Home Icon
Arrow
Riskli Bebek İzlemi

Riskli Bebek İzlemi

Zor doğum sonucu oluşan beyin ve diğer organ hasarı gibi yüksek risk taşıyan bebeklerin takibi sağlıklı bebeklerden farklıdır.
Riskli Bebek İzlemi

Erken doğum, çoğul gebelik, annede şeker hastalığı, iri bebek, anne karnında mekonyum yutmuş bebek, zor doğum sonucu oluşan beyin ve diğer organ hasarı gibi yüksek risk taşıyan bebeklerin takibi sağlıklı bebeklerden farklıdır. Bu bebekler solunum problemleri, kronik akciğer hastalığı, sarılık, beslenme güçlüğü, kafa içinde kanama ve prematüre retinopatisi (erken doğan bebeklerde görülen göz hastalığı) gibi hastalıklar açısından risk altındadırlar. Riskli bebeklerin takibi riskli bebek uzmanı tarafından yapılır.

Liv Hospital'de Riskli Bebek İzlemi

Liv Hospital Riskli Bebek İzlem Kliniği’nde bu bebekler gelişim testleri ile gelişimleri yakın takip edilir, erken saptanan sorunlara da erken fizik tedavi uygulayarak çok daha iyi çözüm sağlanır. Ayrıca riskli bebeklerin takibinde Göz, Odyoloji, Konuşma Terapisi gibi bölümlerle birlikte multidisipliner takip yapılır. Erken doğan veya uzun süre yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kalan bebeklerin ileride yaşıtlarının boy ve kilosuna ulaşması için bebeklerin beslenmesi ayrıca önem arz eder. Bu süreçte gerektiğinde diyetisyen ve beslenme uzmanlarının önerileri doğrultusunda anne sütünün güçlendirilmesi gibi özel uygulamalar yapılır.

Koza Stratejisi Nedir?

Koza stratejisi” olarak adlandırılan ve bebekleri korumak için bebekle teması olan kişilerin (anne-baba-kardeş, bakıcı ve sağlık çalışanları gibi) tetanoz, erişkin tip difteri ve erişkin tip aselüler boğmaca aşılanması yapılır. Bunun yanında 6 aydan küçüklere uygulayamadığımız grip aşılarını da bebeğe bakan tüm aile bireylerini aşılayarak büyük endemi ve pandemilere sebep olan hastalıklardan korunur. Erken doğan bebekler, kronik akciğer hastalığı veya kardiyolojik hastalığı olanlarda RSV (respiratuar sinsisyal virüsü)’nin neden olduğu ciddi alt solunum yolu hastalığı riski yüksektir. Bu nedenle bu çocuklara ekim ve mart ayları arasında koruyucu özellikte olan antikor (synagis) uygulaması yapılmaktadır.