Home Icon
Arrow
Arrow
Yazın Saçlarınıza Daha İyi Bakın

Yazın Saçlarınıza Daha İyi Bakın

Saç dökülmesi kadın ve erkeklerde en sık rastlanan estetik sorunlardan biri. Yazın deniz, havuz ve güneşin etkisiyle ne yazık ki saçlarımızı iyice yıpranıyor ve saç dökülmeleri daha sık görülüyor. Günde 50-100 tane saç telinin dökülmesi normal sayılır. Ama daha fazla dökülme varsa dermatoloğa başvurmanızda fayda var! Liv Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Günay saç dökülmeleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

yazın saç bakımı

En Önemli Rol Hormonların!

Saç dökülmelerinde aslında en önemli rolü hormonlarımız oynuyor. Kadınlarda östrojen hormonunun az, erkeklerde androjenin fazla salgılandığı durumlarda saçlı deride yağlanma kendini gösterir. Yağ, ölü hücreler, kirler ve tozlar karışarak “sebum” adını verdiğimiz bir sıvağ oluşturur. Normalde günde 50-100 tel saç dökülmesi olağan kabul edilebilir. Ancak folikül adını verdiğimiz saç kökleri sağlam kaldığı için, bu dökülenlerin yerine yeni saçlar çıkabilir. İşte bu sirkülasyon devam ederken yağ karışımı dökülen saç kökünün ağzını tıkar. Bu tıkacın üzeri zamanla tamamen örtülür ve beslenemeyen saç kökü ölür; bu saç kaybının başlangıcıdır.

Tedavi Yöntemleri

 

Evde Kolayca Uygulanabilir

Erken yaşlarda başlayan saç dökülmeleri dermatologlar tarafından belirlenen bir medikal şampuan, evde uygulanacak özel bakım kürleri ile kontrol altına alınabilir. Dökülmenin mevsimsel olağan bir dökülme olmadığı ortaya çıkarsa o zaman doktorların yazacağı reçete, hazırlatacağı özel karışımlar ve kürler ile hasta kendi tedavisini kendisi rahatlıkla evinde devam ettirebilir.

Ölmemiş Saç Köklerinden de Saç Çıkar

Bir tansiyon ilacı çalışmaları sırasında, hayvan deneylerinde, kobaylardaki tüy artışından esinlenerek bir çalışma yapılmış ve tümüyle saç dökülmesine dönüştürülmüştür. Saç dökülmesinin derecesine göre değişik konsantrasyonlarda hazırlanan solüsyon doktorun uygun göreceği sürede kullanılarak hem saç dökülmesini durdurur hem de ölmemiş saç köklerinden saç çıkmasını sağlar. Ancak ilaç bırakıldığında başka tedavilerle kombine edilmezse, ilacın etkisi ile çıkan saçlar dökülebilir.

Bu Sadece Erkekler İçin!

Bir başka tedavi yöntemi ağızdan alınan bir ilaçtır. Ancak bu, kadınlarda kullanılamaz. Yalnızca erkek hastalar içindir. Erkek tipi saç dökülmelerinde en önemli nedenin, testosteron hormonunun bir türevi olduğu bilinir. Bu hormonun oluşumunu, bir aşamasında bozan bir ilaç, hormonun sadece saç dökülmesindeki işlevini durdurur. Böylelikle her gün dermatoloğun belirleyeceği dozda alınan bu haplar saç dökülmesini 3-6 ay arasında durdurabilir, daha uzun vadede kullanıldığında ölmemiş köklerden saç çıkması sağlanabilir.

Mezoterapi ile İlaç Saçlı Deriye Uygulanır

Ciddi saç dökülme sorunu yaşayanlarda saçın yapısında bulunması gereken bileşenleri içeren ilaçların direkt saçlı deriye, saçın köküne zerk edilmesi gerekir. Bu saç mezoterapisidir. Çoğunlukla özel bir cihaz yardımıyla yapılan bu işlem saç dökülmesini 1 hafta ile 1 yıl arasında kontrol altına alabilir.

PRP ile Kendi Kanınızla Saçlarınıza Kavuşun

Hastanın kendi kanının özel bazı işlemlerden geçirildikten sonra DNA aktivatörü ile karıştırılıp yine özel cihazlar sayesinde saçlı deriye enjekte edilmesi işlemidir. Daha uzun süreli bir koruma sağlar.

Bu Önerilere Uyun, Saçlarınızdan Olmayın

  • Güneşin zararlı etkilerinden saçınızı koruyun. Çok güneş altında kalmak ve çok deniz suyunda kalmak saçlarınıza zarar verir. Koruyucu sprey ya da şapka kullanın.
  • Saçları sık yıkamak, saç derisinin yağ dengesini bozar ve saçlar daha fazla yağlanır. Saçınızı her gün yıkamayın. 2-3 günde bir ph 5.5 değerinde bir şampuanla yıkamak yeterlidir.
  • Jöle kullanmayın. Kullanırsanız da aynı gün saçınızı yıkayın.
  • Stresten uzak durun. Yüksek stres saç kaybına neden olur. Kendinize zaman ayırmaya çalışın.
  • Çok sıkı şapka kullanmayın.
  • Saçlarınızı nazikçe tarayın ve fırçalayın. Saçlara sert davranmak saç kaybını artıracaktır.
* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu Katkı Sağlamıştır .
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. .
tag Icon
yazın saç bakımı
Versiyon Geçmişi
Güncel Versiyon
27 Aralık 2023
Liv Yayın Kurulu
Sayfanın linki başarıyla kopyalandı!