Home Icon
Arrow
Arrow
Çocuklarda Yaz Hastalıkları

Çocuklarda Yaz Hastalıkları

Doctor Image
Liv Hospital Ulus
Uzm. Dr. Gizem Güvener
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Calender Icon
06 Haziran 2024
İçindekiler
 • Çocuklarda Yaz Hastalıkları Nelerdir?
 • Çocuğunuzla Güvenli ve Sağlıklı Bir Yaz Geçirin
 • Çocuklarda Yaz Hastalıklarının Tedavisi
 • Çocuklarda Yaz Hastalıkları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
 • Yaz aylarıyla birlikte çocuklar yüksek sıcaklık, deniz ve havuzdan yayılan bakteriler, oyun zamanında meydana düşme ve çarpmalar nedeniyle birçok sağlık sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Anne ve babaların, kaygı duymaksızın çocuklarının yaz aylarını keyifli geçirmelerini sağlamak için doktorlar tarafından verilen tavsiyeleri göz önüne almaları gerekmektedir.

  Çocuklarda Yaz Hastalıkları Nelerdir?

  Yaz ayları çocuklar için, eğlence, tatil, dinlenme ve heyecan veren aktivitelerin yapılması gibi pek çok anlam ifade eder. Ancak yaz ayları çocuklar için çok sayıda hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. 

  Çocuklarda yaz aylarında sıkça görülen bazı hastalıklar şunlardır:

  • Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Özellikle havuzda vakit geçirme, kalabalık ortamlarda bulunma gibi durumlar nedeniyle soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonları gibi üst solunum yolu enfeksiyonları yaz aylarında artabilir.
  • Gastroenterit (Mide-Bağırsak Enfeksiyonları): Sıcak hava, besin hijyenine dikkat etme konusunda daha dikkatsiz davranmaya yol açabilir. Bu da gıda zehirlenmesi veya viral enfeksiyonlar gibi mide-bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilir.
  • Sıcak Çarpması ve Isı Bunalımı: Aşırı sıcak havalarda uzun süre güneş altında kalan çocuklarda sıcak çarpması veya ısı bunalımı gelişebilir. Bu durumlar ciddi olabilir ve hızlı müdahale gerektirebilir.
  • Böcek Isırıkları ve Cilt Enfeksiyonları: Yaz aylarında böcek ısırıkları daha yaygın olabilir. Bu ısırıklar kaşıntı, kızarıklık ve hatta enfeksiyonlara neden olabilir.
  • Havuz Enfeksiyonları: Havuzlarda bulunan mikroorganizmalar nedeniyle kulak, burun ve boğaz enfeksiyonları yaygın olabilir.
  • Güneş Yanığı ve Cilt Sorunları: Çocuklar, özellikle güneş kremi kullanımı yetersizse, güneş yanığı riski altındadır. Ayrıca, sık sık yüzen çocuklarda klorlu suya maruz kalma nedeniyle cilt kuruluğu ve tahriş gibi sorunlar da olabilir.

  Çocuğunuzla Güvenli ve Sağlıklı Bir Yaz Geçirin

  Peki, ebeveynler çocukların güvenli ve sağlıklı bir yaz geçirmeleri ve hastalıklardan uzak kalmaları için nelere dikkat etmelidir? Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Gizem Güvener’in önerilerine kulak verin.

  Yaz Tatili İçin Öneriler

  1. Güneş ışınlarının dik geldiği saat 10.00 ile 16.00 arasında çocukların, direk güneş ışınlarına maruz kalmalarının önüne geçmeliyiz.
  2. 6 aydan büyük çocuklara en az 30 (tercihen 50) faktör mineral filtreli hem UVA hem UVB ye karşı koruyucu güneş kremi sürebiliriz. Güneş kremi, çocuk güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmeli ve 2 saatte bir yenilenmelidir.
  3. 6 aydan küçük çocuklar için uzun kollu ve uzun bacaklı, ince, pamuklu, ışığı yansıtan açık renkli ve bol kıyafetler, uv filtreli mayolar, geniş şapkalar kullanılmalıdır. 
  4. Çocuklarda yaz aylarında sıvı kayıpları da olabileceğinden su içirilmesi ihmal edilmemelidir. 6 aydan küçük çocuklarda anne sütü veya anne sütü yoksa formül mama su ihtiyacını karşılar. Ek olarak suya ihtiyaçları yoktur.
  5. Yenidoğan bebeklerin üşümemesi amacıyla fazla kat giydirilmesi, odanın havalandırılmaması yapılan yanlışlardandır. Ortamın fazla sıcak olması, yenidoğan bebeğin uyku ve emme düzenini etkiler, isiliğe neden olabilir. Odanın havalandırılması yeterli olmuyorsa klimanın direk bebeğin üzerine gelmemesine dikkat edilerek açılması veya yan odadan açılarak dolaylı yoldan soğuk havanın gelmesinin sağlanması gerekir. Ebeveynler kaç kat giyiniyor ise yenidoğan bebekler 1 kat fazla giydirilebilir. İsilik açısından bu önlemler alınmalı ve bebek gerekirse her gün duş aldırılmalıdır.
  6. Enfeksiyon riskinin minimale indirilmesi açısından 6 ayı dolmuş ve 6 aylık aşıları tamamlanmış çocuklar temiz olduğundan emin olunan denize girebilir. Özel havuzlar hariç toplu kullanılan havuzlara ise 2 yaşına kadar sokulmamalıdır.
  7. Çocuklar havuz veya denize girip çıktıktan sonra enfeksiyona zemin hazırlamamak, idrar yolu enfeksiyonlarından da korumak adına mayoları veya küçük bebek ise bezleri değiştirilmelidir.
  8. Çocuklarda suda boğulmalara da dikkat etmeliyiz. Yüzme bilen çocuklar dahil tüm çocuklar ebeveynlerin kontrolü altında olmalıdır. Derinliği bilinmeyen denizlere omurga yaralanmaları ve travmalara neden olabileceği için atlanmamalıdır. Çocuklar için hazırlanan özel havuzların derinliği az olsa bile boğulmalar görülebiliyor dikkat etmeliyiz. Can yeleği, kolluk, simit yardımcı yöntem olarak kullanılabilir.
  9. Yaz aylarında yiyeceklerin çabuk bozulduğu göz önüne alınmalıdır. Açıkta satılan ve uzun süre güneşin altında kalmış gıdalar tüketilmemelidir. Kremalı, et-tavuklu yemekler, açıkta satılan dondurmalar dikkatli tüketilmelidir. Olası ishal durumlarına karşı tatil çantasında probiyotik hazır bulunabilir. Yaz aylarında artan rotavirüs için bebeklerin aşı olması oldukça kıymetlidir, ellerin sık sık su ve sabun ile yıkanması, yiyeceklerin bol su ile yıkanması ve hızlı bozulabilen gıdaların daha çabuk tüketilmesi gerekir.

  Çocuklarda Yaz Hastalıklarının Tedavisi

  Çocuklarda yaz hastalıklarının tedavisi, hastalığın türüne ve şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak çocuklarda yaz hastalıkları kapsamında şu tedavi yöntemleri uygulanabilir:

  • Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Dinlenme, bol sıvı alımı, nemlendirici buhar tedavisi ve semptomları hafifletmek için ateş düşürücü ilaçlar gibi destekleyici tedaviler uygulanabilir. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlar için gereklidir.
  • Gastroenterit: Hafif vakalarda genellikle evde tedavi edilebilir. Bol sıvı alımı ve elektrolit içeren içecekler (örneğin, oral rehidrasyon solüsyonu) önemlidir. Ağır vakalarda veya dehidrasyon durumunda hastaneye yatış ve intravenöz sıvı tedavisi gerekebilir.
  • Sıcak Çarpması ve Isı Bunalımı: Hemen serin bir yere götürmek, bol sıvı alımını sağlamak ve vücut sıcaklığını düşürmek için serinletici yöntemler (soğuk kompres, vücudu su ile serinletme) uygulanmalıdır. Ciddi durumlarda tıbbi yardım gerekebilir.
  • Böcek Isırıkları ve Cilt Enfeksiyonları: Kaşıntıyı hafifletmek için antihistaminik kremler veya losyonlar kullanılabilir. Enfekte olmuş böcek ısırıkları durumunda antibiyotik merhemler veya oral antibiyotikler gerekebilir.
  • Havuz Enfeksiyonları: Kulak, burun ve boğaz enfeksiyonları durumunda genellikle semptomatik tedavi uygulanır. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlar için gereklidir.
  • Güneş Yanığı ve Cilt Sorunları: Güneş yanıklarını hafifletmek için soğuk kompresler veya aloe vera jelleri kullanılabilir. Cilt tahrişi durumunda nemlendirici kremler veya kortikosteroid kremler önerilebilir.

  Çocuklarda Yaz Hastalıkları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Ebeveynler çocuklarının yaz aylarında karşılaşacakları hastalıklar, hastalıkların belirtileri ve tedavisi hakkında çok sayıda sorunun cevabını merak etmektedir.

  Çocuğumda Yaz Hastalığı Olduğunu Nasıl Anlarım?

   

  Hastalığın türüne bağlı olarak belirtiler değişebilir. Ateş, yorgunluk, iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma, ishal veya kabızlık, karın ağrısı, kulak ağrısı, öksürük ve burun akıntısı ile kaşıntı ve döküntü gibi semptomlar görülebilir.

  Çocuklarda Yaz Hastalıklarını Önlemek İçin Aşı Var Mı?

  Bazı yaz hastalıklarına karşı aşılar mevcuttur. Rotavirüs ve menenjit gibi hastalıklara karşı aşılar çocuklara rutin olarak uygulanmaktadır. Seyahat etmeyi planlıyorsanız, seyahatinizden önce gerekli aşıları yaptırmanız önemlidir.

  Çocuklarda Yaz Hastalıkları Ne Kadar Sürer?

  Hastalığın türüne ve şiddetine bağlı olarak değişir. Hafif vakalar birkaç gün içinde geçebilirken, daha şiddetli vakalar birkaç hafta sürebilir.

   

  * Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu Katkı Sağlamıştır .
  * Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. .
  tag Icon
  güneş yanığı
  ishal
  kulak iltihabı
  Versiyon Geçmişi
  Güncel Versiyon
  06 Haziran 2024 11:32:16
  Liv Yayın Kurulu
  Sayfanın linki başarıyla kopyalandı!