liv sağlık köşesi

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Nedir?

Oluşturma Tarihi: 03.08.2023 14:10 | Son Güncelleme: 03.08.2023 14:14

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı olarak bilinen abdominoplasti, karın çevresindeki fazla yağ ve derinin azaltılması ve karın duvarı kaslarının güçlendirilmesi işlemidir.

Mini Karın Germe (Mini Abdominoplasti) Nedir?

Mini karın germe veya kısmi abdominoplasti, genellikle deri sarkması daha az olan kişilere uygulanır. Ameliyat daha kısa kesirlerle yapılır ve işlem süresi bir veya iki saattir. Mini abdominoplasti yağ fazlalığı göbeğin alt kısmında bulunan kişilere uygulandığından göbek deliği hareket ettirilmez.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın gerdirme ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Tam ve mini abdominoplasti olmasına bağlı olarak farklı teknikler kullanılır. Alt karın boyunca büyük bir kesi ve göbek deliğini çevreleyen dokuların alınması amacıyla diğer kesiler yapılır. Fazla yağ ve deri uzaklaştırılır, karın kasları yeniden düzenlenerek sarkık göbek görüntüsü değiştirilir. Kalan cilt bir araya getirilir ve operasyon sonlanır. Elde edilen sonuç düz ve fit bir karın görünümü verir.

Karın Germe Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Abdominoplasti, sağlıklı ve sabit kiloda olan kadın ve erkekler için uygundur. Birkaç hamilelikten sonra oluşan karın sarkmasının azaltılması ve göbek sıkıştırması için tercih edilebilir. Obezite öyküsü olan ve önemli ölçüde kilo veren, göbek sarkması olan, karın bölgesinde fazla yağ birikintisine sahip insanlar için önerilir. Bunun yanı sıra abdominoplasti, hamilelik planlayan kadınlar için çocuk sahibi olana kadar önerilmez.

Karın Germe Ameliyatı Riskli Midir?

Karın gerdirme ameliyatının diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi riskleri vardır. Karın gerdirme ameliyatı sonrası genellikle ciddi komplikasyonlar görülmez. Karın germe ameliyatı riskleri şunları içerebilir:
 • Enfeksiyon ve zayıf yara iyileşmesi
 • Kalp veya akciğer komplikasyonları
 • Kan pıhtıları
 • Belirgin yara izi
 • Kalıcı ağrı, rahatsızlık veya uyuşukluk
 • Cerrahi bölge çevresinde sıvı veya kan birikimi
 • Komplikasyon durumunda bazı insanlar ek ameliyata ihtiyaç duyabilirler.
Karın Germe Ameliyatı Nedir ?

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karın germe ameliyatı öncesi doktorunuz bazı önerilerde bulunabilir:
 • Sigara içmek, kan akışını azaltarak iyileşme sürecini olumsuz etkiler, doku hasarını arttırır. Ameliyat öncesi ve sonrası dönemde doktorunuz sigarayı bırakmanızı önerebilir.
 • Aşırı kiloya sahip kişilerin kilo vermesi önerilir. İşlem sonrası kilo kaybı, ameliyat sonuçlarını etkileyebilir.
 • Vücutta kanamayı arttırabilen aspirin, anti-inflamatuar ilaç kullanımından kaçınmamız gerekir. Kullandığınız ilaçlar için öncelikle doktorunuza danışınız.
Ek olarak iyileşme dönemi için hazırlık ve düzenlemeler ameliyat sonrası dönemi sorunlarını hafifletebilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Abdominoplastiden sonra cerrahi bölgedeki fazla sıvı ve kanın boşaltılması amacıyla kesi yerlerine küçük tüpler yerleştirilir. Bu drenler ameliyattan sonraki birkaç gün yerinde bırakılabilir. Sağlık ekibiniz tarafından drenlerin bakımı ve nasıl boşaltılacağı hakkında gerekli bilgiler verilir. Cerrahi sonrası kısa bir süre antibiyotik, kan sulandırıcı veya ağrı kesici ilaç kullanılabilir. Yaranın açılmasını önlemek için ani ve zorlayıcı hareketlerden kaçınılması gerekir.
Karın Germe  Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci
Karın germe ameliyatının tamamen iyileşmesi genellikle 4-6 hafta sürer. Bu süreç boyunca işten bir süreliğine ayrılmanız gerekebilir. Dikkat edilmesi gereken bazı konular:
 • Yara bölgesini ve dikişleri zorlamaktan kaçınılmalı ve ani hareketler yapılmamalıdır.
 • Ameliyattan sonra birkaç hafta boyunca araba kullanılmamalıdır.
 • Ağır ve yorucu fiziksel aktiviteden uzak durulmalıdır.
 • Otururken veya yatarken bandajlanan bölgenin bakımına dikkat edilmelidir.
Doktorunuz ameliyat sonrası dönemde bakımın en iyi şekilde yapılabilmesi için gerekli tavsiyelerde bulunur.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatı

Karın germe ameliyatı fiyatları, abdominoplastinin türüne, uygulanan tekniklere ve hastaneye göre değişebilir. Yaş, genetik ve sağlık durumunuz hastanede yatış süresini ve prosedürü etkiler. En iyi sonuçlar ve fiyat bilgisi hakkında ilgili bir sağlık kuruluşu ile iletişime geçiniz.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın Germe Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Karın gerdirme ameliyatı olanlar özellikle karın germe ameliyatı sonrası birtakım sorularla gelebilir.
Abdominoplasti hakkında sıkça sorulan sorular bölümünde alt karın nasıl düzleştirilir, korse kullanımı, ödem ve masaj gibi konularda en çok sorulan sorular derlenmiştir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Korse Ne Kadar Kullanılır?

Abdominoplasti sonrası yaklaşık altı hafta boyunca korse kullanılır. Korse karın bölgesinde sıvı birikmesini önlemeye yardımcıdır ve cerrahi bölge iyileşirken destek görevi görür. Bandaj ve korse bakımı için doktorunuz gerekli önerilerde bulunur.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın germe ameliyatı iki ile beş saat arası sürebilir. Mini karın germe ameliyatı bir veya iki saat sürer. Kişilerin durumuna göre birkaç gece hastanede kalması gerekir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

Ameliyattan sonra vücudu ödemden ve toksinlerden arındırmak için bol su tüketilmelidir. Dengeli ve yeterli bir diyet düzeni takip edilmeli, bol taze meyve ve sebze tüketilmelidir. Bu sayede kabızlık riski de önlenmiş olur.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Dik Yürünür?

Dik pozisyonda yürümek ameliyattan hemen sonra zorlayıcı olabilir ancak işlemden yaklaşık bir hafta sonra dik bir şekilde yürümeye başlayabilirsiniz. Bu sayede sırtınız daha az zorlanır ve belirgin bir rahatlama hissedebilirsiniz. Bu süreç boyunca şişlik ve ağrılar bir miktar azalacağından dolayı kademeli olarak dik yürünebilir.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Zamanda İyileşir?

Abdominoplasti sonrası iyileşme süresi kişinin sağlık durumu, yaşı ve bakımına göre değişir. Genel öneri ameliyattan sonra ilk altı hafta boyunca dikkatli olunması gerektiğidir. Yorucu işlerden kaçınmak ve fiziksel aktiviteyi hafifletmek gerekebilir. Ağrı, şişlik ve kızarıklık genellikle ilk birkaç hafta içinde düzelir ancak tamamen iyileşme süresi kişiden kişiye değişebilir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Olur ?

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Ameliyat sonrası bölgede şişlik ve kızarıklık olması normaldir. İlk bir ay içerisinde çoğu şişlik geçer ancak bazı şişlikler altı aya kadar kalabilir. Doktorunuza danışarak ilk hafta, 10 dakikayı geçmeyecek şekilde günde birkaç kez soğuk kompres uygulanabilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Ödem Ne Zaman Geçer?

Karın gerdirme ameliyatından sonra üç aya kadar ödem ve şişlikler görülebilir. Yara izinin üzerinde ve etrafında sıvı dolu şişlikler olması normaldir ve genellikle kendiliğinden düzelir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman?

Abdominoplasti sonrası en az iki hafta, ideal olarak üç veya dört hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınmak önerilir. Yaralara baskı uygulamak ağrıyı tetikleyebilir ve iyileşme süresini uzatabilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Masaj Nasıl Yapılır?

Cerrahi işlemlerden sonra bozulan lenfatik kanallar, lenfatik masaj etkisiyle iyileştirilebilir. Karın gerdirme ve Liposuction gibi ameliyatlardan iki hafta sonra masaj seanslarına başlanması önerilebilir. Bu zamanlama ile morarma ve ağrılar hafifletilebilir. Lenfatik drenaj masajı ile lenfatik sistem açılır ve uzun, ritmik, dalga benzeri vuruşlar kullanılarak lenflerin damar boyunca emilmesi sağlanır. Ancak konjestif kalp yetmezliği, karaciğer ve böbrek problemleri, pıhtılaşma ve inme öyküsü bulunan kişilere önerilmez.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Yan Yatılır?

Abdominoplastiden sonra karın bölgesi şiş, ağrılı ve hassas durumda olduğundan yan yatmak sorun haline gelir. Ayrıca karın bölgesinin gerilmesi ve ekstra ağrı oluşması istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle ameliyattan sonra yaklaşık iki hafta sonra yan yatmaya başlanabilir. Ancak ağrı ve hassaslık oluşturmamak adına işlemden 3-5 hafta sonra yan yatmak önerilir.

Karın Germe Ameliyatı Hangi Bölüm?

Karın gerdirme operasyonları, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi çatısı altında uygulanır. Plastik ve estetik cerrahi uzmanları tarafından uygulanan karın germe, estetik bir uygulamadır.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Hamile Kalabilir Miyim?

Abdominoplasti, karın bölgesinden fazla yağ ve derinin uzaklaştırılması işlemi olup hamilelik olasılığını etkilemez. Karın germe ameliyatından sonra hamile kalınabilir ancak karın germe ameliyatı sonuçlarını olumsuz etkileyebilir.
Abdominoplastinin size uygun olup olmadığı, ameliyat ve bakım sürecini belirlemek için ilgili bir sağlık kuruluşu ile iletişime geçiniz.

 

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde