Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi

Vücudumuzdaki 206 kemiğin 52 tanesi (yüzde 25’i) ayaklarda bulunur. Bu kemikler her ayakta 33 eklem ile birbirine bağlıdır. Bu kemik ve eklemlerin yanı sıra ayak ve ayak bileği çevresinde pek çok önemli kas, tendon, bağ ve damar, sinir yapısı vardır. Yürürken vücut ağırlığımızın 2-3 katı, koşarken 7 katı ayaklarımıza biner.

Hastalık olmasa da zamanla yıpranır

Dünya yüzeyi ile insanın temasını sağlayan bu iki önemli uzantı, insanın hayatı boyunca tüm yükünü çekerler. Bu nedenle, ayaklarda bir hastalık olmadan bile zaman içinde yıpranma ve şekil bozuklukları nedeniyle çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. 

Yaşa bağlı sorunlar olabilir

Eklemlerde ağrılı kireçlenmeler (kıkırdak yıpranmaları) gelişebilir. Kaslarda ve tendonlarda zorlanmalara bağlı sorunlar sık görülür. Dünyada en sık görülen spor yaralanması, ayak bileği burkulmasına bağlı bağ yaralanmalarıdır. Ayak ve ayak bileği çevresinde doğuştan gelen sorunlar olabildiği gibi yaşa, metabolik hastalıklara, romatizmal hastalıklara, şeker hastalığına, travmaya bağlı rahatsızlıklar da görülebilir.

Pek çok sorun tedavi ediliyor
Liv Hospital Ayak ve Ayak Bileği Cerrahi Kliniği; ayak bileği kırıkları, ayak eklemleri ve ayak bileği kıkırdak sorunları, diyabetik ayak, şekil bozuklukları, halluks valgus, gibi sorunların tedavisinde hizmet veriyor. Klinikte yürüme analiz laboratuvarı ve bilgisayar destekli ortez uygulamaları da yapılıyor.
 

Tedavi alanları nelerdir?

 

  • Kompleks ayak cerrahisi (yetişkin ve çocuk, düz tabanlık, ayak deformiteleri, diyabetik ayak, başparmak ve parmak problemleri, kemik çıkıntıları, kemik kistleri, romatolojik ayak)
  • Ayak bileği cerrahisi (ayak bileği protezi uygulaması, deformite cerrahisi, sabitleme ameliyatları)
  • Artroskopik ve endoskopik cerrahi (ön ve arka ayak bileği, aşil tendon)
  • Spor travmatolojisi (aşil ve diğer tendonlar, bağ ve kıkırdak problemleri, kök hücre uygulamaları)
  • Travmatoloji (yeni ve eski topuk kırıkları, ayak kırıkları, ayak bileği kırıkları)
  • İlizarov cerrahisi (kemik uzatma, kaynatma, deformite düzeltimi), basma bozuklukları ve kişiye özel tabanlık)

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde