liv sağlık köşesi

Yanlış İşitme Cihazı Sağır Edebiliyor

İşitme günlük yaşantımızda iletişim kurmanın ilk ve en önemli basamağıdır. İşitme yetimizdeki en ufak kayıp bile günlük yaşam kalitemizi olumsuz etkileyen sonuçlar doğurmaktadır. Hangi yaşta olursanız olun duymaya veya anlamaya yönelik problemleriniz tespit edilebilir. Liv Hospital Ankara Uzman Odyoloğuur Baykal, gelişen teknoloji ile işitme cihazlarının bu soruna son verdiğine dikkati çekiyor ve uyarıyor; “Duyma veya anlama sorunu yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekiyor. Verilecek cihaz tamamen kişiye özel belirleniyor. Uzmana danışmadan ve odyolojik testler yapılmadan kullanılan cihazlar sağırlığa neden oluyor.” diyor.

KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ YÖNTEMİ


İşitme kaybının büyük bir sorun olduğunu söyleyen Liv Hospital Ankara Uzman Odyoloğu Nur Baykal bu sorunun artık tedavi edilebildiğine dikkati çekti. Kulak Burun Boğaz muayenesi sonrası ilaç ya da ameliyat ile tedavi edilemeyen bir işitme kaybı olduğunda Odyoloji’nin devreye girdiğini söyleyen Baykal, modern teknoloji ile üretilen cihazların işitme kaybına son verdiğini söyledi. Tedavi de kişiye özel bir yaklaşım sergilendiğini belirten Baykal sözlerini söyle sürdürdü: “Kişiye özel tedavi yöntemleri sayesinde hastaya çeşitli odyolojik testler uyguluyoruz. Bu testlerin sonucuna göre hangi cihazın uygulanacağına karar veriyoruz.

UZMAN KONTROLÜ DIŞINDA KULLANILAN CİHAZLAR SAĞIRLIĞA NEDEN OLABİLİYOR


Günümüz modern teknolojisi sayesinde hiçbir şekilde dışarıdan gözükmeyen, estetiği etkilemeyen, aynı zamanda kulağa ekstra gürültü vermeyip rahatsız edici sesleri de ortadan kaldıran cihazlar mevcut. Ancak Odyolog Nur Baykal uzman kontrolü dışında cihaz kullanımının sağırlığa kadar götürebileceğini söylüyor. Mutlaka uzmanların önerdiği model ve markaların kullanılması gerektiğini söyleyen Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: Tavsiye edilen cihaz her zaman sizin için en uygun cihaz olmayabilir. Bu cihazın uygun olup olmadığı konusunda Odyoloğunuz sizi doğru yönlendirecektir. Çeşitli nedenlerden dolayı rastgele alınan cihazlar uygun adaptasyonları yapılmadığından mevcut işitmeye de zarar vermekte işitme kaybının ilerlemesine konuşmanın anlaşılabilirliğinin bozulmasına veya çınlamaya kadar olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.”

TAVSİYE ÜZERİNE CİHAZ ALMAYIN


Tavsiye üzerine alınan cihazlar çok kaliteli ve düzgün olsa bile uygun adaptasyonları yapılmadan hastalar tarafından tatminsizlikle karşılanmakta ve kısa bir süre sonra kullanılmayıp bir kenara atılmaktadır. Bu tür durumlar bireyin sosyal açıdan iletişiminin kopmasına iç dünyasına çekilmesine hatta depresyona kadar yol açmaktadır. Cihaz ile günlük yaşantısındaki kaliteli ortamın sağlanma inancının çürümesine neden olmaktadır. Cihaz alındıktan sonra kullanım konusundaki gerekli bilgilendirmeyi, bilgisayarlı ayarların kontrolünü, cihazın kulağa yerleşmesi konusundaki ayrıntılar odyolog tarafından yapılmalıdır. Yanlış uygulamalar cihaz verinin düşmesine ve yeni sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde