Home Icon
Arrow
Arrow
Kas Erimesi Hastası 10 Çocuk Kök Hücre Tedavisi Gördü

Kas Erimesi Hastası 10 Çocuk Kök Hücre Tedavisi Gördü

Kök Hücre Sayesinde Kas Erimeleri Yavaşladı

Hastalıkları aynı, yaşadıkları sıkıntılar ise benzer… Bir proje kapsamında 10 kas hastası çocuk, dört ay boyunca kök hücre tedavisi gördü. Sonuçlar ise yüz güldürücü.

Türkiye’nin dört bir yanından kontrole İstanbul’a gelen kas erimesi hastası çocukların tek dileği var: Kök hücre tedavilerinin devam etmesi… Liv Hospital Rejeneratif Tıp ve Kök Hücre Üretim Merkezi uzmanları, kas erimesi hastalığı olan çocuklara yapılan kök hücre çalışmaları hakkında bilgi verdi…

Duchenn Muskuler Distrofi (Kas Erimesi) Hastası Çocuklara Kök Hücre Tedavisi Uygulaması Projesi Nasıl Başladı?

Duchenn Muskuler Distrofi (kas erimesi) hastası 10 çocuğa kök hücre tedavisi uygulaması projesi,  Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan bir projedir.Dünya da da üçüncü projedir. Gaziantep Üniversitesi ve Liv Hospital’ın yüzde 80 sponsor olduğu bir projeydi. Antep’te uygulamalar başladı. 2015 yılının Temmuz ayında başladık kök hücre uygulamasına. Dört ay sürdü. Bu 10 çocuğa, dört ayda sekiz kez kök hücre uygulaması yapıldı. Proje 2015 yılının Kasım ayında son buldu.

Neden Böyle Bir Proje Yapıldı?

Türkiye’de, bana iletilen rakamlara göre 100 bin kas hastası var. Bu proje biteli bir yıl üç ay oldu. Duchenn muskuler Distrofi gibi genetik tabanı olan hastalıkların tedavisinde kök hücrelerin yüzde 100 bir karşılığı olmayacağı noktasında şunu çok iyi biliyoruz: Biz, bu tedavinin yüzde 100 bir tedavi olmadığını bilmekler birlikte, hastalığa bağlı oluşan birtakım patolojiler geriye sarmak ve hastalığın ilerlemesini durdurmak amacıyla yola çıkmıştık. Proje bitti, uygulamalar yapıldı. 2016 yılının Eylül ayında projeyi  Sağlık Bakanlığı’na sunduk. Sağlık Bakanlığı bilimsel verileri tatmin edici buldu ve bizlere teşekkür ettiler, bunun biran önce yayına dönüştürülmesini talep ettiler. Benim de o gün bugündür tüm bu verileri  toplayarak  yayına dönüştürülmesi konusunda çabalarım devam ediyor. Mart ayında uluslar arası bir dergiye göndermeyi düşünüyorum. Bu çalışma, bundan sonraki uygulamaların izin alma noktasında, kas hastaları için yapılacak kök hücre tabanlı uygulamaların SGK tarafından karşılanması noktasında önümüzü açacak.

Biz şunu da biliyoruz ki; bu çocukların bu kök hücre tedavisinin devam etmesi gerekiyor. Ne yazık ki bu hastalık biraz dibi delik bardak gibi yanı biz bardağı doldurmaya çalışıyoruz ama dibi delik olduğu için tekrar dolması gerekiyor. Yani bizim yılda veya altı ayda bir kez bu çocuklara bu uygulamayı yapmamız gerekiyor.

Bundan Sonra Neler Yapacaksınız?

Hem bu çocukların tedavisini, hem de yeni gelecek çocuklara tedavi imkanı sağlamak amacıyla 30 kişilik yeni bir proje hazırlayacağız. Bunun 20 tanesi yeni hastalardan olacak, 10 tanesinde de eski hastaların devamlılığını sağlamaya çalışacağız. Önümüzdeki aylarda bu çalışma için de etik kuruldan izin alıp bakanlığa başvuracağız.

Türkiye'nin Dört Bir Tarafından Gelen Aileler Yaşadıklarını Anlatıyor

Çınar Cirit (10 yaşında)

‘Fizik tedavi doktorları kök hücrenin faydasının farkında’

CİRİT ailesi Düzce’de yaşıyor. 10 yaşındaki Çınar Cirit’in annesi Huriye Cirit, yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyor: “ Çınar doğar doğmaz hastalığı fark ettik. Doğumdan sonra sarılık olmuştu, kan değerlerinden anlaşıldı, teşhis konuldu. Çınar dördüncü sınıfa gidiyor, okula ben getirip götürüyorum.

Kök hücre tedavisi alalı bir yılı geçti. Kök hücre tedavisi devam etsin istiyorum çünkü gözümüzün önünde çocuklarımız günden güne eriyor. Onlara da yazık, bize de yazık. Bizim hayatımızı da etkiliyor. Onlar gözümüzün önünde erirken bizde eriyoruz, çalışamıyoruz. Fizik tedavi doktorları da şuan durumun gayet iyi olduğunu söylüyorlar. Onlarda kök hücre tedavisinin etkili olduğunu düşünüyorlar. Dileğim bütün çocuklarımız iyi olsun. Çınar’ın tek dileği iyleşmek…”

Arda Şentürk (12 yaşında)

‘Üst üste 60 adım atamıyordu şimdi uçurtma uçuruyor’

ARDA Şentürk’ün annesi ve 18 yaşında hemşirelik okuyan ablası taşıyıcı. ‘Bu hastalığı kadınlar taşıyor, erkekler yaşıyor’ diyen baba Serkan Şentürk, yaşadıkları süreci şu sözlerle anlatıyor:”Arda’nın 1.5 yaşında kan değerleri yüksek çıkınca hastalık fark edildi. Arda şuan beşinci sınıfa okuyor. Hastalığının yeni yeni farkında ve sorgulamaya başladı. Eğer kök hücre yapılmasaydı daha kötü olurdu, şuan resmen hastalıkla savaşıyor. Arda, evde üst üste 60 adım atamıyor, bir odadan diğer odaya yürüyemiyordu. Dördüncü kök hücreden sonra 1.5 saat ayakta kaldı, uçurtma uçurdu. Bu tedavinin faydasını görmeye başladık. Devletimizin bize sahip çıkmasını ve tedavilerimize devam edebilmeyi çok istiyoruz.

Efe Balcı (9 yaşında)

‘Ayağında platin olmasına rağmen yürüyebiliyor’

BURSA’DA yaşayan Balcı Ailesi’nde anne psikolog, baba ise fizik tedavi uzmanı. Efe’nin fizik tedavilerini evde sürekli kendisi yaptırıyor. Efe’nin annesi, yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyor:”Efe kilolu bir çocuktu. Kilosundan dolayı hantal olduğunu düşündük. Hastalığı fark etmemiz bu yüzden biraz geç oldu. Tedavisi olmayan bir rahatsızlık olduğu için nereden ne yapılabilir diye bir umut arıyorsun. Kök hücre tedavisi de bizim için öyleydi. Gerek fiziksel aktivitelerini yaptırmamız, gerek kök hücre tedavisi almamızın hastalığın seyrini yavaşlattığını düşünüyoruz. Efe, Eylül ayında trafik kazası geçirdi ama şuan tekrar ayağa kalktı. Bu tedavinin ne kadar etkili olduğunu görüyoruz. Ayağında platin olan kas hastası bir çocuğun ayağa kalkması imkansız gibi bir durum. Tedavinin devam etmesi tek dileğimiz.”

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu Katkı Sağlamıştır .
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. .
tag Icon
kas erimesi
kök hücre
Versiyon Geçmişi
Güncel Versiyon
10 Mayıs 2024
Liv Yayın Kurulu
Sayfanın linki başarıyla kopyalandı!