Home Icon
Arrow
Arrow
Periton Diyalizi Nedir?

Periton Diyalizi Nedir?Periton diyalizi 
böbrek yetmezliği bulunan hastaların kendi diyalizini kendilerinin yapabilmesini sağlayan bir diyaliz yöntemidir. Periton diyalizi yönteminde hastanın karnına yerleştirilen özel bir kateter aracılığıyla diyaliz gerçekleştirilir. Periton diyalizini hemodiyalizden ayıran en önemli özelliği hastaların diyaliz işlemini kendilerinin yapabilmesidir. Bu sayede hastalar günlük aktivitelerini kısıtlamak zorunda kalmazlar. “Periton diyalizi nedir, çeşitleri nelerdir?” “Periton diyalizi ameliyatı nasıl yapılır?” “Periton diyalizi kimlere uygulanır?” Bunlar gibi periton diyalizi hakkında merak edilenler yazının ilerleyen kısımlarında ele alınmıştır.

Periton Diyalizi Nedir?

Diyaliz böbreklerin filtreleme özelliğini taklit eden bir tedavi yöntemidir. Diyaliz yöntemi ile vücutta biriken zararlı atıklar vücuttan uzaklaştırılabilir. Günümüzde diyaliz hemodiyaliz ve periton diyalizi olmak üzere iki farklı şekilde uygulanabilir. Hemodiyaliz yönteminde hastanın damarlarından kateter yardımıyla alınan kan diyaliz makinesi yardımıyla süzülerek zararlı maddelerden arındırılır, ardından temizlenen kan başka bir damardan hastaya verilir. Periton diyalizinde ise hastanın periton boşluğuna yani karın boşluğuna bir kateter (tüp) yerleştirilir. Ardından özel diyaliz solüsyonu bir iğne yardımıyla tüpten karın zarına verilir. Periton zarı bir diğer adıyla karın zarı yarı geçirgen özelliktedir. Üzerinde küçük moleküllerin geçebileceği çok sayıda delik bulunan periton zarının bu özelliği kandaki zararlı maddelerin süzülerek diyaliz sıvısına geçmesini sağlar.

Böbrekler karın boşluğunun üst-arka tarafında bulunan organlardır. Her biri yaklaşık 12-13 cm uzunluğunda, 6-7 cm genişliğinde ve 150 gr ağırlığında olan böbrekler insan vücudunda bir filtre sistemi gibi çalışır. Bir başka ifadeyle böbrekler vücuttaki çeşitli metabolik olaylar sonucunda açığa çıkan üre, kreatin gibi zararlı ürünleri, toksinleri ve vücuttaki fazla sıvıyı vücuttan atmakla görevlidirler. Ek olarak böbrekler salgıladıkları renin,eritropoetin gibi hormonlar sayesinde kan yapımında ve kan basıncının düzenlenmesinde de aktif rol oynarlar.