liv sağlık köşesi

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Oluşturma Tarihi: 07.11.2023 14:41

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Baş ağrısı, yaşamın her döneminde ve her cinsiyette gelişebilen günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen bir sağlık sorunudur. Dolayısıyla okulda, işte yani günlük hayatımıızn herhangi bir noktasında “baş ağrısına ne iyi gelir?” sorusuyla karşılaşmamız ya da bu soruyu bizzat sormamız işten bile değildir. Genellikle çantadan ya da dolaptan çıkarılan bir hap yanıt olarak sunulsa da, bu soru etraflıca bir cevabı hakeder. Çünkü sürekli olarak baş ağrısı şikâyeti ile karşılaşılması bir sağlık probleminin habercisi olabileceği gibi birçok vakada baş ağrısının tam olarak neden kaynaklı geliştiği tespit edilemeyebilir. Baş ağrısının geçmesini sağlamak veya yeniden oluşmasını önlemek için kişinin ne tür bir baş ağrısına sahip olduğunun öğrenilmesi gerekir.

Baş Ağrısı Türleri Nelerdir?

Baş Ağrısı Türleri

Baş ağrısı birincil ve ikincil olmak üzere iki ana kategoriye ve alt türlere ayrılır. 15 gün ve daha uzun süren baş ağrıları kronik günlük baş ağrılarını oluşturur ve bir alt tür olarak kabul edilir. Gerilim tipi ve migren baş ağrıları sık görülen birincil baş ağrıları arasında yer alan alt türlerdir. Bir kişi bağ ağrısı şikâyeti ile sağlık kuruluşuna başvurması halinde doktorlar öncelikle hastanın hangi tür baş ağrısına sahip olduğunu tespit eder. Bu kapsamda değerlendirilen birincil baş ağrısı çeşitleri aşağıdaki gibi açıklanabilir:

  • Gerilim tipi baş ağrıları: En sık görülen baş ağrısı çeşidi gerilim tipi baş ağrılarıdır. Kişiler başın etrafında güçlü bir ağrı veya baskı hissedebilir. Bu ağrı türü başın her iki tarafında da gelişebilir ve hafif, orta şiddette bir ağrı olarak izlenir. Bazı kişilerde nadir tekrarlarken bazı kişilerde ise ayda 15 günden fazla sürebilir. Gerilim tipi baş ağrısı gelişmesi halinde baş ağrısı atakları 30 dakika sürebileceği gibi bir haftaya kadar da sürebilir.
  • Migren: Migren yaygın görülen baş ağrısı türlerinden bir diğeridir. Kadınlarda daha sık görülen migren tipik belirtilere sahiptir. Migren atağı gerçekleşmesi halinde kişiler orta veya şiddetli ağrı ile karşılaşır. Baş ağrısıyla beraber; mide bulantısı, kusma, sese ve ışığa karşı artan duyarlılık gibi semptomlar gözlemlenebilir. Migren ağrıları başın yalnızca tek bir tarafını etkiler. Ancak bazı kişilerde her iki tarafta da geliştiği gözlemlenir. Merdiven çıkma veya nabza arttıran çeşitli aktivitelerle beraber ağrı kötüleşebilir. Migren atakları 4 ila 72 saat aralığında sürebilir.
  • Küme baş ağrıları: Küme baş ağrıları, genellikle haftalar veya aylar sürebilen bir seri halinde açığa çıkan baş ağrılarıdır. En sık görülen belirtileri arasında; genellikle tek gözün arkasında şiddetli bir ağrı gelişmesi, göz kapağında şişme, alın bölgesinde şişkinlik, burun akıntısı veya tıkanıklığı gibi belirtiler yer alır.
  • Yaşam tarzı nedeniyle gelişen birincil baş ağrıları: Alkol kullanımı, kötü duruş, aç kalma, nikotin tüketimi, egzersiz gibi fiziksel aktiviteler, öksürme, hapşırma, şiddetli ağlama veya gülme nedeniyle gelişebilen baş ağrılarıdır.

İkincil baş ağrıları altta yatan tıbbi nedene göre gelişir ve bir semptom olarak açığa çıkabilirler. Dehidrasyon, sinüs problemleri ve aşırı ilaç kullanımına bağlı gelişebilirler. Kafa travmaları, kan basıncında ani artışlar da yine bu tür baş ağrısına neden olabilir. Geçmeyen baş ağrısı ile karşılaşılmasına neden olan bu türde tıbbi destek alınması gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Alkol Sonrası Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Alkol tüketimi sonrasında baş ağrısı ile karşılaşılması sıkça rastlanan bir durumdur. “Alkol sonrası baş ağrısına ne iyi gelir?” araştırılması yapılırken ilk sırada sıvı alımı yer alabilir. Alkol idrara çıkmayı teşvik eder özellikle ishal, terleme ve kusma gibi semptomların da gelişmesi halinde vücut dehidrasyona uğramış olabilir. Dehidrasyon sonucunda ise baş ağrısı gelişebilir. Yeterli sıvı alımı sağlanarak dehidrasyon iyileştirilebilir ve baş ağrısı azalabilir. Bol bol su içilmelidir. Ağrının şiddetli olduğu durumlarda aspirin ve ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Regl Döneminde Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Östrojen seviyesinin azalması ile migren atakları tetiklenebilir. Diğer migren türlerinden daha farklı değerlendirilen regl döneminde görülen ağrı regl başlamadan 3 gün öncesine kadar başlayabilir ve bir çok kadın bu ağrıdan muzdariptir. Regl dönemi nedeniyle baş ağrısı yaşanması halinde şiddetli “baş ağrısına ne iyi gelir?” sorusuna farklı cevaplar getirilebilir.

Kişi, ketoprofen, ibuprofen, naproksen, nabumeton gibi etken maddeleri içeren ağrı kesici ilaçlar kullanabilir. Ancak bu tür ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Evde alınabilecek önlemler kapsamında ise kişilerin aç kalmamaya özen göstermesi önerilir. Az az ve sık sık beslenme ile kan şekeri ideal seviyelerde tutulabilir. Stres düzeyini azaltmaya yönelik gevşeme teknikleri uygulanabilir. Kişiler ideal uyku dengesine sahip olmaya özen göstermelidir. Fazla veya az uyumaktan kaçınılmalıdır.

Gerilim Tipi Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gerilim Tipi Baş Ağrısına Ne İyi Gelir
 

Gerilim tipi baş ağrısı tedavisinde çeşitli yöntemler uygulanabilir. Aspirin, ibuprofen ve asetaminofen gibi ilaç tedavilerine başvurulabilir. Kronik gerilim tipi baş ağrılarında ise trisiklik antidepresanlar uygulanabilir. Bazı kişiler için stres düzeyini azaltmaya yönelik tedaviler tercih edilebilir. Bilişsel davranışçı terapi, masaj terapisi, akupunktur ve biyogeribildirim gibi yöntemler baş ağrısına iyi gelebilir.

Migren Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli baş ağrısı ile karakterize olan migrenin radikal bir tedavisi yoktur. Uygulanan tedaviler ile migren semptomlarının hafifletilmesi ve atakların arasındaki sürenin uzatılması hedeflenir. Migren tetikleyicilerinin tespit edilmesi halinde bu etkenlerden uzaklaşılarak migren ataklarının şiddeti veya sayısı azaltılabilir.

Evde tedavi yöntemleri arasında sessiz ve karanlık bir odada dinlenme yer alır. Kişiler ışığa ve sese olan hassasiyetlerini azaltabilirler. Baş ve boyun bölgesine sıcak veya soğuk kompresler uygulanabilir. Hafif masajlar ile ağrının dağıtılması desteklenebilir.

Migren tedavisinde ağrı kesici ilaçlardan yararlanılabilir. İbuprofen, asetaminofen ve aspirin gibi reçetesiz satılan ilaçlar kullanılabilir. Sumatriptan ve zolmitriptan gibi reçeteli satılan ilaçlar ise doktor kontrolünde tedavi sürecine dahil edilebilir.

Göze Vuran Baş Ağrısı Tedavisi Nasıldır?

Küme tipi baş ağrıları göze vuran baş ağrısı şikayetlerine neden olabilir. Küme baş ağrılarının kesin bir tedavisi yoktur. Ancak çeşitli yöntemler ile baş ağrısı semptomlarının hafiflemesi sağlanabilir. Yaşam kalitesini arttırmak adına kalsiyum kanal blokerleri, lityum karbonat ve melatonin gibi ilaçlar veya gıda takviyeleri kullanılabilir. Ancak bunlar doktor kontrolünde günlük hayata dahil edilmelidir. İlaç tedavilerinin yanı sıra; akupunktur, omurga manipülasyonu ve fizyoterapi gibi yöntemler ile küme baş ağrılarının şiddeti azaltılabilir.

Sinüzit Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Sinüzit Baş Ağrısı Nasıl Geçer
 

Sinüzit, burun kanallarında bulunan sinüslerin iltihaplanması sonucu gelişen bir hastalıktır. Baş ağrısına neden olabilen bu durumun gelişmesi halinde “evde sinüzit baş ağrısına ne iyi gelir?” sıkça karşılaşılan bir soru haline dönüşür. Sinüzitin tedavisi ile baş ağrısı semptomları azalırken tedavi sürecinde ağrı şiddetini azaltmak için çeşitli yöntemlere başvurulabilir. Öncelikle hastaların sıvı alımını artırmaları önerilir. Yeterli sıvı alımı ile mukus yapısını incelmesi desteklenir ve sinüslerin boşalması hızlanır. Böylece baş ağrısının şiddetinin de azalması desteklenebilir. Bu süreç içerisinde süt tüketimi azaltılabilir. Süt ürünlerinin mukus üretimini artıracağına yönelik çalışmalar bulunur. Süt ürünleri tükettikten sonra sinüzit nedeniyle gelişen baş ağrılarının arttığı gözlemlenebilir. Bu tür durumlarda süt tüketimi azaltılmalıdır.


Dinlenmek oldukça önemlidir. Bağışıklık sisteminin verimli bir şekilde çalışabilmesi ve baş ağrısı nedeniyle halsiz kalmasının önlenmesi adına hastaların yeterli miktarda dinlenmesi önerilir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde