Laparoskopik ve Robotik Cerrahi

Laparoskopi Nedir?

Laparoskopik cerrahi (minimal invaziv teknik), halk arasında bilinen adıyla kapalı yöntem cerrahi, cerrahinin özel bir uygulama alanıdır. Laparoskopi, geçmişte kadın hastalıklarının cerrahisinde uygulanmaya başlanmış; gelişen teknoloji ile beraber safra kesesi, pankreas, karaciğer, mide ve bağırsak ameliyatlarında da kullanılır olmuştur. 

Laparoskopik Ameliyat Nasıl Yapılır?

  • Açık cerrahide, karın içerisine ulaşabilmek için karnı boydan boya kaplayan bir kesi yapmak gerekirken; laparoskopik (kapalı) teknikte 0,5-1 cm boyutunda birkaç kesi ile ameliyatlar tamamlanabilir. Port yerlerinden karın içerisine girilen kanüller trokar olarak adlandırılır. Trokarlardan karın içini görmeye yarayan kamera ve bu teknikler için özel geliştirilmiş birçok alet karın içerisine sokularak ameliyatlar tamamlanır.
  • Görüş kolaylığı sağlamak için karın içi karbondioksit gazı ile şişirilerek genişletilir. Bu sayede karın içi organlar birbirilerinden uzaklaşır ve ameliyat yapabilecek boşluk bir saha elde edilir. Kameradan gelen görüntüler video monitörlerince ameliyathaneye aktarılır. Ameliyat esnasında cerrah monitörde, karın içerisinden ulaşan görüntüleri izler. Bu sistem cerrahın geleneksel yöntemlerle yapılan birçok ameliyatı çok daha küçük kesilerle yapabilmesini sağlar.

Laparoskopik ve Robotik Cerrahi Ne Kadar Güvenli?

Laparoskopik ve robotik cerrahi yöntemleri tecrübeli ellerde en az açık cerrahi kadar güvenlidir. Birçok bağırsak ameliyatında anesteziye bağlı (çok daha az olmakla beraber) kanama ve enfeksiyöz komplikasyonları gerçekleşebilmektedir. Ayrıca hastanın sağlık durumu, genel performansı komplikasyonlara sebebiyet verebilmektedir. Herhangi bir ameliyat öncesi cerrahınızla muhtemel olabilecek her türlü riski konuşmalısınız.

Laparoskopik Yöntemle Yapılan Ameliyatların Avantajları Nelerdir?

  • Laparoskopik ve robotik cerrahi yöntemlerinde, karnın tamamen açılarak ameliyat yapılması ile aynı kalitede onkolojik sonuçlar elde edilir.
  • Ağrı ve ameliyat sonrası bazı bedensel fonksiyonlarda bozulma gibi sorunlar çok daha az oranda görülür. Dolayısıyla hasta memnuniyeti açısından daha iyi sonuçlar verir.
  • Ameliyatın küçük deliklerden, kamera yardımı ile yapılması, genel inanışın aksine açık cerrahiden çok daha net ve detaylı bir görüş alanı sağlar. Bu da, ameliyatın çok daha az doku travması ile tamamlanmasına imkan verir. Daha az doku travması ile yapılmış ameliyat, daha iyi onkolojik sonuçlar elde edilmesi demektir.
  • Ameliyat sonrası iyileşme açık cerrahiye göre çok daha hızlı olur. Bu, hastanede daha kısa süre kalış ve hastanın daha çabuk ayağa kalkması anlamına da gelir.
  • Ameliyat sonrası hasta daha az ağrı duyar.
  • Karına yapılan kesi alanı küçüldükçe, ameliyat sonrası görülen cerrahi alan enfeksiyonu daha az görülür.
  • Açık cerrahiye göre daha iyi kozmetik sonuçları olabilir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde