Home Icon
Arrow
Kalp ve Damar Cerrahisi’nde Kök Hücre Uygulamaları

Kalp ve Damar Cerrahisi’nde Kök Hücre Uygulamaları

Kalp krizi sonrası gelişen kalp yetersizliğinin tedavisinde kök hücre uygulamaları giderek önem kazanmaya başlamıştır.
Kalp ve Damar Cerrahisi’nde Kök Hücre Uygulamaları

Ölen Kalp Hücreleri Yenilenir mi?

Toplumda en sık görülen hastalıklar arasında olan kalp ve damar hastalıkları ve buna bağlı gelişen kalp krizi hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde bozuyor. Kalp krizi sonrası gelişen kalp yetersizliğinin tedavisinde kök hücre uygulamaları giderek önem kazanmaya başlamıştır. Koroner damarlardan biri tıkandığı zaman beslediği kalp hücreleri 20-30 dakika içinde ölmeye başlamaktadır. Damar açılmaz ise, 6 saat içinde hücrelerin çoğu ölmektedir. Ülkemizde ve tüm dünyada gerçekleştirilen birçok klinik çalışma göstermiştir ki kök hücrelerin bu süreci geri döndürebileceğine ilişkin bilimsel kanıtlar mevcuttur.

Kalp Yetmezliğinde Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kalp kası hücreleri, kalp krizi nedeniyle öldüğünde yerlerine yenisi geçmez. 2000’lerin başlarından itibaren kök hücrelerin hastalıklı dokuyu tamir etme özellikleri fark edildi. Bu kök hücre tedavisinde yeni bir çığır açtı. Birinci sırayı kalp hastalıklarında kök hücre tedavisi aldı. Kalp kası, enfarktüsten sonra kalp yetmezliğine gidecek şekilde hasar görüyor. Kök hücre tedavisi, kalp kasındaki hasarın tamirinde ve ağır kalp yetmezliğinde kullanılıyor. Enfarktüs geçirmiş hastalarda, kişinin yağ dokusundan alınan kök hücreler ayıklanıp koroner damara enjekte ediliyor. Bu tedavi yöntemiyle yeni damar oluşumunu da sağlayabilir ve ölmüş dokunun yeniden canlanması sağlanabilir. Yapılan araştırmalar hastaların kalbinde hasar gören alanların 6 ay içinde tamamen gerilediği ve kalbin atım gücünü arttığını rapor etmiştir.

Kalp Dokusuna Kök Hücre Nakli Nasıl Yapılır?

Kalp dokusuna kök hücre naklinde kişinin akrabasından veya dışarıdan değil, kişinin kendisinden elde edilen yağ dokusu kaynaklı kök hücre uygulanmaktadır. Bu nedenle verilen hücrelerin kabul edilmeme şansı yok.

Kök hücre nakli anjiyografi yöntemine benzer şekilde, ameliyatsız olarak, kasık damarından girilip ilerletilen bir katater içinden kalp dokusuna nakledilmektedir. Bu işlem hastanın mevcut hastalığına göre kalp atardamarı veya toplardamarı üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Diğer bir yöntem ise, açık kalp ameliyatı sırasında kalp cerrahları tarafından doğrudan kalp kasına çoklu enjeksiyonlar ile gerçekleşmektedir.

Kişinin kendisinden elde edilen yenileyici hücreler birçok hastalığın yanı sıra damar tıkanıklıklarında da tedavi olanağı sağlar. Bu hastalıkta medikal olarak ilaç, ozon ya da yüksek basınçlı tedaviler uygulanır. Cerrahi müdahalede ise son çare olarak amputasyon (damar tıkanıklığı olan bölgenin kesilmesi) ya da sempatektomi (sempatik sinirlerin kesilmesi) işlemi uygulanabilir. Ancak, bu yöntemler yerine yenileyici hücre uygulamaları yaranın kapanması ve yeni damar oluşumlarını teşvik ederek dolaşımın yeniden sağlanması için yeni ve etkili bir yöntem olarak ortaya çıkmaktadır.