liv sağlık köşesi

Vajinismus Nedir?

Oluşturma Tarihi: 12.09.2023 09:48 | Son Güncelleme: 16.09.2023 08:10

Vajinismus Nedir

Rahmin alt kısmını (serviks) vücudun dışına bağlayan vajina kadın üreme sisteminin bir parçasıdır. Vajina çevresinde bulunan kasların istem dışı gerilmesi vajinismus olarak adlandırılır. Kaslarda oluşan gerginlik cinsel birleşme öncesinde oluşum gösterebilir. Bu kasların gerilmesi sonucunda disparoni olarak da bilinen cinsel birliktelik sırasında ağrı oluşması gözlenebilir.

Vajinismus Ne Demek?

Vajinismus rahatsızlığı bir kişinin ilk kez seks yaptığı genç yaşların sonlarında veya erken yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilir. Bu durum zamanla düzelme gösterebilir veya cinsel birliktelik ve pelvik muayeneler gibi yalnızca belirli zamanlarda olabilir. 

Vajinismus hastalığı nedir? sorusunun cevabı şu şekildedir:

Vajinaya herhangi bir cisim girmeye çalıştığında oluşan kas kasılmaları ve gerilmeleri vajinismus olarak adlandırılır. Oluşan kasılmalar birey için rahatsız edici veya ağrılı bir durum ortaya çıkarabilir.

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismusa neden olan faktör bazı durumlarda net olarak belirlenemeyebilir. Bununla birlikte fiziksel, psikolojik ve cinsel sorunlar bu duruma neden olabilir.

Vajinismusa katkıda bulunabilecek faktörlerden bazıları şunları içerir:

 • Anksiyete bozuklukları,
 • Vajinal yırtıklar gibi doğum yaralanmaları,
 • Vajinanın çok küçük olmasından korkmak,
 • Kötü bir cinsel deneyim,
 • Bireyi olumsuz etkileyen bir tıbbi muayene,
 • Cinsel birliktelik ile ilgili bazı inanç ve tutumlar (cinsel birliktelikten utanmak veya bu durumu doğru bulmamak),
 • Geçmişte yaşanan cinsel taciz, tecavüz veya travma nedeniyle cinsel birliktelik korkusu veya bu durumla ilgili olumsuz duygular.

Bu tür faktörler sonucunda vajinismus oluşumu ortaya çıkabilir.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus sonucunda vücutta farklı belirtiler oluşabilir.

Bu belirtilerden bazıları şu şekildedir:

 • Cinsel birliktelik sırasında ağrı oluşması,
 • Vajinaya herhangi bir şey yerleştirildiğinde rahatsızlık hissi (tampon veya pelvik muayenede kullanılan spekulum gibi aletler),
 • Cinsel ilişkiden korkmak.

Bu tür durumlar vajinismusu işaret ediyor olabilir. Bu tür belirtilerin yaşanması durumunda bir doktora görünmek oldukça önemlidir.

Vajinismus Nasıl Teşhis Edilir?

Bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılan muayene vajinismus tanısı koymaya yardımcı olabilir. Uygulanan muayenede tıbbi ve cinsel geçmiş hakkında sorular sorulabilir.

Vajinismusu teşhis etmek için uygulanan tıbbi bir değerlendirme şunları içerebilir:

 • Kapsamlı Bir Tıbbi Geçmiş: Doktor tarafından yapılan muayenede cinsel ilişkide yaşanan ağrının ne zaman başladığı, nerenin ağrıdığı, nasıl hissettirdiği ve her cinsel partnerde ve her cinsel pozisyonda olup olmadığı sorulabilir. Bununla birlikte muayenede cinsel geçmişiniz, cerrahi geçmişiniz ve geçmiş doğum öykünüz hakkında bilgi edinilmesi gerekebilir.
 • Pelvik Muayene: Bu muayene sırasında cinsel birleşmeye engel olan anatomik bir problem belirtisinin olup olmadığı doktor tarafından kontrol edilir. Uygulanan işlemin çok fazla acı hissettirmesi durumunda uygulama sonlanabilir.

Bu tür uygulamalar vajinismusun teşhis edilmesine katkı sağlayabilir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi Nedir?

Bu durumun tedavisinde asıl amaç kasların gerilmesine ve kasılmasına neden olan reflekslerin azalmasını desteklemektir. Bununla birlikte uygulanan  tedavi vajinismusa katkıda bulunan kaygı veya korkuların giderilmesini de ele alır. Vajinismus tedavisinde farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Bu tedavi yöntemlerinden bazıları şu şekildedir:

 • Vajinal Dilatör Tedavisi: Çeşitli boyutlarda olabilen vajinal dilatörler  tüp şeklindeki cihazlardır. Bu cihazların asıl amacı vajinayı germektir. Bu uygulama öncesinde yerleştirmeyi kolaylaştırmak için kadın doğum uzmanı tarafından vajinanın dışına topikal bir uyuşturma kremi sürülmesi önerilebilir.
 • Bilişsel Davranışçı terapi (BDT): Vajinismus sonucunda bireylerde anksiyete ve stres gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Oluşan semptomların hafifletilmesinde bilişsel davranışçı terapi uygulamaları etkili olabilir.
 • Cinsel Birliktelik Terapisi: Eğitimli cinsel birliktelik terapistlerinin uyguladığı çift terapileri cinsel ilişkilerde yaşanan sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.
 • Evde Rahatlama Tekniklerinin Uygulanması: Derin ve bilinçli alınan karın nefesi, göğüs içine nefes almanın aksine, vajinismusu tedavi etmek için evde uygulanabilecek etkili bir gevşeme tekniğidir. Bu tür nefes alma, doğrudan pelvik taban kaslarına bağlı olan karın kaslarını gevşetir. Karnın içine ve dışına bilinçli bir şekilde nefes almak, gergin olduğunda vücuda salınan stres hormonlarını azaltan parasempatik sinir sistemini harekete geçirmek için oldukça etkilidir.

Bu tür uygulamalar vajinismus tedavisinde etkili olabilir. Uygulanan tedavi sonrasında bu durum tamamen iyileştirilebilir.

Vajinismus Cinsel Terapi

Vajinismus Hakkında Sık Sorulan Sorular

Vajinismus ile ilgili sık sorulan sorulardan bazıları şu şekildedir:

Vajinismus Ameliyat Gerektirir Mi?

Bazı durumlarda vajinismus vajina ilgili başka bir fiziksel sorundan dolayı ortaya çıkabilir. Bu durumda vajinismus tedavisinde ameliyat uygulaması yapılabilir.

Vajinismus Çeşitleri Nelerdir?

Vajinismus iki şekilde oluşum gösterebilir. Bunlar şu şekildedir:

 1. Primer Vajinismus: Bu durum bir kadının vajinasına herhangi bir cismin (penis veya tampon gibi) her girişinde ağrı çekmesine neden olan vajinismus şeklidir.
 2. Sekonder Vajinismus: Sonradan edinilmiş vajinismus olarak da bilinen bu durum bir kadının daha önce ağrısız cinsel birliktelik gerçekleştirmiş olmasına rağmen daha sonradan cinsel birliktelikte bulunamama veya birliktelik sırasında çok ağrı hissetmesi sonucunda oluşan vajinismus türüdür.

Kimler Vajinismusa Yakalanabilir?

Vajinismus belirtileri ergenlik çağının sonlarında ya da kişinin ilk kez cinsel ilişkiye girdiği erken yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilir. Bu durum aynı zamanda cinsel organa ilk kez tampon yerleştirilmeye çalışıldığında veya bir sağlık uzmanı tarafından genital bölgede yapılan muayeneye girildiğinde de ortaya çıkabilir. Bununla birlikte bu durum ilerleyen yaşlarda sonradan da oluşum gösterebilir.

Cinsel Terapi Vajinismus Tedavisinde Etkili Midir?

Vajinismusu olan bireyi cinsel ilişkiye zorlamak ve ısrar etmek, iletişim kurmamak, partneri cezalandırmak, öfkeyi ifade etmek, şiddet kullanmak ilişki dinamiklerini olumsuz etkileyebilir. Bununla birlikte destekleyici ve çözüm odaklı bir yaklaşım hem ilişkiyi hem de vajinismus yaşayan partneri rahatlatabilir. Vajinismus için cinsel terapi genellikle her iki partneri de içerir, ancak bireysel terapi yöntemi de uygulanabilir.

Vajinimus Tedavisinde Cinsel Terapi Yöntemi Nasıl Uygulanır?

İletişim kurma yoluyla uygulanan cinsel terapi yöntemi cinsellik eğitimi, cinsellikle ilgili inançlar, korku ve kaygıların ele alınması, egzersizler ve ardından değerlendirmeyi içeren bir dizi seanstan oluşur. Cinsel terapi sırasında herhangi bir fiziksel temas uygulaması kullanılmaz.

Vajinismus Egzersizleri Nelerdir?

Pelvik taban disfonksiyonu işeme ve dışkılama sorunlarına, pelvik organ sarkmasına (POP), cinsel işlev bozukluğuna ve pelvik ağrıya neden olabilir. Bu durumun iyileşmesinde uygulanan pelvik taban fizik tedavi egzersizleri pelvik taban disfonksiyonu olan hastalarda pelvik taban kas kuvvetini, dayanıklılığını, gücünü ve gevşemesini geliştirmeye yardımcı olabilir.

Bu egzersizler vajinismusa sahip olan kadınlarda vajinanın etrafındaki kasları kontrol etmeyi ve gevşemeyi öğrenmeye yardımcı olabilir.

Vajinismus Tedavi Edilebilir Mi?

Vajinismus uygun yöntemler tercih edildiğinde tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Bu durumun etkili bir şekilde tedavi edilmesinde tedavinin bir doktor tarafından yönetilmesi oldukça önemlidir. Siz de vajinismus rahatsızlığı ile ilgili doğru tedavi yöntemlerine ulaşmak istiyorsanız bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeyi ihmal etmeyin.

Vajinismus Tedavisi Ne Kadar Sürebilir?

Tedavi süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazıları için kısa süreli terapi yeterli olabilirken, diğerleri için daha uzun bir süre gerekebilir.

Vajinismus Tedavisi Başarılı Mıdır?

Evet, vajinismus tedavisi genellikle başarılıdır. Tedaviye erken başlandığında ve hastanın tedaviye kararlı bir şekilde katıldığında olumlu sonuçlar elde edilir.

Vajinismus Tedavisi İçin Hangi Profesyonellerden Yardım Alınmalıdır?

Vajinismus tedavisi için cinsel terapistler, psikiyatristler, jinekologlar ve psikoterapistlerden yardım alınabilir.

Vajinismusun Önlenmesi Mümkün Müdür?

Vajinismusu tamamen önlemek zor olabilir, ancak cinsel eğitim, cinsel sağlık ve ilişki konularında bilinçli olmak, bazı vakaların önlenmesine yardımcı olabilir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde