liv sağlık köşesi

Depresyon Kadını da Erkeği de Vuruyor

Oluşturma Tarihi: 05.08.2019 13:09 | Son Güncelleme: 20.12.2021 13:12

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü. Ancak bir çoğumuz için sağlık dendiğinde akla ilk gelen beden sağlığı oluyor. Sağlıklı olmanın en önemli şartı, beden ve ruh sağlığı bütünlüğünden geçiyor.

Depresyon Belirtilerini Ciddiye Alın

Mutsuzluk, keder, üzüntü, enerji ve istek kaybı, her zaman ilgi duyulan şeylere ilgi azalması.
İştahta azalma ya da tersine artma, ölüm düşüncesi, değersizlik ya da suçluluk düşünceleri, uyku problemi, konsantrasyon ve cinsel istekte azalma depresyon belirtileri. Bu durum 15 günden daha uzun sürüyorsa psikiyatrik yardıma ihtiyaç olabilir. Nasıl olsa bir şey değişmeyecek gibi düşüncelerden uzak durarak, uygun tedaviye zaman kaybetmeden başlamak büyük önem taşıyor.

Düzenli Egzersiz Depresyondan Koruyor

Depresyon tekrarlayıcı bir hastalıktır ve tedavi edilmediği takdirde ruh sağlığı sorunları yeti yitimine neden oluyor. Yeti yitimi iş, okul, ev, toplumsal roller ve kendine bakabilme  işlevlerini giderek yitirip üretici niteliğini ve sosyalliğini kaybetmesi ve görevlerini aksatması anlamına gelir. Birçok hastalıkta kişide yeti yitimine yol açan olumsuz etkiler ortaya çıkmaktadır.  Atak sıklığını azaltmak için düzenli egzersizin faydası yüksektir. Gerek iş, gerek aile ilişkileri, yakın arkadaşlar ve sosyal desteğin de önemi büyüktür. Psikolojik hastalıklarda da tedavi alma diğer beyin hastalıklarında olduğu gibi doğal bir durumdur. Bu durumdan utanç duymadan, ertelemeden uzman bir doktora başvurmak gerekir. Unutmayın ki, bazen tek bir ilaç ya da terapi seansları hayatınızda büyük değişiklik yapabilir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde