Aile ve Çift Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı ailelerin, aile adaylarının, çiftlerin yaşadıkları sorunları tespit eden; çözümü için yöntemler geliştiren, bir uzmanlık alandır.
Aile ve Çift Danışmanlığı

Son Güncelleme Tarihi 14.05.2024 13:18:23

Aile Danışmanlığı ailelerin, aile adaylarının, çiftlerin yaşadıkları sorunları tespit eden; çözümü için yöntemler geliştiren, bozulmuş aile sistemini onarmaya yönelik önlemler alan ve uygulamaya koyan, aile, birey veya çiftlere özel müdahale teknik ve stratejileri içeren hizmetleri sunan bir uzmanlık alandır.

 

Aile Danışmanlığı Nedir?

Danışmanlık, bireylerin, çiftlerin veya ailelerin yaşadıkları sorunları anlamalarına, başa çıkmalarına ve daha sağlıklı ilişkiler kurmalarına yardımcı olmayı amaçlayan bir destek hizmetidir. Aile ve çift danışmanlığı, özellikle aile içi ilişkiler, çift ilişkileri, ebeveynlik ve aile dinamikleri gibi konularda uzmanlaşmış bir danışmanlık dalıdır. Danışmanlık süreci genellikle güvenli bir ortamda, gizlilik ilkesine saygı gösterilerek gerçekleştirilir. Danışman, bireylerin, çiftlerin veya ailelerin yaşadıkları sorunları anlamalarına yardımcı olur, farkındalık yaratır ve daha sağlıklı ilişkiler kurmalarına rehberlik eder. Danışmanlık, genellikle bir dizi seans sürecini içerir ve danışanların hedeflerine ulaşmalarını desteklemeyi amaçlar.

Aile Danışmanlığı ve Hizmet Alanları

Aile Danışmanlığının gizlilik ve mahremiyet temelinde çalıştığı başlıca alanlar: 

 • Birey veya çiftlerdeki iletişim sorunları
 • Cinsel sorunlar
 • Geniş aile ilişkileri
 • Evlilik öncesi danışmanlığı 
 • Boşanma süreçleridir.

Multidisipliner Yaklaşım

Aile Danışmanlığı Üroloji, Jinekoloji, Psikiyatri, Pedagoji, Klinik Psikoloji ile birlikte disiplinler arası ekip çalışmasının bir parçası olarak da görev alır. Bütünlüklü yaklaşım içinde ortaya sonuçlar bireyler, çiftler ve aileler için memnuniyet vericidir. 

Cinsel Terapi

Sağlık tanımı “bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam iyilik hali” olarak tanımlanır. Bu tanımı temelinde böbrek yetmezliği ile vajinismus; nezle ile erken boşalma arasında bir fark yoktur. Hepsi çözülmesi gereken sağlık sorunlarıdır. Cinsellik ile ilgili sorunlar yaşayan birey ve çiftler ayrıca, cinselliğin çiftler arası uyumun ve iletişimin temel unsurlarından biri olduğunu unutmamalıdır. 

 

 

Ne Zaman Cinsel Terapi Uzmanına Başvurulur?

Cinsel konular tüm diğer sağlık sorunları kadar hassastır. Sadece insan hayatında olan etkileri farklıdır. Bu nedenle gerekli durumlarda bir cinsel terapist uzmanına başvurmak konusunda tereddüt edilmemelidir. Bunun için cinsellikle ilgili sizi rahatsız eden konulara özel anlamlar yüklemeyin. Cinsel sorunlarınız, sadece, çözmek için bir uzmana gittiğiniz bir sağlık sorunudur. 

Doktorunuz fiziksel bir sorun olmadığını söylerse ya da ek olarak bir cinsel terapiye ihtiyacınız olduğunu söylediği zamanlarda cinsel terapi uzmanı başvuracağınız doğru adrestir. 

Cinsel Terapinin İlgilendiği Başlıca Konular 

 • Vajinismus
 • Erken boşalma
 • Boşalamama
 • Ereksiyon sorunları
 • Cinsel doyum 
 • Cinsel soğukluk 
 • Tatminsizlik 
 • Travmatik mastürbasyon sendromları
 • Vajinal boşalma sorunları
 • Cinsel iletişim ve beden dili 

Erken boşalma, vajinismus, ereksiyon ve benzeri sorunların kaynağında oldukça sıkbir şekilde psikolojik, duygusal ve sosyolojik temellerin yer aldığını görülür. İşte, tam da bu noktada cinsellikle ilgili ihtisaslaşmış bir aile danışmanı kesinlikle başvurabileceğiniz bir uzmandır.

Cinsel konularda uzmanlığı olan aile danışmanınız sizi anlayacak ve bu konuları gönül rahatlığı ile paylaşabilmeniz için size yardımcı olacaktır.

Cinsel Terapi ve Çalışma Prensibi

Cinsel terapi; cinsellikle ilgili algınızı, geçmiş yaşamınızın cinselliğinize etkileri, cinsellik ile ilgili doğru sanılan bilgilerin düzeltilmesi, cinsel ilişki teknikleri gibi konuları ruh sağlığı biliminin ve aile danışma tekniklerinin çerçevesinde ele alır.

Cinsel eğitim, nefes ve fiziksel gevşeme egzersizleri de bu alanın önemli kollarıdır. 

Bilişsel Davranışçı Terapi, EMDR (Sistemik Duyarsızlaştırma), Şema Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi gibi yaklaşımlar bu sorunlarda başvurduğumuz tekniklerin başlarında yer alır.