Home Icon
Arrow
Çocuklarda Erken Ergenlik

Çocuklarda Erken Ergenlik

Erken ergenlik tedavisi, altında yatan nedenlere bağlı olarak hormonal düzenlemeler, psikososyal destek ve gerekirse ilaç tedavisi gibi çeşitli yaklaşımları içeren bir süreçtir.
Çocuklarda Erken Ergenlik

Çocuklarda 8 yaşından önce kızlarda veya 9 yaşından önce erkeklerde görülen ergenlik belirtilerine erken ergenlik denir.

Liv Hospital'de Erken Ergenlik Tedavisi

Ailelerin özellikle kız çocuklarında erken meme gelişimi ile kaygıları olur. Kaygının iki kaynağı, erken adet kanaması olasılığı ve kanama ile beraber büyümenin duracağı düşüncesidir. Çocuğun yaşıtlarından önce adet görmesinin getirebileceği stres, sıkıntı da bu kaygıyı besler. Doğrusu, çok küçük yaşlarda başlayan gerçek erken ergenlik bu risklerin tamamını taşır. Zamanında teşhis ve tedavi edilmezse, erken ergenlik büyüme plaklarının erken kapanmasına ve erişkinlik boyunun kısa kalmasına neden olur. Ancak çocukta ergenlik belirtilerinin erken başlaması her zaman tedavi gerektirmez; ergenliğin kendi doğal seyrinde izlenmesinin daha uygun olacağı durumlar da vardır. Dolayısıyla, tedavi gerektiren ve gerektirmeyen erken ergenlik süreçlerinin birbirinden ayırt edilmesi ve gereksiz tedavilerden kaçınılması da bir o kadar önemlidir.

Günümüzde çocukların gelişim süreci ile ilgili olarak anne babaları en çok endişelendiren konulardan biri de erken ergenliktir. “Çocuğum erken ergenliğe mi giriyor?”, “Tedavi olmalı mı?” gibi sorular ebeveynlerin kafalarını kurcalar. Liv Hospital Çocuk Endokrinoloji Kliniği’nde öncelikle tedavi gerektiren ve gerektirmeyen erken ergenlik süreçlerinin birbirinden ayırt edilerek buna uygun tedavi sürecine geçilir.

Erken Ergenlik Tedavisi İşlemleri

Anne babalar çocuklarında erken ergenlik belirtileri gözlediğinde hemen endişeye kapılmamalıdır. Ebeveynler genetik yapı ve beslenme durumu ile ilişkili olarak çocuklarının ergen gelişim gösterebileceğini ve hormon tedavisi uygulayarak ergenliği durdurmanın her zaman gerekli olmadığını bilmelidirler. Ergenlik açısından müdahale gerektiren bir sorun olup olmadığı konusunda destek almak için ailelerin çocuk endokrin uzmanlarına başvurulması gerekir.