Home Icon
Arrow
Arrow
Popüler Doğum Şekli: Suda Doğum

Popüler Doğum Şekli: Suda Doğum

Doctor Image
Liv Hospital Vadistanbul
Prof. Dr. Mehmet Serdar Kütük
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Calender Icon
02 Temmuz 2024
İçindekiler
 • Suda Doğum Tam Olarak Nedir?
 • Suda Doğum Nasıl Gerçekleştirilir?
 • Suda Doğum Veya Suya Doğum Nasıl Bir Ortamda Gerçekleştirilir?
 • Havuz Suyunun Katı Parçacıklarla Kirlenmesinin Zararlı Etkileri Var Mıdır?
 • Suda Doğumun Avantajları Nelerdir?
 • Suda Doğum ya da Suya Doğumun Riskleri Var Mıdır?
 • Suda Doğum İçin Kimler Adaydır?
 • Anne Adayları Doğumun Hangi Koşullar Altında Doğum Havuzuna Alınır?
 • Anne Adayları Nasıl Hazırlık Yapmalıdır?
 • Doğuma Gelirken Gereken Malzemeler Nelerdir?
 • Suya doğum ya da suda doğum yapmaya ne dersiniz? Aslında ilk okuduğunuzda ikisinin de aynı olduğunu, arasında bir farkın olmadığını düşünmeniz normal. Benzer kelime oyunu gibi gözükse de doğumun ağrılı döneminin su havuzu içinde gerçekleştirildiği ve bebeğin doğum yolunun son kısmına geldiğinde annenin doğum masasına alınarak doğumunun gerçekleştirilmesi suda doğum olarak adlandırılıyor. Suya doğum ise annenin bebeğini suyun içine doğurması ve bebeğin göbek bağının suyun içinde kesilmesine deniliyor. Doğum ağrılarının daha ritmik ve düzenli gelmesine yardımcı olarak doğumun süresini kısaltan doğum şekli ile ilgili merak edilen tüm detayları Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Serdar Kütük anlattı.

  Suda Doğum Tam Olarak Nedir?

  Suda doğum genel olarak doğum eylemi esnasında suyun rahatlatıcı, gevşetici ve dengeleyici özelliklerinden yararlanarak doğum sürecinin kolaylaştırılması işlemidir.

  Suda doğum, anne adayının 37-38 derece sıcaklıktaki suyla dolu özel bir küvette doğumu gerçekleştirirler. Suyun rahatlatıcı etkisi doğum sancılarını hafifletir, doğum süresini kısaltır ve epidural gibi tıbbi müdahalelere olan ihtiyacı azaltır.

  Anne adayları suda doğum sırasında daha fazla kontrol hissedebilir ve farklı pozisyonlarda doğum yapabilirler. Suda doğum, enfeksiyon ve kordon prolapsusu gibi bazı riskler taşır ve her anne adayı için uygun değildir. Sağlıklı bir gebeliğe sahip, tek bebek bekleyen ve normal vajinal doğum için uygun olan anne adayları suda doğum için aday olabilirler. Türkiye'de suda doğum yasal bir doğum yöntemidir ve bazı özel hastanelerde yapılmaktadır.

  Suda Doğum Nasıl Gerçekleştirilir?

  Doğumun hangi evresinin suda gerçekleştiğine bağlı olarak iki tip suda doğum vardır.

  • Birincisinde doğumun ağrılı dönemi su havuzu içinde gerçekleştirilir ve bebek doğum yolunun son kısmına geldiğinde anne doğum masasına alınır. Buna suda doğum adı verilir.
  • Şayet anne bebeğini su içine doğurur ve göbek bağı su içinde kesilirse bu yaklaşıma suya doğum adı verilmektedir.

  Normal doğum, genellikle kadın doğum uzmanları (jinekologlar) veya doğum uzmanları tarafından yönetilen bir süreçtir. Doğum süreci genellikle üç evrede gerçekleşir: Birinci evre, rahim kasılmalarıyla başlar ve rahim ağzının genişlemesini sağlar.

  İkinci evrede, bebek doğum kanalından ilerler ve doğum gerçekleşir. Üçüncü evre ise, plasentanın (bebeğin eşi) doğumundur.

  Doğum sırasında, doğum ekibi anneyi sürekli olarak takip eder, gerekli müdahaleleri yapar ve bebeği doğru bir şekilde yönlendirir. Bu süreçte anne genellikle epidural veya başka ağrı yönetimi yöntemleriyle desteklenir.

  Öte yandan anne adayları ve eşleri tarafından merak edilen suda doğum fiyatları farklı etkenlere bağlı olarak değişmektedir. Fiyatlar, sunulan hizmetler, ekipmanlar ve ek prosedürler gibi durumlara bağlı olarak farklılık göstermektedir.

  Suda Doğum Veya Suya Doğum Nasıl Bir Ortamda Gerçekleştirilir?

  • Suda doğum bu amaçla üretilmiş özel doğum havuzları içinde gerçekleşmektedir.
  • Havuzlar küvet tipi kalıcı yapılar olabildiği gibi portatif şişme havuzlar şeklinde de olabilir.
  • Şişme havuzlarda havuz içine yerleştirilen ve havuzun iç yüzeyini kaplayan, tek kullanımlık doğum örtüleri kullanılmaktadır.

  Ortamın Diğer Özellikleri

  • Rahat ve sakin: Doğum havuzu veya küveti, anne adayının rahat ve sakin hissedebileceği bir ortamda bulunur.
  • Destekleyici ekip: Doğum sırasında anne adayına doktor, ebe ve diğer sağlık uzmanlarından oluşan bir ekip eşlik eder.
  • Doğum malzemeleri: Doğum sırasında ihtiyaç duyulabilecek tüm malzemeler hazır bulundurulur.

  Suda doğum, anne adaylarının doğum deneyimini daha konforlu ve sakin hale getirmeye yardımcı olan bir doğum yöntemidir.

  Havuz Suyunun Katı Parçacıklarla Kirlenmesinin Zararlı Etkileri Var Mıdır?

  Suda doğumda ıkınma fazı havuz dışında gerçekleştiği için havuzun idrar ve dışkı ile kirlenme olasılığı son derece düşüktür. Yine su temiz de olsa 6 saati geçen doğum eylemlerinde havuz suyu rutin olarak değiştirilmektedir. Havuzun anne-bebek çıkartıları ile kirlenebildiği suya doğum olgularında su tamamen değiştirilip, doğuma temiz su ile devam edilir.

  Suda Doğumun Avantajları Nelerdir?

  Suda doğumun avantajları arasında doğal bir rahatlama sağlaması ve doğum sırasında ağrıları azaltması bulunabilir.

  • Suda doğum olgularında ağrının şiddeti azalır. Buna bağlı olarak ağrı kesici ilaç kullanımı ve epidural (belden) anlajezi riski azalmaktadır.
  • Suda doğum doğum ağrılarının daha ritmik ve düzenli gelmesine yardımcı olarak doğumun süresini kısaltır.
  • Sağladığı gevşeme ve esneklik nedeni ile doğum yırtıklarının daha az olmasına, doğum kesisi yapma ihtiyacının azalmasına neden olur.
  • Su havuzu içerisinde suyun kaldırma kuvveti yardımıyla anne daha rahat ve özgürce hareket edebilir.
  • Suda doğum yapan annelerin genel olarak doğum deneyimleri ve tatminleri, karada doğum yapan annelerden daha yüksektir.
  • Suda doğum “doğal-anne dostu” doğum kavramının en önemli destekleyicisi ve bileşenidir.

  Suda Doğum ya da Suya Doğumun Riskleri Var Mıdır?

  Yeterli teknik ve personel donanımı olan ekiplerde suda doğumun ilave bir riski bulunmamaktadır. Bebeğin su içinde doğduğu suya doğumda ise nadiren suyun bebeğin ciğerlerine kaçmasına bağlı solunum sıkıntıları, göbek kordonunun gerilmesi ve yırtılmasına bağlı kanama görülebilir. Yenidoğan bebeklerde nadiren su kaynaklı infeksiyonlar bildirilmiş ise de bu olgularda uygun olmayan havuz, su kaynağı, uzun sure boşaltılmamış su havuzu kullanımı gibi teknik yetersizlikler olduğu ortaya konmuştur. Su içine doğumun zararlı olduğuna dair bilimsel bir kanıt bulunmamakla beraber, henüz eldeki veriler kesin bir kanı için yeterli değildir.

  Suda Doğum İçin Kimler Adaydır?

  • Suda doğum, gebeliği riskli olmayan 37-41 gebelik haftaları arasındaki tüm hamileler için etkin ve güvenli bir seçenektir.
  • Doğum eylemi süresince bebeğin yakından takip edilmesi gereken yüksek riskli gebeler (yüksek tansiyon, şeker hastalığı, gebelik zehirlenmesi, sunni sancı ile ilerleyen doğumlar, gelişme geriliği olan bebekler, sezaryen sonrası vajinal doğum, kanamalı doğumlar) suda doğum için uygun değildirler.
  • Suya doğum ise yukarıdakilere ek olarak, doğumun son aşamasında hekim/ebe müdahalesi gerektirecek durumlarda tercih edilmemelidir. Örneğin büyük ağırlıklı bebekler, geliş anomalileri, annenin vajina-makat arası mesafesinin kısa olması suya doğumu tehlikeli kılacak durumlardır.
  • Genel olarak su içine doğum düşük riskli tüm gebelerde denenebilirse de pratikte daha çok ilk doğumunu normal yoldan gerçekleştirmiş, bebeğin ağırlığı normal ve anatomik yapısı uygun annelerde tercih edilmektedir.

  Anne Adayları Doğumun Hangi Koşullar Altında Doğum Havuzuna Alınır?

  1. Annenin doğum havuzuna girmesi için doğumun aktif fazına girmiş olması gerekir.
  2. Ağrıları başlamamış, ağrıları başlamış ancak rahim ağzı henüz açılmamış ya da su kesesi uzun süredir (12 saatten fazla) açık olan gebelerde doğum havuzu uygun değildir.
  3. Yine epidural katerer takılmış gebelerde enfeksiyon riski nedeniyle suda doğum tercih edilmez.
  4. Suda doğum tercihen normal doğum eğitimi almış gebelerde, mutlaka bir ebe, doula ya da hekimin kesintisiz refakatinde gerçekleşmelidir.

  Anne Adayları Nasıl Hazırlık Yapmalıdır?

  Suda doğum doğal doğumun bir parçası olduğu için anne adaylarının doğal ağrı kesici diğer yöntemler konusunda bilgi almaları gerekmektedir. Ayrıca nefes kontrolü, pelvik kas eğitimi, kaygı giderici psikolojik destek ve eğitimler de faydalı olabilir. Unutulmaması gereken bir nokta, herhangi bir doğum hazırlığı olmayan gebeler de suda doğumu talep edip faydalanabilirler.

  Doğuma Gelirken Gereken Malzemeler Nelerdir?

  Suda doğuma gelirken gereken malzemeler arasında doğum havlusu, rahat bir mayo/bikini, kaymaz terlikler ve doğum sonrası battaniye veya bornoz bulunabilir. Malzemeler şunlar olabilir:

  • Doğum çantalarında diğer eşyalara ilave olarak iki adet sports-bra (sporcu sütyeni) ya da bikini üstü bulundurmalarında yarar vardır.
  • Yine tercih ettikleri bornoz, havlu, banyo terliği gibi kendilerini evlerinde hissetmelerine yardımcı olabilecek banyo eşyaları faydalı olacaktır.
  • Havuza girmeyi düşünen eşler için plaj şortu bulundurulması gerekir.
  • Ancak apar topar evden çıkmanız gereken durumlarda bile, suda doğumu destekleyen hastaneler size yukarıda sayılan gereçleri tek kullanımlık olarak sağlayacaklardır.

   

  * Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu Katkı Sağlamıştır .
  * Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. .
  tag Icon
  suda doğum
  suya doğum
  hamilelik
  Versiyon Geçmişi
  Güncel Versiyon
  02 Temmuz 2024 09:54:23
  Liv Yayın Kurulu
  Sayfanın linki başarıyla kopyalandı!