Home Icon
Arrow
Arrow
Sağlıklı Beslenmek Yeterli, Detoksa İhtiyaç Yok

Sağlıklı Beslenmek Yeterli, Detoksa İhtiyaç Yok

Düzensiz uyku, stresli ve yorucu yaşam tarzı, sigara, alkol tüketimi, hareketsizlik, katkı maddesi içeren hazır gıdalarla beslenme gibi birçok faktör vücudumuzda zararlı bazı maddelerin birikimine sebep olmaktadır. Detoks, vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar ve böylece vücudun yenilenmesini destekler. Liv Hospital Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Binnur Şimşek detoks yararlı mı zararlı mı konusu üzerinde durdu. Prof. Dr. Binnur Şimşek ‘’Sağlıklı insan vücudu safra yoluyla, terleme, solunum, idrar yapma ve dışkılama gibi doğal yollar ile bu toksin dediğimiz zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayabilmektedir. Ayrıca detoksun vücuttaki zararlı toksinleri uzaklaştırdığına dair çok güçlü kanıtlar bulunmamaktadır. Dolayısıyla sağlıklı yaşamak ve beslenmek yeterli, detoksa ihtiyacımız yok’’ diyor.

Detoks Metabolizmayı Ters Yüz Edebilir

Günümüzde dört farklı tipte popüler detoks programı uygulanıyor.  Sadece su, çay ve çiğ sebze-meyve sularının tüketimini içeren total detoks, asitli besinleri tüketmemeye yönelik bazik detoks, sadece pişmemiş gıdalarla ile beslenmeyi destekleyen tek yönlü program ve haftanın bir günü hiçbir katı yiyeceği içermeyen diyet programı. Her programların birinin diğerinden üstün bir yanı olmadığı gibi aksine sağlık açısından bazı riskler taşıyor. Tümünün ortak yanı az kalori içeriyor olmaları. Bu durum hızlı kilo kayıplarına yol açabileceği gibi mide krampları, ileri derecede halsizlik, baygınlık hissi, hipotansiyon, kaslarda güçsüzlük, baş dönmesi gibi semptomlara da sıklıkla yol açabiliyor. Alkali diyet olarak yapılan önerilerde bireylere karbonat almaları da önerilebilmekte bu durum özellikle hipertansiyon atakları ve buna bağlı sorunlar (beyin kanaması, kalp spazmı vs) yaşanabiliyor.

Bilinç Kaybına Neden Olabilir

Sadece çiğ sebze-meyve sularının tüketimi midesinde ülser ve gastrit gibi hastalıkları olan bireylerde şikayetleri alevlendiriyor. Bazı detoks programlarına boşaltım sistemini hızlandıracak enzimler veya müshil formunda ilaçlar da eklendiği için detoks uygulaması barsak florasını olumsuz etkiliyor. Kontrolsüz ishaller nedeniyle ortaya çıkan ciddi sıvı ve tuz kayıpları, bilinç bulanıklığı ve hatta epileptik nöbetler olarak ortaya çıkabiliyor.

Her Şeyin Aşırısından Kaçınmak Önemli

Yeterli ve düzenli uyku, yeterli kalori içeren dengeli beslenme ile sağlıklı bir yaşamı garantilemek mümkün.
•    Organik gıda tüketimine ağırlık verin
•    Hazır gıdalar ve katkı maddesi içeren besinlerin tüketiminden kaçının
•    Pişirmede haşlama ve ızgara yöntemlerini tercih edin
•    Salamura gıda tüketimini minimuma indirin
•    Alkol alımını kısıtlayın
•    Anti-oksidan içeriği yüksek taze sebze ve meyve tüketimini ihmal etmeyin

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu Katkı Sağlamıştır .
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. .
tag Icon
sağlık
beslenme
detoks
Versiyon Geçmişi
Güncel Versiyon
12 Aralık 2023
Liv Yayın Kurulu
Sayfanın linki başarıyla kopyalandı!