Duktoskopi

Duktoskopi, süt kanallarında meme başı akıntısına yol açan ve kanser ihtimali olan siğil benzeri lezyonların saptanmasında ve uygun hastalarda bu lezyonların çıkarılmasında kullanılan tanı ve tedavi cihazıdır.

Süt kanallarındaki 1 mm çapındaki siğil benzeri bu lezyonlar, genellikle ultrason ve mamografi ile tespit edilemediğinden duktoskopi yöntemi kullanılır.

Duktoskopi Nasıl Yapılır?

Meme kanseri tanı ve tedavisinde kullanılır. Duktoskopi, süt kanallarında meme başı akıntısına yol açan ve kanser ihtimali olan siğil benzeri lezyonların saptanmasında ve uygun hastalarda bu lezyonların çıkarılmasında kullanılan tanı ve tedavi cihazıdır.

Meme başından girilerek süt kanalları endoskopik bir şekilde incelenir. Kanalların içinde var olan yaklaşık 1mm çapındaki siğil benzeri lezyonlar dijital olarak görüntü üzerinde işaretlenir. Belirlenen uygun lezyonlar işlem sırasında alınabilir.

Uygun hastalarda tespit edilen lezyonlar, duktoskopi işlemi sırasında alınabildiği için ameliyata gerek kalmaz. Ameliyatın gerekli olduğu hastalarda ise daha önce süt kanallarının içindeki kanser lezyonlarının işaretlenmesi nedeniyle ameliyat sırasında cerraha yol gösterir böylece hastanın meme dokusu daha az zarar görür. Ayrıca hasta, duktoskopi işlemi sırasında radyasyon ışını almaz.