Home Icon
Arrow
Arrow
Koklear İmplant (Biyonik Kulak) Nedir?

Koklear İmplant (Biyonik Kulak) Nedir?İşitme sorunları yaşayan kişilerin sesleri tekrar algılanabilmesi biyonik kulak olarak da bilinen koklear implant ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Koklear implant halk arasında biyonik kulak olarak da adlandırılabilirler. “Koklear implant nedir?” bilgi sahibi olmak için yazıyı takip edin.

Koklear İmplant (Biyonik Kulak) Tanısı

Biyonik kulak ya da Koklear İmplant duyma yetisi hiç olmayan ya da ileri derecede işitme güçlüğü çeken kişilere ses hissi sağlamaya yardımcı olmak için kullanılan bir cihazdır. Biyonik kulak ameliyatı kişinin işitmesini geri getiren bir uygulama değildir. İç kulak içindeki sinirleri elektriksel olarak uyararak işitme duyumları üretmek üzere tasarlanmış, implante edilmiş bir elektronik işitme cihazıdır. Koklear implant iki kısımdan oluşur. Kulağın arkasına oturan bir dış kısım ve cerrahi olarak deri altına yerleştirilen ikinci bir kısım bulunur. Dışa takılan mikrofon, ses işlemcisi ve verici sisteminden meydana gelir. Deri altına yerleştirilen kısım ise dışarıdan sinyalleri alan ve elektrik akımlarını iç kulağa gönderen elektronik devreleri içeren bir sistemdir.

Koklear İmplant (Biyonik Kulak) ile Nasıl İşitiliyor?

Koklear implantlar, kulağın hasarlı kısımlarını geçerek ve işitme sinirini doğrudan uyararak çalışırlar. İmplant tarafından üretilen sinyaller, işitme siniri yoluyla beyne gönderilir ve işitme implant ile sağlanabilir. Bu sayede pek çok kişinin uyarı sinyallerini tanıması, ortamdaki sesleri algılaması mümkün hale gelir. Koklear implant kullanımı ile işitme duyusunu öğrenmek hem cerrahi hem de terapi içeren bir sürece ihtiyaç duyar. Bu nedenle cihazı kullanan herkes aynı şekilde verim alamayabilir. Önemli olan kişinin bu cihaz ile oluşan sinyallerin yorumlamayı öğrenmesidir.

Koklear İmplant (Biyonik Kulak) Fayda Sağlıyor Mu?

Şiddetli işitme kaybı bulunan kişiler koklear implant ile yaşam kalitelerini artırabilir. Elde edilen faydalar prosedüre ve terapi sürecine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Eğer bu süreçler başarılı geçirilirse kişi çevresindeki sesleri duyabilecek, konuşmayı öğrenebilecek şekilde kendisini geliştirmiş olur.

Koklear İmplantın İşitme Cihazlarından Farkı Nedir?

İmplant kulak, işitme cihazı gibi çalışan bir cihaz değildir. İşitme cihazları, işitmenin yetersiz kaldığı ve daha yüksek seslerin duyulabildiği durumlarda kullanılır. Bu cihazlar kişi tarafından daha rahat algılanabilecek şekilde sesleri yükseltir. Sesin yükselmesi ile böylece insanların kulağı sesleri daha iyi duyabilir. Ancak iç kulağın ciddi şekilde hasar görmesi gibi durumlarda bu cihazlar yeterli olmayabilir. Koklear implant hasarlı bölgeyi atlar ve ses sinyallerini doğrudan işitme sinirine gönderir. En az 6 ay kadar işitme cihazı kullandıktan sonra işitmede düzelme olmadıysa, koklear implant kullanımı doktor tarafından önerilebilir.

Koklear İmplant Ameliyatı Neden Yapılır?

Koklear implantlar, işitme kaybını azaltan elektronik cihazlardır. İşitme duyusunu geri getirmezler, fakat konuşmayı anlama ve diğer sesleri duyma yeteneğini geliştirebilirler. Koklear implant ameliyatı ile takılan cihaz sesi dış kulaktan iç kulağa taşımaya yarar. İç kulakta bulunan işitsel sinir beyne elektrik sinyalleri taşır. Beyin sinyali konuşma, müzik veya çevresel sesler olarak yorumlar. Koklear implant kullanımı şu sebeplerle kullanılabilir:

 • Konuşmaları duyabilme
 • Günlük çevresel sesleri tanıma
 • Gürültülü bir ortamda çevreyi dinleyebilme
 • Seslerin nereden geldiğini bulma yeteneğini geliştirme
 • Televizyon programlarını, müzikleri ve telefon görüşmelerini duyabilme

Koklear İmplant Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yapay kulak takılması cerrahi bir prosedür içerir. İşlemler öncesi kişiye genel anestezi verilir. Anestezi etki ettiğinde cerrah kulağın arkasına küçük bir kesi yapar. Bu kesiden implantın elektronik devreleri içeriye yerleştirilir. Kesinin çevresi kapatılarak mikrofon kısmı dışarıda bırakılır.

Koklear İmplant Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Koklear implant, iç kulakta ya da ses sinyallerini taşıyan sinirlerde oluşan sorunlara bağlı sağırlığı olan yetişkinlere ve çocuklara yardımcı olabilir. Bu sorunlar iç kulağın bir kısmının düzgün çalışmadığı anlamına gelir. Bunun sonucunda kişide şiddetli bir işitme kaybı meydana gelebilir. Aynı zamanda işitme cihazları ile fayda sağlanamadığı durumlarda da kulak implant ameliyatı tercih edilebilir. İşitme cihazlarıyla işitme kayıplarının üstesinden gelemeyen kişilerde implant kullanımına başlanmasından sonra konuşma terapisine katılabilenler genç yaşta ise bir koklear implant, dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda tek kulak işitme kaybı ameliyatı olarak da uygulanabilir. Her iki kulağa birlikte uygulanması gerekmez.

Dil becerileri çocuk yaşta kullanılan implantlar ile okulda öğrenme ve sosyal olarak etkileşim kurma gibi konularda da fayda sağlanabilir. İşitme kaybıyla doğan çocuklar bu cihazların kullanımına başlanması ile işitme kaybı olmayan çocuklar kadar çabuk konuşmayı öğrenebilirler. Fakat koklear implantlardan ne kadar fayda sağlanabileceği şu faktörlere bağlıdır:

 • İşitme kayıplarının ani mi yoksa zaman içerisinde mi gerçekleştiği
 • İmplantların düzenli şekilde kullanılıp kullanılmadığı
 • İşitme terapisine katılım seviyesi

Koklear İmplant Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Kulak implantı her yaştan yetişkine takılabileceği gibi özellikle doğuştan problemi bulunan bebekler ve çocuklara takılabilir. Erken yaşta kullanımın başlaması gelişim dönemi ile kişinin işitsel yeteneklerinin olumlu etkilenmesine destek olabilir. Bebeklik döneminde kullanıma başlanması için bebeğin 9 aylık kadar olması beklenebilir. En uygun zamana doktor tarafından karar verilmelidir.

Koklear İmplant Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

İşitme sorunu bulunan kulak implant ile sesleri algılayabilir seviyeye ulaşabilir. Fakat koklear implant cerrahi yol ile yerleştirilir. Bu nedenle her cerrahi işlemde olduğu gibi çeşitli riskler bulunur. Bu riskler nadirdir. Koklear implant ameliyatının olası riskleri şunlardır:

 • Yüz siniri yaralanması
 • Enfeksiyon
 • Baş dönmesi
 • Kulak çınlaması
 • Uyuşma
 • Tat almada değişiklikler

 

Koklear İmplant Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyata karar verilmeden önce doktor tarafından çeşitli tetkikler gerçekleştirilir. Odyolog, hem işitme cihazlı hem de cihazsız sesleri duyma ve konuşmaları anlama yeteneğini ölçen, işitme kayıp derecesini belirleyen testler uygular. İşitme testleri işitsel beyin sapı tepkisini de içerebilen testlerdir. Bu test, iç kulak ve beyin arasındaki bağlantıları kontrol eder. Odyologlar bu testi çocuklarda ve saf ses testlerini tamamlayamayan kişilerde işitmeyi kontrol etmek için kullanabilir. Gerekli durumlarda iç kulak yapısının incelenmesi için manyetik rezonans görüntüleme (MRI) testi veya bilgisayarlı tomografi (CT) taraması yapılabilir.

Koklear İmplant Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası ortalama bir gece kadar hastane yatışı gerekebilir. Taburculuk öncesi doktor tarafından kesi yerlerinin bakımı ile ilgili bilgiler verilir. Gerekli görülen ilaçlar reçete edilir. Bu ilaçların düzenli kullanımı ve doktor tavsiyelerine uyulması süreç için önemlidir. Düzenli aralıklar ile gerçekleştirilen kontrol randevuları ile hem kesiler hem de kişinin cihaz ile uyumu kontrol edilir. Fakat koklear implant etkinleştirilmeden önce bölgenin iyileşmesi için bir ay kadar beklenmesi gerekebilir. Aynı zamanda ameliyat sonrası artan ağrı, şişlik, akıntı veya ateş durumlarında en kısa sürede sağlık kurumu ile iletişime geçilmesi de önemlidir. İç kulak yeterince iyileştiğinde, koklear implant programlanabilir ve dış işlemcinin kulakta nasıl kullanılacağı hakkında bilgiler verilir. Amaç, sinirleri ve beyni tekrar işitme duyusuna alıştırmaktır. Bu süreçte birkaç ay kadar implant programlama için tekrarlayan randevular gerçekleştirilir. Beynin, sesleri kişinin yaşam tarzına uyacak şekilde yorumlaması için özel bir rehabilitasyona ihtiyaç duyulur.

Sıkça Sorulan Sorular

Koklear implant ameliyatı zor mu?

Koklear implant ile işitme ameliyatı genel olarak zor bir ameliyat olarak görülmez. Fakat uygulama yaşı ya da kişinin sağlık durumu gibi faktörlere bağlı olarak zorluk değişiklik gösterebilir. Kişinin ameliyattan ne derece etkilenebileceği işlemi gerçekleştirilecek doktor tarafından öngörülebilir.

Koklear implant ameliyatı kaç yaşında yapılır?

Bu ameliyat her yaştan yetişkine uygulanabileceği gibi asıl olarak 9 aylık ve daha büyük çocuklara uygulanabilir.

Hiç duymayan kulağa işitme cihazı olur mu?

Hiç duymayan bir kulağa işitme cihazı kullanılması anlam ifade etmez. İşitme cihazları ses yükseldiğinde daha rahat duyan kişiler için sesin daha yüksek duyulmasını sağlayan cihazlardır.

İşitme cihazı mı koklear implant mı?

İki cihazın da kullanım amacı farklıdır. Eğer kişi sesleri duyabiliyor ama sesler kısık olduğunda duymuyorsa bir işitme cihazı ile bu sesler algılanabilir. Ancak işitme yetisi çeşitli sinir hastalıkları nedeniyle mümkün değilse koklear implantlar beyin tarafından seslerin algılanmasını sağlayabilir.

Koklear implant su geçirir mi?

Koklear implantlar genellikle suya dayanıklı cihazlardır. Fakat bu dayanıklılık yağmur, ter ya da su sıçraması gibi durumları ifade eder. Banyo yapmak gibi durumlarda cihazın dayanıklılığı yeterli olmayabilir.

İşitme kaybı yaşayan kişiler koklear implant için uygun olup olmadığını öğrenmek ve işitme kaybı ameliyatı fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için randevu oluşturabilirler.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu Katkı Sağlamıştır .
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. .
tag Icon
koklear implant
kulak
biyonik kulak
Versiyon Geçmişi
Güncel Versiyon
06 Mayıs 2024
Liv Yayın Kurulu
Sayfanın linki başarıyla kopyalandı!