Çocuk Beyin Cerrahisi

Çocuk Beyin ve Sinir Cerrahisi, çocuklarda görülen beyin ve sinir sistemi sorunlarının teşhisi, tedavisi ve cerrahi müdahalelerle ilgilenen bir tıp dalıdır.
Çocuk Beyin Cerrahisi

Son Güncelleme Tarihi 18.04.2024 16:46:22

Çocuk Beyin ve Sinir Cerrahisi, çocuklarda görülen beyin ve sinir sistemi sorunlarının teşhisi, tedavisi ve cerrahi müdahalelerle ilgilenen bir tıp dalıdır. Bu alan, doğuştan gelen nörolojik bozukluklar, tümörler, travmalar, epilepsi, hidrosefali ve diğer sinir sistemine ait durumlar gibi geniş bir yelpazeyi kapsar.

 

Pediatrik Nöroşirürji Nedir?

Çocuk hastalara kesintisiz hizmet veren klinik, diğer kliniklerle işbirliği içinde çalışır. Konusunda deneyimli ekibi, özel çocuk hastalıkları servisi, yenidoğan ve çocuk yoğun bakımları, en son teknolojiye sahip ameliyathaneleri ile basit ya da kompleks her türlü hastalığa kısa sürede etkin olarak çözüm getirir.

Pediatrik Nöroşirürji Kliniği Hangi Hastalıklara Bakar?

Liv Hospital Pediatrik Nöroşirürji (Çocuk Beyin ve Sinir Cerrahisi) Kliniği, çocukluk çağının cerrahi girişim gerektiren beyin, sinir ve omurilik hastalıkları ile ilgilenen özellemiş bir branştır. Liv Hospital Pediatrik Nöroşirürji Kliniği, Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü içerisinde farklı bir anlayışla yeniden organize edilmiştir. Pediatrik Nöroşirürji Kliniği ilgi alanları ve sıklıkla uğraşı verdiği hastalıklar şunlardır: 

 • Sinir sisteminin doğumsal anomalileri
 • Hidrosefali-beyin su dolaşımında bozukluk sonucunda su toplanması
 • Beyin ve omurilik tümörleri
 • Spina bifida-omurga ve omurilik kapanma defektleri
 • Çocukluk çağı beyin ve omurilik damarsal hastalıkları-anevrizma, arteriyovenözmalformasyonlar ve moya moya hastalığı
 • Kafatası şekil bozuklukları-kraniyosinostozlar
 • Epilepsi
 • Çocukluk çağı hareket bozuklukları, distoni ve spastisite
 • Yenidoğan doğumsal beyin kanamaları
 • Kafa travmaları ve spinal travmalar
 • Omurga şekil bozuklukları

Multdisipliner Yaklaşım

Liv Hospital Pediatrik Nöroşirürji (Çocuk Beyin ve Sinir Cerrahisi) Kliniği'nde anne karnındaki bebekten 18 yaşına kadar tüm çocukların beyin ve sinir cerrahisi ile ilgili bütün cerrahi problemleri ekip halinde değerlendiriliyor.

Bölümümüz, yapısı gereği Çocuk Hastalıkları, Yenidoğan (Perinatoloji) Birimi, Kadın ve Doğum Hastalıkları, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Nörolojisi, Çocuk Onkolojisi, Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Ürolojisi, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Bölümü, Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü, Nöroradyoloji Bölümü ve diğer ilgili branşlarla yakın işbirliği içinde çalışıyor. Hastalar, güncel ve etkinliği kanıtlanmış bilimsel yöntemlerle ortak platformlarda hızlıca değerlendirilir ve çözüme ulaştırılır.

Pediatrik Nöroşirürji Ekibinin Özelikleri

Liv Hospital Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği olduğu İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ilgili Anabilim Dalı’nı da oluşturan kadrosu ile klinik, akademik ve bilimsel bir çalışma içindedir. Son teknolojik cihazlar ve hastane bünyesindeki tüm birimlerle işbirliği içinde olarak, yurtiçi ve yurtdışında pek çok merkezde yapılması mümkün olmayan ya da aşırı riskli bulunarak geri çevrilen pek çok hasta başarılı bir şekilde ameliyat edilir.

Canlı Cerrahi Kursları

Her yıl bölümün öncülüğünde düzenlenen canlı cerrahi kurslarına birçok beyin cerrahı katılır ya da internetten webcast yoluyla iştirak eder. Bu cerrahi kurslarındaki çalışmalar; daha sonra uluslararası beyin cerrahisi literatüründe saygın dergilerde yayınlanır; kongre ve sempozyumlarında örnek olarak gösterilir.

 

Konusunda Uzman Cerrahlar

Liv Hospital Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği içinde özelleşmiş olan Pediatrik Nöroşirürji ekibi çocuk hastaların her türlü nöroşirürjikal sorununa doğru cerrahi çözümler bulmak için çaba gösterir. Her biri konusunda uzman cerrahlar ve diğer bölüm hekimleri, Pediatrik Nöroşirürji birimi için farklı bir yaklaşımla yeniden organize olarak sistemi bütünüyle yeniden tasarladılar.

Pediatrik Nöroşirürji ekibinin amacı hiçbir bebeğin ve çocuğun hasta doğmaması ve hastalanmamasıdır. Klinikte bir hastalık durumu ile karşılaşan her çocuğa da en iyi sağlık hizmeti verilmesi hedeflenir.

Teknik Altyapı

Liv Hospital Pediatrik Nöroşirürji Kliniği, çocuk hastaların yatarak tedavilerini çocuk hastalıkları servisi ve çocuk/yenidoğan servisleri içerisinde gerçekleştirir. Bu birimde çocuk hastalara uygun olan, en modern ve teknolojik alt yapı ile hizmet verilir.

Özel Ameliyat Mikroskopu

Pediatrik Nöroşirürji’nin ana üssü olan ameliyathane sadece beyin ve omurilik ameliyatları için kullanılan özel bir yapıdadır. Tüm ameliyatlar, dünyada sayılı merkezde kullanılan özel ameliyat mikroskopu (ZeissPentero 900) altında gerçekleştirilir. Bu mikroskop, ameliyat edilen alanı büyütmesi ve aydınlatması yanında özel filtreleri ile tümör ve damarları boyayarak daha incelikli ameliyatlar yapılmasını sağlar. Bu kapsamda tümör cerrahisinde sodyum florescein maddesinin verilmesi sonrası özel Yellow 560 filtresi tümörün normal beyin ve omurilik dokusundan daha kolay ayrılabilmesini sağlar.

Floresan Kılavuzluğunda Tümör Cerrahisi

Liv Hospital , özellikle “floresan kılavuzluğunda tümör cerrahisi” olarak da anılan bu yöntemin dünyada ilk uygulayıcıları arasında yer alır. Özel mikroskop sistemi ayrıca ameliyat sırasında ICG maddesi ile anjiyografi yaparak damarları anında görünür hale getiren IR800 kamerasına sahiptir. Mikroskop sisteminin en son harikası ZeissKinevo 900 mikroskopu henüz piyasada satışa verilmeden Zeiss firması tarafından dünyanın en ünlü birkaç kliniği ile beraber kliniğimize ön kullanım amaçlı gönderilmiştir. Sistem, 2D-3D kayıt yapabilir.

Nöromonitörizasyon Yöntemleri

Beyin ameliyatlarında doğruluğu önemli ölçüde arttıran navigasyon sistemi (Medtronicstealth Station) ve özel nöroultrason (HitachiAloka Alpha) sistemleri hemen her ameliyatta kullanılır. Gereken her olguya ameliyat sırasında bilgisayarlı tomografi (CT) ve/veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yapılabiliyor. Ameliyat sırasında beyin ve omurilik fonksiyonları nöromonitörizasyon yöntemleri kullanılarak sürekli izlenebilir. En modern endoskop sistemleri, tümör cerrahisinde kolaylık yaratan ultrasonik aspiratör ve her türlü cerrahi/mikrocerrahi setleri kullanılabiliyor. Ameliyathane donanım ve altyapısı ile standart üstü koşullara sahiptir.

Deneyimli Anestezi Ekibi

Yoğun bakım altyapısı ve donanımı çocuk hastalar için özel olarak tasarlanmıştır. Ameliyatların güvenli ve etkin bir şekilde yapılmasını sağlayan anestezi uygulamaları deneyimli bir ekip tarafından son sistem cihaz ve materyallerle uygulanır.