liv sağlık köşesi

Versa-HD Hexapod

Oluşturma Tarihi: 05.08.2019 16:05 | Son Güncelleme: 14.03.2022 13:04

Radyoterapide başarıyı sağlayan önemli faktörlerden biri de kullanılan cihaz teknolojisidir. Merkezimizde en son teknolojilerden biri olan Versa-HD Hexapod adlı lineer akseleratör kullanılmaktadır. Radyoterapi tedavisi ile kanser hücrelerinin ortadan kaldırılması veya hücrelerin bölünmesinin engellenmesi amaçlanıyor. Tüm kanser hastalarının yüzde 70'i tedavinin herhangi bir aşamasında radyoterapiye gereksinim duyuyor. Radyoterapi yöntemi, kanser tedavisinde tek başına uygulanabildiği gibi cerrahi öncesi veya sonrasında kemoterapiyle birlikte ya da ardışık olarak da uygulanabiliyor. Radyoterapide başarı sağlayan en önemli faktörlerden biri ise cihaz teknolojisi.

Versa-HD Hexapod teknolojisini anlatır mısınız?

Versa-HD Hexapod ile tedavi sırasında görüntüleme ile tümöre istenilen yoğunlukta, tama yakın doğruluk oranıyla, hızlı doz uygulaması yapılırken, çevre sağlam dokularda maksimum korunma sağlanır. Senkronize hareketi takip özelliği sayesinde, akciğer, meme, prostat ve spinal bölge kanserlerinin tedavisinde büyük fark yaratan Versa-HD Hexapod, radyoterapi gerektiren tüm kanser türlerinin tedavisinde kullanılır. 

Radyoterapide cihazın özellikleri dışında önemli olan hususlardan bir diğeri de radyoterapide verilecek tedavi dozunun doğru hesaplanmasıdır. Liv Hospital’da kullanılmakta olan MONACO planlama sistemi doz hesaplamasında altın standart olan MONTE CARLO simülasyonuna paralel çalışıp gerçeğe en yakın sonuçları tespit edebilen yüz güldüren bir planlama sistemidir.

Versa-HD Hexapod'un avantajları nelerdir?

  • İleri teknolojisi ile hastaların tedavi öncesi hazırlık süresini kısaltır.
  • Yüksek doz hızı sayesinde tedavi sürelerini anlamlı derecede kısaltır.
  • Diğer cihazlarda 30-90 dakika süren radyo cerrahi uygulamaları 5-20 dakika arasında; 10-20 dakika süren yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT) iki üç dakikada gerçekleştirilebilir.
  • Tedavinin kısa sürmesi nedeniyle tümör hareketinden kaynaklanan olumsuzluklar en aza indirilir.
  • Tüm bu avantajlar sayesinde tümörde hedefe yönelik ışınlama yapılır.
  • Seans sayısını azaltır.
  • IMRT, IGRT, SRS/SBRT gibi çeşitli radyoterapi seçeneklerini aynı platformda sunan ileri bir teknoloji olup özellikle görüntü aracılı (IGRT) sırasında ufak rotasyonel değişikliklerin düzeltilmesini sağlayan hexapod(6 yönlü hareket edebilen) masa teknolojisine sahiptir

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde