Home Icon
Arrow
Arrow
Hastalıklarla Savaşan Besinler

Hastalıklarla Savaşan Besinler

Her yıl 7-13 Nisan tarihleri arası Sağlık Haftası olarak kutlanıyor. İnsanın en kıymetli serveti sağlığıdır. Sağlıklı bir yaşama sahip olmanın ve bu serveti korumanın yolu ise sağlıklı beslenmekten geçiyor.


 

Kolesterolü Olana Avokado 

Fazla kilolu ya da veya obezlerde fazla abartılı olmayan az yağlı diyet ile birlikte günde 1 avokado kötü kolesterolü (LDL) düşürür. Pensilvanya Üniversitesi’nde yapılan araştırmada doktorlar 21-70 yaş arası sağlıklı kişilere az yağlı diyetin yanı sıra günde 1 avokado verildi ve 5 hafta takip edildi. Sonuçta kötü kolesterolün ortalama 13.5 mg/dL azaldığı görüldü. Ayrıca avokado total kolesterol ve iyi kolesterolü de olumlu etkiliyor.

Sertleşme Sorunu İçin Antepfıstığı

Amerikan Journal of Lifestyle Medicine adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırmaya göre antepfıstığı kalp ve dolaşım sistemine iyi geliyor. Sekiz ayrı araştırmanın sonuçları gösteriyor ki, birkaç hafta içinde kötü kolesterol (LDL) yüzde 20 azalırken, iyi kolesterol (HDL) rekor seviyede yüzde 48 artıyor. Ayrıca sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin antepfıstığı tüketmeye başladıklarında cinsel performanslarında artış gözlenmiş. Tavsiye edilen miktar ise  40-50 gram.

Nar Suyu Kolesterol İçin Birebir

Narın antioksidan ve kan yağları üzerinde olumlu etkileri var. Kötü kolesterolü düşürüyor, damarlara iyi geliyor. Tavsiye edilen doz günde 250 cc. Aynı şeyler portakal suyu için de geçerli. Yapılan araştırmalarda günde 2 bardak portakal suyunun kötü kolesterolü yüzde 11 düşürdüğü, iyi kolesterolü ise yüzde 21 yükselttiği görüldü.
 

Şeker Hastalarına Yoğurt ve Toz Tarçın

Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırmada günde 2 bardak az yağlı yoğurt tüketiminin şeker hastalığına yakalanma riskini yüzde 24 azalttığı görüldü. Bir başka araştırma da ise günde 30 gram yoğurt tüketmenin şeker riskini yüzde 18 azalttığı ortaya çıktı.
2014 yılında yayınlanan 10 büyük çalışmanın sonuçlarına göre toz tarçın; şeker seviyesini ve kolesterolü olumlu etkiliyor. 1-4 ay süre ile düzenli günlük kullanım sonrası açlık şekeri ortalama 25 mg, kolesterol 15 mg ve trigliserit 30 mg düşüyor. Günlük önerilen toz tarçın dozu 1- 6 gram arasında değişiyor.

Yüksek Tansiyona Pancar Suyu

London School of Medicine de yapılan araştırmada pancar suyunun tansiyon üzerindeki olumlu etkileri ortaya çıktı. Günde 250 mililitre pancar suyu içen ve evre 1 yüksek tansiyonu olan kişilerde hem büyük hem de küçük tansiyonda düşmeler saptandı. Daha da önemlisi bu etkinin zaman içinde ortadan kaybolmadığı da görüldü. Tavsiye edilen doz ise günde 250 mililitre.

Safran ve Depresyon

Yatıştırıcı etkisi eskilerden beri bilinen safran, hem baharat hem de gıda renklendiricisi olarak kullanılıyor. Son araştırmalar gösteriyor ki safran depresyon için de kullanılıyor. Safran iyi bir antidepresandır, olumlu etkileri günümüzde en çok kullanılan bazı depresyon ilaçlarına eşdeğerdir. Önerilen doz günde 2 kez 15 mg safran içeren kapsül. Fakat bunun özel hazırlanmış ilaç kapsülleri olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu, safranın aktardan alınarak bu miktarda yenilecek anlamına gelmiyor.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu Katkı Sağlamıştır .
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. .
tag Icon
beslenme
sağlığa faydalı besinler
hastalık
bağışıklık
Versiyon Geçmişi
Güncel Versiyon
10 Mayıs 2024
Liv Yayın Kurulu
Sayfanın linki başarıyla kopyalandı!