time'ın Prematüre Bebeklere Yararları Nedir?

Bu aktivite prematüre bebekler için zamanında doğan bebeklere göre daha da önemlidir. Bebeğiniz hastaneden taburcu olur olmaz doktorunuz aksini söylemediği sürece karın üstü egzersizlere başlanmalıdır. Yapılan çalışmalarda prematüre bebeklerin fiziksel gelişimleri karın üstü pozisyonda geçirdikleri zaman ile doğru orantılıdır. Merkez kasların kuvvetlenmesi ile büyük motor kasları ve üst beden kontrolü gelişir. Bu alıştırmalar dolaylı olarak ince motor dediğimiz el-parmak kas becerilerini desteklemektedir. İnce motor ile konuşma merkezi beyin korteksinin aynı bölgesi tarafından yönetildiği için gelişimleri birbirinden etkilenmektedir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde