Oküloplasti (Göz Çevresi Estetiği)

Göz Çevresi Estetiği Nedir?

Genellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte, bazen de daha genç yaşlarda göz kapaklarında torbalanma olabilir. Bu durum göz kapağı estetiği ile düzeltilebilir. Liv Hospital Göz Hastalıkları Klinikleri’nde göz çevresi estetiğinde; alt ve üst göz kapaklarından fazla cilt ve yağ dokusu çıkarılır. Ancak çıkarılan doku miktarlarının çok iyi planlanması, bazen de sadece yerlerinin değiştirilip bırakılması gerekir. Düzgün yapılmış bir cerrahi hastaya daha genç bir görünüm kazandırır.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası İz Kalır mı?

Göz estetiği lokal anestezi altında yapılır. Üst göz kapağı için kesi, göz kapağındaki cilt katlantısının altından yapılır. Bu nedenle göz açıkken hiçbir iz görünmez. Alt göz kapağı kesisi ise kesi, kirpiklerin hemen altından yapılır. Bu nedenle iz görünmez. Ayrıca göz kapakları insan derisinde en az iz kalan bölgelerdendir.

Göz Kapağı Ameliyatı Öncesi Ne Yapmalı?

Göz kapağının estetik ameliyatları esnasında, göz kapak fonksiyonlarını etkileyen diğer problemler de iyi irdelenmelidir. Kapak gevşekliği veya kapak düşüklüğü gibi problemlerin olduğu olgularda bu gibi problemlerin de aynı seansta giderilmesi gerekir. Aksi takdirde, ameliyattan sonra kapaklarda çekinti, pozisyon bozukluğu veya göz sulanması gibi problemler gelişebilir.