Home Icon
Arrow
Arrow
Perinatoloji Hakkında Merak Edilen Her Şey

Perinatoloji Hakkında Merak Edilen Her Şey

Doctor Image
Liv Hospital Vadistanbul
Prof. Dr. Mehmet Serdar Kütük
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Calender Icon
08 Nisan 2023
İçindekiler
 • Down Sendromu Nedir? 
 • Erken Teşhis ile Önlenebilir mi? 
 • Erken Tanının Önemi Nedir? 
 • Ayrıntılı/Detaylı Ultrason ile Down Sendromu Tanısı Konulabilir mi? 
 • Riskli Gebelikler Nelerdir?  
 • Riskli Gebeliklerin Başlıca Belirtileri Nelerdir? 
 • Perinatoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünün yan dalıdır; fetüsun ve komplike / yüksek riskli gebelerin bakımı ile ilgilenir. Perinatoloji’de; gebelik öncesindeki dönemde, gebelik sürecinde, doğum ve lohusalık döneminde annede veya bebekte meydana gelebilecek olumsuzlukların erken dönemde saptanması ve tedavi edilmesi amaçlanır.


  Down Sendromu Nedir? 

  Down sendromu, yaşam boyunca gelişimi etkileyen genetik bir durumdur. Down sendromu, 21. kromozomun fazladan bir kopyasının olmasıdır ve % 95 oranında rastgele meydana gelir. Zihinsel engelliliğin en yaygın nedenlerinden biridir. Bebekte Down sendromu varlığı, hamilelik sırasında; Amiyosentez ile kesin olarak ve anne kanında Fetal DNA ile büyük çoğunlukla tespit edilebilir.

  Erken Teşhis ile Önlenebilir mi? 

  Amniyosentez ile anne karnında ( gebelik döneminde ) Down sendromu tanısı konulduğu zaman, bu durumun tedavisi veya önlenebilmesi mümkün değildir.

  Erken Tanının Önemi Nedir? 

  Gebelik sürecinde bebekte kromozamal / genetik hastalıklar ile ilgili artmış bir risk varlığı durumunda, Amniyosentez ve anne kanında fetal DNA testi yapılmasında fayda vardır. Çünkü annedeki anksiyete süreci gebelik sürecini olumsuz etkilemektedir. Bu testleri yaparak, bebekte down sendromu ile ilgili kesin / kesine yakın sonuç alındığı durumda anne adayının anksiyetesi de sonlanacaktır. Ayrıca Down sendromunda erken tanı konulduğu zaman, aile hazırlıklı olacaktır. Ailenin karşılaşacağı sorunları önceden biliyor olması gerekli tıbbi önlemlerin alınmasını ve tıbbi hizmetlerin erken dönemde verilmesini sağlayacaktır. Güçlendirilmiş tıbbi bir bakım, Down sendromlu birçok insanın daha uzun ve sağlıklı yaşamasına yardımcı olmaktadır. Bebeklik döneminde ve anne karnında (fetal hayatta) tanı konulduğu zaman yapılan müdahaleler, Down sendromlu çocuklar için tıbbi sonuçları büyük ölçüde iyileştirebilir.

  Ayrıntılı/Detaylı Ultrason ile Down Sendromu Tanısı Konulabilir mi? 

  Bebekte var olabilen bir anormalliğin tespiti ve bebeğin sonraki hayatını tehdit eden bir hastalığın erken tespiti için yapılan ayrıntılı ultrasonografi ile, Down sendromunun kesin olarak tanınması mümkün değildir. Ayrıntılı ultrason işleminde bebeğin genel sağlık değerlendirmesi yapılır, gebeliğin ilerleyen süreçlerinde ortaya çıkabilecek riskli durumların tahmini yapılmaya çalışılır, ve Down sendromu gibi genetik bozukluk ile ilişkili olabilecek sendromik bulgu ve belirteçlerin varlığı araştırılır. Ancak sendrom ve genetik bozukluk açısından hiçbir bulgu olmasa bile bebekte Down sendromu olma olasılığı vardır. Yani Down sendromu ayrıntılı ultrasonda bulgu vermeyebilir. 

  Riskli Gebelikler Nelerdir?  

  Anne yaşının 35 üzerinde olması, annede yüksek tansiyon, diyabet, tiroid hastalığı, romatolojik hastalıklar gibi kronik hastalık varlığı, önceki  gebeliklerde gebelik tansiyonu, preeklampsi-eklampsi (gebelik zehirlenmesi) gelişmiş olması, erken doğum, tekrarlayan düşük, ölü doğum öyküsü,  anomalili bebek öyküsü, akraba evliliği, çoğul gebelik varlığı (ikiz, üçüz), amniyon sıvısı anormallikleri (oligohidroamnios-polihidroamnios), gebelikte plasentanın yerleşim bozukluklukları, fetal büyüme geriliği, iri bebek, Rh uygunsuzluğu (kan uyuşmazlığı) olarak söyleyebiliriz.

  Riskli Gebeliklerin Başlıca Belirtileri Nelerdir? 

  Bilinç kaybı, vajinal kanama, karın ağrısı,  vajenden su gelmesi, bebek hareketlerinde azalma, el-ayak ve yüzlerde ani şişlik, bulanıklık gibi görme sorunları ve şiddetli baş ağrısı ; yüksek aciliyet gerektiren durumlardır. 

  Mümkünse gebe kalmadan önce doktorunuza başvurmanız ve folik asit içeren vitamin başlamanız, sağlıklı kiloda olmanız, sigarayı bırakmanız, mevcut hastalıklarınız varlığında bu hastalıklarla ilgili varsa almakta olduğunuz ilaçların değerlendirilmesi sağlıklı bir gebelik geçirmenize katkı sağlar.

  Hamilelik süresince bebek, anne zayıf olsa bile kendisi için gerekli olan enerjiyi, protein, demir, kalsiyum gibi minaralleri ve vitaminleri anneden alarak gelişimini sürdürür, böylece annenin bu besin öğelerine olan gereksinimi artar. Bu yüzden gebelikte sağlıklı beslenmeniz çok önemlidir.  Gebelik sırasında düzenli kontrollerinize gitmeniz sayesinde sizin ve bebeğinizin sağlık durumu izlenir ve sorunlar gelişmesi halinde erken müdahale edilebilir. 

  * Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu Katkı Sağlamıştır .
  * Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. .
  tag Icon
  perinatoloji
  hamilelik
  lohusa
  Versiyon Geçmişi
  Güncel Versiyon
  03 Ocak 2024 13:41:59
  Liv Yayın Kurulu
  Sayfanın linki başarıyla kopyalandı!