liv sağlık köşesi

Yaz Bitti Şimdi Güzelleşme Zamanı

Sivilce, leke gibi cilt hastalıkları yaz aylarında ortaya çıkar ya da alevlenir. Cilt kırışıklıkları ve damarsal cilt sorunları yaz aylarında daha çok fark edilir, nem kaybı ortaya çıkar. Bu da cildin erken yaşlanmasına neden olur. Cildin yaz aylarında oluşan bu kötü görünümden kurtulması ve daha parlak, genç ve güzel görünmesi için sonbahar aylarında yapılacak bakım ve işlemler çok önemlidir. Liv Hospital Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yelda Kapıcıoğlu anlattı.Cilt lekelerine elveda!

Cilt lekeleri farklı nedenlere bağlı oluşabilir. Lazer ile güneş lekeleri, melasma, gebelik lekeleri, yaşlılık lekeleri tedavi edilebilmektedir. Cildin üst kısımlarında oluşan lekeler daha koyu renktedir, tedavileri daha kolaydır. Derin lekeler daha açık renktedir ve tedavileri daha zordur.  Leke tedavilerinde kimyasal soyma işlemleri ve fraksiyonel lazer tedavileri uygulanabilir. Ancak bu tedaviler cildi güneşe karşı daha hassas duruma getirebilir. Ancak kullandığımız özel kremlerle melazma gibi ağır cilt lekelenme problemlerin bile çözümü yapılıyor. 
 

Cildinizin nemlendirin

Cildimiz yaz aylarında güneşin, havuz ve deniz suyunun etkisiyle kurur, matlaşır ve soluk bir görünüm alır. Cildin kaybolan nemini geri kazandırmak için özel bakımlar yapılmalıdır. Özel nem maskeleri evde uygulanabilecek kolay bir yöntemdir. Vitamin ve proteinlerden oluşan cilt maskelerinin haftada 1-2 kere uygulanması cilde nem kazandırır. Cildin nemlendirilmesini sağlayan başka bir yöntem ise mezoterapidir. Bu yöntemle özel hazırlanmış karışımlar cildin üst tabakasına enjekte edilir. Kişinin kendi kanından alınarak hazırlanan serumun cilde uygulanması olan “trombositten zengin plazma” yöntemi ile cilt hem nemlendirilir hem de parlaklık oluşumu sağlanır. 
 

Cildinizi gençleştirin 

Ciltte yaşla birlikte oluşan kırışıklıklar, lekelenmeler, cilt renginde matlaşma gibi problemlerin tedavisinde pek çok yöntem kullanılır. Cilt gençleştirme için uygulanan botoks ve dolgu injeksiyonları her mevsimde yapılabilir. Cildin mat rengini gidermek için uygulanan vitamin uygulamaları mezoterapi şeklinde yapılır. Mezoterapi cilde parlaklık ve canlı bir görünüm verir. Mezoterapi uygulamaları da her mevsimde yapılabilir. Cilt gençleştirmek için yapılan kimyasal soyma, fraksiyonel lazer ve dermaroller tedavileri sonbahar aylarında başlanabilir.  PRP tedavisi, cilt gençleştirmek için son yıllarda geliştirilen bir yöntemdir. Cildin yaş ile birlikte hasara uğramış yapıların onarılmasını sağlar ve cildin daha gergin ve parlak görünümüne neden olmaktadır. PRP tedavisi her mevsimde uygulanabilir. 

 

Göremediğiniz Cilt Sorunları ve Çözüm Yolları

3 boyutlu cilt analizi ile göremediğiniz cilt sorunlarını tespit ettirerek çözüm yollarını öğrenebilir, hatta 10 yıllık geleceği hakkında bilgi sahibi olarak nasıl önlemler alabileceğini öğrenebilirsiniz. 3 boyutlu cilt analizinde cildin sorunlu bölgelerinin belirlendiği bir görüntüleme sistemi kullanılır. Cildin görünen ve görünmeyen yüzeyinin fotoğrafını çekme ve analiz etme prensibiyle çalışan 3 boyutlu analiz sistemi cilt sorunlarının erken teşhisi, tedavi sürecinin denetlenmesi ve tedavi sonuçlarının bilimsel belgelere dayanarak değerlendirilmesini mümkün kılar. Sadece bilgisayar ve fotoğraf makinesi aracılığıyla yapılan ölçümler sonucunda kişinin cilt yapısı ve cilt altı dokusu analiz edilerek cilt yapısının kalınlığı, cilt yapısında bulunan kolajen oranı, cildin kalitesi, cildin genel sağlığı ve cilt yaşı gibi değerler ölçülür. Ciltte meydana gelen kusurların nedeni ve yaşlanma belirtileri saptanır. Böylece tedbir alınması ve problemlerin çözümü için doğru tedaviyi sunulması fırsat sağlar. Cilt durumundaki iyileştirmeleri zaman içinde izlemeye yardımcı olarak tedavinin sonuçlarını ölçülebilir şekilde görünmesini de yardımcı olur. Hem görsel hem de matematiksel bir işlem ile yapılan uygulama kapsamında cilt problemleri kapsamında öncesi ve sonrası karşılaştırma yapma imkanı sunar.

 

Sistem nasıl çalışıyor?

Cilt altı ve cilt yüzeyi değerlendirmesi özel olarak tasarlanan lensler aracılığıyla yapılır. 3D analiz işlemi kapsamında özel teknikler kullanılarak cildin fotoğraflaması yapılır. Kişinin cilt yapısında bulunan problemler yüzdeler ve grafiklerle değerlendirilir. Elde edilen görüntüler sayesinde tedavinin başarısı objektif olarak ölçülebilir. Yapılması gereken uygulamalar da raporlar sayesinde net olarak görülür. Önerilen tedaviler uygulandığında süreç içinde cildin nasıl olacağı simüle edilerek görüntülenir. 

 

Dermokozmetik işlemler öncesi ve sonrası değerlendirme imkanı sunar

Botoks, dolgu gibi uygulamalarda işlem öncesinde dijital analiz yapılmasındaki amaç uygulama sonrasında ne kadar yarar sağlanmış olduğunun değerlendirilmesidir. Bu şekilde yapılan uygulamanın faydası da nitelik ve niceliksel olarak ölçülebilir.

 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde